International Festival
of Independent Cinema

28.04 – 7.05.2023, Kraków

Współczesny wydźwięk bohemy | pokaz specjalny „Całkowite zaćmienie” Agnieszki Holland

„Przetrwał próbę czasu”. W Kinie Kijów 5 maja odbył się pokaz specjalny filmu „Całkowite zaćmienie”, który to poprzedziła rozmowa z cyklu „CAMERA ON” z jego reżyserką, Agnieszką Holland.

O kulisach powstawania filmu, a przede wszystkim o twórczości Jana A.P. Kaczmarka, kompozytora muzyki do „Całkowitego zaćmienia”, rozmawiała dziennikarka, Grażyna Torbicka, od lat współpracująca z Festiwalem Mastercard OFF CAMERA.

Agnieszka Holland z Kaczmarkiem zrobiła 5 filmów, a „Całkowite zaćmienie” było ich pierwszym wspólnym dziełem.

To był dla nas ważny krok w myśleniu o tym, czym jest muzyka w filmie i jak powinna funkcjonować. Myślę, że to jest jedna z najpiękniejszych muzyk w filmach i najpiękniejszych muzyk Jana – mówiła reżyserka. Choć z początku była sceptycznie nastawiona i uważała styl muzyki Kaczmarka za zbyt ponurą jak dla jej filmu, ostatecznie była bardzo zadowolona z tej współpracy.

Została wspomniana również muzyka Kaczmarka do filmu „Marzyciel”, która też, choć wpierw została odrzucona, a ostatecznie wygrała Oscara.

Holland opowiedziała również o kulisach powstawania „Całkowitego zaćmienia”:

Najpierw myślałam, że blisko mi do Rimbaud, a potem się okazało, że raczej do Verlain. Ale nie piję tyle, co Verlain – żartowała.

Razem z Grażyną Torbicką podjęły również temat współczesności tego, 28-letniego już, filmu.

Jest to film o połączeniu buntu i konformizmu – mówiła Torbicka.

„Całkowite zaćmienie” opowiada bowiem o XIX-wiecznej francuskiej bohemie, w której poeci Paul Verlain i Arthur Rimbaud przekraczają granice kontrowersji i naginają normy kulturowo-społeczne.

Ten film nie był dawno pokazywany, a myślę, że dorosła już publiczność, która jeszcze go nie widziała. Obejrzałam go ostatnio i stwierdziłam, że nadal działa – zapowiedziała Holland.

Rozmówczynie zachęciły także do wspierania Jana A.P. Kaczmarka w walce z chorobą poprzez trwającą zbiórkę, do której można było dołączyć po seansie.

Po rozmowie nastąpił pokaz specjalny filmu.

 

 

Maria Cipińska