International Festival
of Independent Cinema

28.04 – 7.05.2023, Kraków

OFF z Mastercard

-20% z kartą Mastercard

Special Screenings

Mastercard OFF SPOTS

Sekcje

Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”

Międzynarodowy konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy to główna sekcja festiwalu Mastercard OFF CAMERA Festiwalowa publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy debiuty i drugie filmy twórców, o których obecnie dyskutuje się na świecie; filmy, które wywołały zachwyt widzów na największych imprezach filmowych, z festiwalami w Toronto, Locarno, Rotterdamie czy Sundance na czele. 

zobacz filmy sekcji

Konkurs Polskich Filmów Fabularnych

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych prezentujemy to, co w rodzimej kinematografii ostatniego roku jest naszym zdaniem najciekawsze, najbardziej oryginalne i jednocześnie uniwersalne. Dziesięć fabuł walczyć będzie o Nagrodę Dominiki Kulczyk & dFlights w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych w wysokości 100 000 złotych.

zobacz filmy sekcji

Ahoj Przygodo!

To prawda stara jak samo kino: filmy często służą widzom jako wehikuł, żeby wraz z ich bohaterami przeżywać niesamowite perypetie, jakich pewnie nie byliby w stanie doświadczyć w codziennym życiu. 

zobacz filmy sekcji

Amerykańscy Niezależni

Kino amerykańskie zawsze bardzo mocno stawiało na historie. Pobudzające wyobraźnię, odważne, a przede wszystkim różnorodne. Czasem z przymrużeniem oka, kiedy indziej nieco poważniej portretują one bohaterów uwikłanych w rozmaite pułapki, blaski i cienie życia za oceanem. Choć rzeczywistość protagonistów zmienia się równie dynamicznie jak amerykański krajobraz, nie cofną się ani o krok, by spełniać marzenia, przekraczać granice i pozostać sobą. 

zobacz filmy sekcji

Festiwalowe Hity

W tej sekcji zobaczymy najnowsze filmy uznanych reżyserów, a także produkcje początkujących filmowców, którzy zwrócili na siebie uwagę widzów i krytyków na całym świecie. Docenione przez naszych programerów filmy często łączą w sobie potencjał komercyjny z niezależnym, twórczym duchem i niepokorną naturą.

zobacz filmy sekcji

Herstorie

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że wciąż tkwimy w na wskroś patriarchalnym i szowinistycznym społeczeństwie. I chociaż ostatnie kilka lat przyniosło wiele pozytywnych, kulturowych zmian, zainicjowanych przez ruchy spod znaku #metoo i #timesup, kobiety wciąż znajdują się na marginalizowanych pozycjach; w pracy, rodzinie czy wreszcie – na dużym ekranie.

zobacz filmy sekcji

Techno Party

Technologia to dzisiaj ważna część naszego życia, która wpływa niemal na każdy jego aspekt. Trudno bowiem wyobrazić sobie codzienność bez smartfona, komputera czy dostępu do internetu. Postęp technologiczny, jaki dokonuje się na naszych oczach, wydatnie się przyczynia także do rozwoju dziedzin ratujących życie, a sztuczna inteligencja w niedalekiej przyszłości może całkowicie zrewolucjonizować rynek pracy.

zobacz filmy sekcji

Wszystko w Rodzinie

Ponoć, jak głosi dobrze znane porzekadło, z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Ta „podstawowa komórka społeczna”, jak zwykło się ją definiować, od dekad, nieprzerwanie, stanowi niewyczerpane źródło kulturowych i filmowych inspiracji. A zawiłe, dramatyczne, bądź – zabawne historie rodzinne – reżyserzy ubierają w rozmaite konwencje i schematy gatunkowe.

zobacz filmy sekcji

Pokaz specjalny
Kino na Placu Szczepańskim

Zapraszamy na plac Szczepański! W nietypowych dla filmowych pokazów warunkach kinomaniacy zobaczą ekranowe hity, które – choć dobrze nam znane – nigdy się nie starzeją, a tym bardziej nie nudzą.

zobacz filmy sekcji

Kino na Podgórzu

Podgórze to kolejny, nowy punkt wpisujący się w festiwalowy pomysł pokazywania dobrego kina w przestrzeni miejskiej. Zorganizowane tam pokazy to nie tylko szansa na filmowe wrażenia, ale i możliwość poznania tej, dynamicznie rozwijającej się dzielnicy.

zobacz filmy sekcji

Kino pod Galerią

Galeria Krakowska i znajdujący się tuż obok Dworzec Główny to miejsca, przez które codziennie przechodzą tysiące ludzi. To zatem idealna przestrzeń, by uczynić z niej kolejny przystanek dla festiwalowego kina plenerowego.

zobacz filmy sekcji

Kino w Ogrodzie Botanicznym

Natura otwiera się na kino. Ten nowy plenerowy punkt na mapie festiwalu pozwoli doświadczać filmowych wrażeń w wyjątkowym, pełnym zieleni otoczeniu, jakie zapewnia Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

zobacz filmy sekcji

Storytellers by Storytel

Także w tym roku zapraszamy Was na święto seriali, towarzyszące festiwalowi Mastercard OFF CAMERA. Krakowskie wydarzenie serialowe odbywa się w dniach 29.04-2.05. i jest to impreza poświęcona seryjnym, odcinkowym narracjom. To święto angażujących opowieści, kładące nacisk na jakość storytellingu, a nie tylko komercyjny potencjał tytułów. To możliwość zaprezentowania oryginalnych, rewolucyjnych historii w odcinkach: zarówno tych adaptowanych, jak również tych opartych na autorskich pomysłach.

zobacz seriale sekcji

PRO INDUSTRY by Digital Domain

PRO INDUSTRY by Digital Domain to branżowe spotkania na najwyższym poziomie.

Przez trzy dni (2-4 maja 2023 roku) Kraków stanie się centrum spotkań dla międzynarodowego grona twórców, producentów, reżyserów, scenarzystów, ekspertów i konsultantów. Podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów i spotkań koprodukcyjnych będziemy poznawać pomysły na nowe projekty, dzielić się doświadczeniami z realizacji filmów fabularnych i mierzenia się z wieloma trudnościami, porozmawiamy również o sukcesach dystrybucji polskich filmów.

zobacz spotkania sekcji