International Festival
of Independent Cinema

Kraków

„ZIMNA WOJNA” NA DESKACH LONDYŃSKIEGO TEATRU

Nominowana do Oscara „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego podbiła serca znawców i miłośników kina na całym świecie. Od listopada będzie ją można zobaczyć w londyńskim teatrze Almeida. 

W opisie teatralnego projektu czytamy: „Zimna wojna” to epicka historia miłosna obejmująca dziesięciolecia i Europę w jej najbardziej podzielonym momencie. Zawierająca tradycyjne polskie pieśni, poruszające aranżacje chóralne i muzykę zdobywcy nagrody Grammy Elvisa Costello, adaptacja „Zimnej wojny” Conora McPhersona to fascynująca opowieść o pasji, odkupieniu i podróży do bycia wolnym. 

Nie dziwi chęć przeniesienia „Zimnej wojny” na deski teatru, bowiem ten piękny obraz wywołuje pragnienie przywoływania go wciąż na nowo. Scenariusz, oparty o historię rodziny Pawła Pawlikowskiego dopełniły zapadające w pamięć kadry Łukasza Żala, zaś o ciarki w każdym zakątku ciała zadbała muzyka. Niemniej to, co mogło przysporzyć kłopotów, to wybór aktorów grających role Zuli i Wiktora, które doskonale zostały odegrane w filmie Pawlikowskiego przez Joannę Kulig i Tomasza Kota. W rolach głównych teatralnej odsłony „Zimnej wojny” twórcy zdecydowali się obsadzić Luke’a Thallona i Anyę Chalotrę, którą możemy znać z roli Yennefer w netflixowej adaptacji „Wiedźmina”. 

Spektakl do obejrzenia w londyńskim teatrze Almeida już od 30 listopada 2023 roku.

Kinga Majchrzakźródło: Almeida.co.uk

fot. kadr z filmu „Zimna wojna” reż. Paweł Pawlikowski

Skip to content