International Festival
of Independent Cinema

28.04 – 7.05.2023, Kraków

Ruszyła 16. edycja festiwalu Mastercard OFF CAMERA!

Zapowiedź konkursów głównych, rozmowa z Johnem Malkovichem i prapremiera filmu „Dominion”, a przed nami wiele więcej. Święto kina niezależnego w Krakowie rozpoczęte!

Galę otwarcia 28 kwietnia poprowadzili Maciej Rock i Maciej Dowbor.

To, co robimy razem od 16 lat jest ważne. Szczególnie w tych trudnych czasach dla kultury chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie zacząć z wysokiego c i popandemicznie wchodzimy znowu do gry – zapowiedział Szymon Miszczak, dyrektor festiwalu.

Przedstawiono dwa główne konkursy festiwalu – Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w którym dziesięć filmów powalczy o Nagrodę Dominiki Kulczyk i dFlights; oraz „Wytyczanie drogi”, czyli Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy.

Jeśli miałbym wskazać wspólny mianownik wszystkich pokazywanych podczas festiwalu filmów, byłaby to lekcja wrażliwości i empatii, tak bardzo potrzebnych, targanych problemami i konfliktami w naszym świecie, w którym budowanie więzi i wspólnoty jest tak ważne – mówił Grzegorz Stępniak, dyrektor artystyczny Mastercard OFF CAMERA. – Bohaterowie wszystkich pokazywanych filmów, choć różnią się pochodzeniem, klasą, płcią, rasą, seksualnością, chcą zostać wysłuchanymi i zrozumianymi.

Konkursy główne, 6 festiwalowych sekcji, kina plenerowe – to nie wszystko, co festiwal ma do zaoferowania. Organizatorzy zapraszają do sekcji Storytellers by Storytell, poświęconej serialom. Odbędą się również spotkania w ramach PRO INDUSTRY by Digital Domain, dzięki któremu młodzi twórcy mają szansę na wejście do branży filmowej.

W tym roku patrzymy na kobiety – mówiła Małgorzta Wasiuk, dyrektorka Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji w Banku BNP Paribas, który jest sponsorem i partnerem sekcji Herstorie. – Nagroda Female Voice Award wręczona będzie na gali zamknięcia dla wybitnej twórczyni polskiego kina.

Zaprasza również do Miasteczka Filmowego, gdzie odbywać się będą m.in. konkursy i warsztaty oraz wywiady z gwiazdami prowadzone przez Macieja Rocka Rock ON OFF.

Podczas gali nagrodę otrzymał gość specjalny – John Malkovich. Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta miasta Krakowa do spraw Kultury, wraz z Szymonem Miszczakiem wręczyli mu nagrodę „Pod prąd”. Odcisk dłoni Malkovicha znajdzie się niedługo w krakowskiej Alei Gwiazd. Nagrodzony kończy w tym roku 70 lat.

Czy nie wypadałoby zwolnić? – zapytał Michał Faciński, dziennikarz i krytyk filmowy, podczas wczorajszej rozmowy z gościem. – Przeciwnie, dopiero się rozpędzam.

Rozpędza się też festiwal. Już wczoraj miłośnicy kina obejrzeć mogli pierwsze filmy, w tym prapremierę produkcji „Dominion”, w reżyserii Stevena Bernsteina, z Malkovichem w jednej z ról głównych.

Festiwal potrwa do 7 maja. Zapraszamy!

Maria Cipińska

zdjęcie Robert Słuszniak