26 lipca w Paryżu ma miejsce ceremonia otwarcia XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich.
Ich historia sięga 776 roku p.n.e., kiedy to w greckiej Olimpii odbywały się co cztery lata igrzyska, na czas których wstrzymywano wojny a ich zwycięzca otrzymywał wieniec z gałązek z wawrzynu, zwany laurem olimpijskim. Tematyka igrzysk już od wtedy budzi w społeczeństwie ogromne emocje, związane nie tylko ze sportem sensu stricto, ale także ze wszystkim co dzieje się wokół niego – a przede wszystkim z ludzkimi historiami. Tematyka igrzysk jest chętnie poruszana przez filmowców, poniżej przedstawiamy wybór najciekawszych filmów o tematyce olimpijskiej.
„Rydwany ognia” (1981), reż. Hugh Hudson
Film o prawdopodobnie jednej z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej wykorzystywanych ścieżek dźwiękowych, za którą odpowiada Vangelis. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia dwóch młodych sportowców: Eric Liddell – pobożny katolik ze Szkocji i Harold M. Abrahams – ambitny Anglik żydowskiego pochodzenia, którzy stają do wyścigu na 100 metrów na olimpiadzie w Paryżu. Film zdobył cztery Oscary: dla najlepszego filmu, za najlepszy scenariusz oryginalny i najlepszą muzykę oraz za najlepsze kostiumy. Było o nim również głośno ze względu na to, że jednym z producentów był Dodi Fayed z bliskiego grona księżny Diany Spencer
„Asterix na olimpiadzie” (2008), reż. Frédéric Forestier, Thomas Langmann
Kultowy już film o przygodach Galów, którzy pomagają przyjacielowi, Romantixowi, zdobyć serce pięknej Iriny. Niebywała gratka dla fanów sportu, ponieważ obok Clovisa Cornillaca (Asterix), Gérarda Depardieu (Obelix), czy Alaina Delona (Juliusz Cezar) na ekranie możemy zobaczyć Michaela Schumachera, Zinédine Zidane’a, Tony’ego Parkera, Jérôme Le Bannera, czy Amélie Mauresmo.
„Pływaczki” (2022), reż. Sally El Hosaini
Yusra (Nathalie Issa) i Sarah (Manal Issa) Mardini uciekają z ogarniętej wojną Syrii. Udają się najpierw do Libanu, a następnie do Turcji, gdzie na pontonie pragną przedostać się do Grecji. Gdy silnik przepełnionego pontonu wyłączył się, siostry wraz z innymi uchodźcami znajdowały się na środku Morza Egejskiego. Wrazz dwoma innymi osobami, które potrafiły pływać, były odpowiedzialne za ratowanie życia osób znajdujących się na pontonie. Rok po tym wydarzeniu Yusra bierze udział w zawodach pływackich na Igrzyskach Olimpijskich w Rio.
„Niezłomny”
To amerykański biograficzny dramat wojenny z 2014 roku, wyprodukowany i wyreżyserowany przez Angelinę Jolie, do którego scenariusz napisali bracia Coen, Richard LaGravenese i William Nicholson. Po niemal śmiertelnej katastrofie lotniczej podczas II wojny światowej olimpijczyk Louis Zamperini spędza wstrząsające 47 dni w tratwie z dwoma innymi członkami załogi, zanim zostaje złapany przez japońską marynarkę wojenną i wysłany do obozu jenieckiego.
„Monachium”
„Monachium” to dramat historyczny z 2005 roku, wyprodukowany i wyreżyserowany przez Stevena Spielberga, którego współscenarzystami są Tony Kushner i Eric Roth. Film oparty jest na książce Vengeance George’a Jonasa z 1984 roku, opisującej zabójstwa dokonane przez Mossad po masakrze w Monachium. W filmie wystąpili Eric Bana, Daniell Craig, Ciarán Hinds oraz Mathieu Kassovitz.
„Zwycięzca” (2016), reż. Stephen Hopkins
Dążenie Jessego Owensa do zostania największym lekkoatletą w historii rzuca go na światową scenę Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku, gdzie musi stawić czoła wizji aryjskiej supremacji Adolfa Hitlera.
„Przed metą” (1998), reż. Robert Towne
Film o życiu słynnego biegacza Steve’a Prefontaine’a (Billy Crudup) i jego relacji z legendarnym trenerem Billem Bowermanem. Prefontaine zginął w wypadku samochodowym w wieku 24 lat, na trzy tygodnie przed Igrzyskami. Film został wyprodukowany przez Toma Cruise’a, który również jest biegaczem i w tym czasie trenował do triathlonu.
„Płynąc pod prąd” (2003), reż. Russell Mulcahy
Jest to historia oparta na autobiograficznej powieści Anthony Fingletona. Tony pomimo trudnych doświadczeń z dzieciństwa, usiłuje znaleźć własną drogę życiową – pragnie zostać mistrzem pływackim. Jednak oprócz walki o złoto olimpijskie, musi także rywalizować o uwagę ojca.
Kinga Majchrzak
fot. kadr z filmu, materiały promocyjne dystrybutora