International Festival
of Independent Cinema

28.04 – 7.05.2023, Kraków

Wszystko, co musicie wiedzieć o Michelle Yeoh w dniu jej 60-tych urodzin

Znana z filmów „Przyczajony tygrys, ukryty smok”, „Jutro nie umiera nigdy”, „Lady” a ostatnio także z „Wszystko wszędzie naraz”, za rolę w którym zdobyła Oscara, Michelle Yeoh skończyła 6 sierpnia 60 lat. Z tej okazji chcielibyśmy przedstawić jej najbardziej znane role.

Michelle Yeoh urodziła się w Ipoh w Malezji. W wieku 4 lat zaczęła trenować balet, by jako nastolatka zacząć naukę w Royal Academy. Po krótkiej karierze tanecznej zdobyła tytuł Miss Malezji w konkursie piękności oraz tytuł Miss Moomba w konkursie piękności w Melbourne w Australii na początku lat 80-tych. Jej pierwszą pracą przed kamerą była reklama z 1984 roku z gwiazdą sztuk walki Jackie Chanem. W 1985 roku zaczęła kręcić filmy akcji z D&B Films z Hongkongu. Początkowo występowała jako Michelle Khan, a następnie Michelle Yeoh. Nigdy nie była wyszkoloną artystką sztuk walki, polega na swojej dyscyplinie tanecznej i trenerach na planie, aby przygotować się do scen. W swoich filmach wykorzystuje wiele ruchów tanecznych i wykonuje większość własnych akrobacji. 

W 1997 roku stała się znana szerszej publiczności dzięki filmowi „Jutro nie umiera nigdy”, w którym zagrała chińską agentkę. Światową sławę przyniósł jej film Ang Lee „Przyczajony tygrys, ukryty smok”, uznany przez krytyków film łączył spektakularne sceny akcji ze szczerą historią miłosną między wojowniczką Yu Shu Lien (Yeoh) i mistrzem sztuk walki Li Mu Bai (Chow Yun-Fat). Film zdobył cztery Oscary. W 2005 roku Yeoh pojawiła się w dramacie „Wyznania gejszy”, a trzy lata później zagrała w przygodowym filmie akcji „Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka”. W 2011 roku wystąpiła w filmie biograficznym „Lady”, opowiadającym o Aung San Suu Kyi, aktywistce, której wysiłki na rzecz wprowadzenia demokracji w Birmie przyniosły jej w 1991 roku Pokojową Nagrodę Nobla. 

Twórcy „Wszystko wszędzie naraz” – Dan Kwan i Daniel Scheinert – napisali ten film z myślą o Jackie Chanie, gdy jednak zmienili koncepcję, zaproponowali główną rolę Michelle Yeoh, za którą to otrzymała Oscara i Złotego Globa. Film okazał się spektakularnym sukcesem, zgarnął w sumie 7 Oscarów i ponad 70 innych nagród. Ale Osccar był tylko początkiem, bo Michelle Yeoh dopiero się rozkręca. 

Kinga Majchrzak