International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

OFF z Mastercard

-20% z kartą Mastercard

Special Screening

Mastercard OFF SPOTS

Relacja z Gali Zamknięcia | 16. edycji festiwalu Mastercard OFF CAMERA

Pokazy filmowe, konkursy, warsztaty (i wiele innych cudownych doświadczeń) są już za nami. Gośćmi specjalnymi tegorocznego festiwalu byli między innymi John Malkovich i Jesse Eisenberg, ale najważniejsi goście to tak naprawdę widzowie, bez których festiwalu by nie było!

Prowadzącymi gali zamknięcia byli Maciej Dowbor i Maciej Rock. Zanim Panowie pojawili się na scenie, aktor Tomasz Ziętek wystąpił wraz z zespołem, prezentując swoje dwa utwory. Po tym krótkim, ale świetnym koncercie, przyszła pora na rozdanie nagród. Pierwszą zwyciężczynią, w kategorii #63sekundy, była Magdalena Guzek za film „Wiosna”. Za bezpretensjonalny i czuły ton, dzięki któremu to co najbardziej osobiste, okazuje się najbardziej uniwersalne – te słowa padły od jury przed odczytaniem nazwiska zwyciężczyni.

Następnie nagrodę KIPA otrzymał Jakub Mróz za film „Słoń”. Wyróżnieni zostali Anna Mazerant i Łukasz Kowalski za film „Lombard”.

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych tytuł Rising Star otrzymała Sonia Szyc za rolę w filmie „Miało cię nie być” Jakuba Michalczyka. Młoda aktorka jest tegoroczną maturzystką.

Kolejnymi kategoriami tego konkursu były kolejno Najlepsza Aktorka i Najlepszy Aktor, które otrzymali Dorota Pomykała za rolę w filmie „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej i Eryk Lubos za rolę w filmie „Tata” Anny Maliszewskiej. Ja tak dużo mówię, bo jestem taka szczęśliwa – zapewniała Dorota Pomykała w trakcie swojego wystąpienia.

Podczas 16. edycji festiwalu Mastercard OFF CAMERA została przyznana pierwsza w historii nagroda w kategorii Female Voice. Jest ona kierowana do kobiet, które działają w branży filmowej, ale niestety nie są wystarczająco doceniane. Nagrodę Female Voice zdobyła Klaudia Śmieja-Rostworowska za film „The Silent Twins”.

Film „Tata” Anny Maliszewskiej zdobył także Nagrodę Dominiki Kulczyk & dFlights w kategorii najlepszy film. Ta nagroda w konkursie filmów niezależnych pokazuje, że warto robić filmy takie, które kochamy, w które wierzymy…–  powiedziała Anna Maliszewska przy odbieraniu nagrody.

Nagroda Publiczności powędrowała do filmu „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej. Podczas odbierania nagrody, wspólnie z Dorotą Pomykałą, wygłosiła niezwykle miłe i pozytywne przemówienie.

Później rozpoczęły się nagrody w ramach Konkursu Głównego, „Wytyczanie Drogi”. Nagrodę FIPRESCI otrzymał film „Chleb i sól” Damiana Kocura. Za intrygujące i subtelne zdjęcia, konstruktywną analizę problemów społecznych oraz imponującą grę aktorską. – skomentowało jury przed ogłoszeniem filmu.

Ostatnią, najważniejszą nagrodę, czyli Krakowską Nagrodę Andrzeja Wajdy, zdobył film „Do You Love Me?” w reżyserii Toni Noyabrovej. Wzruszona reżyserka w swej przemowie przypominała o odwadze i determinacji ludzi walczących o swoją i naszą wolność w Ukrainie. Wyraziła wdzięczność nie tylko w kierunku jury, ale także ukraińskich żołnierzy, ryzykujących swoje życie w obronie kraju. Walczą o wolność naszą i waszą, i demokrację. Sława Ukrainie! – usłyszeliśmy od Toni Noyabrovej, gdy odbierała nagrodę główną.

Galę zamknął prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, zapraszając na przyszłoroczną edycję festiwalu. My również zapraszamy!

Po wystąpieniu prezydenta odbył się koncert Janna i zespołu, zamykający wydarzenie.

Natalia Majchrzak

fot. Dawid Gondek

Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję