International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

Steven Spielberg ze Złotym Niedźwiedziem na Berlinale

Steven Spielberg otrzyma honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości w trakcie Berlinale 2023. Wtedy także zostanie wyświetlony jego najnowszy film – „The Fabelmans”

W ramach hołdu na Berlinale pokazany zostanie „The Fabelmans”, najnowszy i najbardziej osobisty film Spielberga, który ma na swoim koncie ponad 100 filmów fabularnych i seriali oraz karierę obejmującą trzy Oscary (i 19 nominacji), liczne Złote Globy i Emmy oraz wiele międzynarodowych odznaczeń.

Dzięki niesamowitej karierze Steven Spielberg nie tylko oczarował pokolenia widzów na całym świecie, ale także nadał nowe znaczenie dla kina jako fabryki marzeń – powiedział duet dyrektorów Berlinale Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian. – Czy to w wiecznie magicznym świecie nastolatków, czy w rzeczywistości, którą historia wyrzeźbiła na zawsze, jego filmy przenoszą nas na inny poziom, gdzie duży ekran staje się odpowiednią przestrzenią do urzeczywistniania naszych emocji. Jeśli Berlinale 2023 reprezentuje nowy początek, nie mogliśmy znaleźć lepszego początku niż ten, który oferuje wspaniałe dzieło Spielberga.

„The Fabelmans” to opowieść o dzieciństwie Spielberga i rozpadzie małżeństwa jego rodziców, z Michelle Williams grającą Mitzi – postać inspirowaną jego matką oraz Paulem Dano w roli Burta inspirowanego jego ojcem oraz Gabrielem LaBelle w roli syna – Sammy’ego. Kiedy Burt i Mitzi po raz pierwszy zabierają Sammy’ego do kina w wieku 5 lat, aby zobaczyć nieco zbyt przerażający dla niego „Greatest Show on Earth”, rozpalają w chłopcu fascynację filmem i aparatami, które Sammy będzie trenował na własnej rodzinie. „Fabelmanowie” to najbardziej wrażliwy film Spielberga, który w wieku 75 lat uważa za pierwszą historię o dojrzewaniu, jaką kiedykolwiek opowiedział.

Berlinale 2023 odbędzie się w dniach 16-26 lutego 2023 roku.

Kinga Majchrzak

źródło: HollywoodReporter.com