International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

OFF z Mastercard

-20% z kartą Mastercard

Special Screening

Mastercard OFF SPOTS

„The Great Silence” | spotkanie Q&A

16. edycja Mastercard OFF CAMERA zbliża się do końca, ale festiwal wciąż nie zwalnia tempa! Za nami kolejne niezapomniane seanse i niezwykłe spotkania – wśród nich sesja Q&A po ostatnim seansie „The Great Silence” w reżyserii Katrine Brocks. Na pytania Marcina Radomskiego odpowiedziała odtwórczyni głównej roli, Kristine Kujath Thorp.

Prezentowany film to intymna, elektryzująca opowieść wyzwalająca trudne emocje. Kristine Kujath Thorp opowiedziała więc o swojej współpracy z reżyserką „The Great Silence”, a także o niełatwych przygotowaniach do roli. By wcielić się w taką postać, potrzebne jest głębokie zrozumienie, co stanowiło dla aktorki ogromne wyzwanie, a nawet budziło lęk, bo grana przez nią postać myśli o świecie w zupełnie inny sposób. Dzięki zaangażowaniu w pracę, zgromadzonym materiałom oraz godzinom rozmów i improwizacji udało się osiągnąć sukces, co było dla Kristine niezwykle ważnym doświadczeniem. 

Pytania od publiczności dotyczyły tego, co w „The Great Silence” najważniejsze – głównej myśli filmu i ukazanych jej problemów. Odtwórczyni roli siostry Almy wyznała, że jedną z najtrudniejszych scen było dla niej kluczowe dla filmu wyznanie, co jednak podkreśla to, jak mocny nacisk produkcja kładzie na kwestię prawdy i oczyszczenia. Zdaniem Kristine film Katrine Brocks nie opowiada się przeciwko religii ani za nią: stanowi punkt wyjścia do dyskusji i daje szansę, by spojrzeć na tę historię z różnych perspektyw. 

W rozmowie nie zabrakło też drobnych prywatnych akcentów. Kristine Kujath Thorp podzieliła się z widzami informacją o swoim polskim pochodzeniu i wypowiedziała kilka słów po polsku. Język sprawia jej duże trudności, ale aktualnie jest bardzo zmotywowana, by nadal się go uczyć. Niezwykła atmosfera krakowskiego festiwalu z pewnością będzie dodatkową zachętą!

Gabriela Mynarska

Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję