„Co niewidoczne, a jednak ważne” to hasło tegorocznej, dziewiątej edycji konkursu filmowego #63sekundy organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Konkurs rusza 5 lutego i potrwa do 11 kwietnia. Główną nagrodą jest 10 000 zł oraz udział w finałowej gali Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie. Ambasadorem tegorocznej edycji konkursu jest znany nauczycielom i uczniom twórca internetowy Zetkacper, Kacper Zembrzucki, a patronat objęła Szkoła Filmowa w Łodzi.
Konkurs filmowy #63sekundy skierowany jest do młodych ludzi w wieku 15–22 lata, którzy chcą językiem filmowym opowiedzieć o tym, co jest dla nich ważne, istotne w ich życiu, a czego nie widać gołym okiem. Przeszłość i historia czy spojrzenie w przyszłość? Świat wartości, obawy czy nadzieje?
Uczestnicy mogą stworzyć swoje dzieło filmowe w dowolnej technice. Może to być fabuła, animacja lub grafika. Każdy zgłoszony materiał zostanie oceniony pod względem aspektów artystycznych zawartych w 63-sekundowej formule.
„Niezależnie od czasów, w których żyjemy – nowych technologii, zawrotnego tempa życia – to emocje i wartości niezmiennie wpływają na nasze marzenia, wybory i życiową postawę. Prawie 80 lat temu – kierując się dokładnie tym samym – młodzi Powstańcy Warszawscy dokonywali rzeczy niemożliwych. Dlatego w tym roku chcemy się dowiedzieć, o czym dzisiaj myślą ich rówieśnicy – co jest dla nich najważniejsze. Czekamy na filmowe kreacje młodych twórców – ich głos jest ważny i chcemy go usłyszeć” – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

AMBASADOR KONKURSU – @zetkacper
Ambasadorem tegorocznej edycji #63sekundy jest Kacper Zembrzucki – znany publiczności internetowej jako @zetkacper, rozpoznawalny zwłaszcza wśród młodzieży i nauczycieli. Słynie przede wszystkim ze swoich „standupowych” skeczy na temat szkolnictwa, w którym kreuje postać „pani Bożenki”. Prywatnie Kacper jest studentem biotechnologii i interesuje się edukacją oraz szkolnictwem wyższym w Polsce. Jego profile w mediach społecznościowych śledzi łącznie blisko 1,3 mln osób. Dlatego @zetkacper postanowił zachęcić swoich obserwatorów do twórczego wykorzystania smartfona, czyli do nagrania 63-sekundowego filmu: Od kilku lat działam w Internecie tworząc profil o charakterze humorystycznym i widzę jak młodzi ludzie potrafią być kreatywni. Zaskakuje mnie to każdego dnia. Dlatego zachęcam Was wszystkich do wzięcia udziału w konkursie, bo widzę, że świetnie sobie poradzicie – mówi Kacper Zembrzucki, Zetkacper.
Link do spotu: https://youtu.be/wKyJgVKOXn4
Dodatkowo od 19 lutego dostępne będą autorskie WIDEO PORADNIKI Adriana Kilara, który podobnie jak w ubiegłym roku przedstawi praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak zrobić film. Twórca wideo i kanału „Mówi Kamera” podpowie uczestnikom, m.in. jak smartfonem zrobić profesjonalny film oraz wskaże przydatne aplikacje do montażu i postprodukcji, wspierane przez sztuczną inteligencję. Materiały będą dostępne w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego na TikToku, YouTubie, Instagramie i Facebooku.
JURY KONKURSU
Nagrody zostaną przyznane w maju podczas Gali Finałowej Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie. Filmy oceni jury w prawdziwie gwiazdorskim składzie: Kinga Dębska – reżyserka, Sonia Szyc – aktorka, Maciej Zakościelny – aktor, Krzysztof Czeczot – aktor, reżyser, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, Jakub Armata – programmer festiwalu Mastercard OFF CAMERA oraz Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

ZASADY KONKURSU
Od 5 lutego do 11 kwietnia (włącznie) br. należy nagrać i wysłać 63-sekundowy materiał audiowizualny opracowany w dowolnej technice, który może być nakręcony smartfonem, kamerą lub aparatem fotograficznym. Istotne jest, by film był odpowiedzią na hasło konkursowe: „Co niewidoczne, a jednak ważne”.
Wszystkie filmy zostaną publikowane na kanale www.youtube.com/1944pl.
Prace konkursowe należy wysłać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie: www.63sekundy.pl
https://www.1944.pl/wydarzenie/formularz-zgloszeniowy-63sekundy,273.html
NAGRODY:
I miejsce – 10 000 zł, statuetka Grand Prix;
II miejsce – 2000 zł;
III miejsce – 1000 zł
