International Festival
of Independent Cinema

Kraków

Na jakie premiery czekamy jeszcze w 2023 roku? 

Od początku roku kinomaniacy rozpieszczani są premierami z całego świata. Po bardzo dobrym sezonie filmowym zakończonym na wiosnę tego roku, producenci mimo licznych przeszkód nie zwolnili. Poniżej lista nadchodzących premier z wyszczególnieniem tych, na które najbardziej czekamy!

“Killers of the flower Moon” (reż. Martin Scorsese)

Premiera w Polsce – 20 października.

“Czas krwawego księżyca” – bo pod takim tytułem figuruje film w Polsce swoją premierę będzie miał w najbliższy piątek. Późny western Scorsese to film opowiadający o dwudziestoleciu międzywojennym w Stanach Zjednoczonych z konfliktem o ropę naftową w tle. Fabuła filmu dotyczy również w dużej mierze ludności etnicznej Ameryki Północnej. W głównych rolach zostali obsadzeni; Lily Gladstone, Leonardo DiCaprio (siódmy raz u Scorsese) i Roberto De Niro (jedenasty raz współpracujący z reżyserem). Pierwsze recenzje dot. filmu napawają optymizmem i na pewno zachęcają do obejrzenia w kinie!

„Różyczka 2” (reż. Jan Kidawa-Błoński)

Premiera w Polsce – 20 października.

Tego samego dnia co film Martina Scorsese, na ekranach polskich kin pojawi się sequel „Różczyki” – polskiego filmu z Magdaleną Boczarską w roli Joanny. Główna bohaterka jest osobą u szczytu kariery i spełnioną w życiu prywatnym. Całość burzy się jak zamek z piasku w momencie katastrofy, która wywraca do góry nogami jej dotychczasowe życie. Dla pasjonatów polskich thrillerów i osób zachwyconych pierwszą częścią jest to niewątpliwie film nie do przegapienia. 

Pozostałe premiery października;

„Silver Haze” (reż. Sacha Polak) – 27.10.2023.

„Miało Cię nie być” (reż. Jakub Michalczuk) 27.10.2023.

„Dumb Money” (reż. Craig Gillespie)

Premiera w Polsce – 3 listopada.

Craig Gillespie w filmie, o polskim tytule „Inwestorzy Amatorzy”, zagłębia się w zupełnie przypadkową rewolucję na giełdzie, która kilka lat temu związana była z nagłymi wzrostami i spadkami akcji GameStop – sklepu z grami wideo. W filmie występują m.in.; Paul Dano („Fabbelmanowie”, „Batman”, „Labirynt”, „Aż poleje się krew”), America Ferrera („Barbie”, „Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów”), Pete Davidson, Seth Rogan, Nick Offerman. 

„The Marvels” (reż. Nia DaCosta)

Premiera w Polsce – 8 listopada.

Kolejny film z „Marvelovskiego” uniwersum opowiada o kontynuacji przygód Kapitan Marvel (Brie Larson). W filmie powracają postaci z poprzednich propozycji z uniwersum Marvela, a na ekranie poza główną bohaterką zobaczymy m.in.; Teyonah Parris, Samuela L. Jacksona, Iman Vellani czy też Seo-Joon Parka.

„The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes” (reż. Francis Lawrence)

Premiera w Polsce – 15 listopada. 

„Ballada Ptaków i Węży” to najnowsza część „Igrzysk Śmierci”. W kontynuacji przygód ze świata Suzanne Collins wystąpią m.in.; Tom Blyth, Hunter Schafer, Jason Schwartzman, Rachel Zegler i Peter Dinklage. 

„Napoleon” (reż. Ridley Scott)

Premiera w Polsce – 24 listopada.

Ridley Scott przymierzał się bardzo długo do nakręcenia filmu o jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci historycznych. Napoleon Bonaparte, w którego rolę wciela się Joaquin Phoenix, przedstawiony jest jako zdobywający kolejne szczeble władzy we Francji. W roli nie ustępującej mu na krok małżonki, Cesarzowej Jóżefiny – Vanessa Kirby. 

Pozostałe premiery listopada;

„Passages” (reż. Ira Sachs) – 03.11.2023.

„Lęk” (reż. Sławomir Fabicki) – 03.11.2023.

„Horror Story” (reż. Adrian Apanel) – 17.11.2023.

„Dogman” (reż. Luc Besson) – 17.11.2023.

„How to Have Sex” (reż. Molly Manning Walker) – 24.11.2023.

„Wonka” (reż. Paul King)

Premiera w Polsce – 14 grudnia.

Twórca obu części „Paddingtona”, odpowiedzialny jest za powstanie prequelu do „Charliego i Fabryki Czekolady”. W roli tytułowego Wonki zobaczymy Timothée Chalamet’a, który podobno zachwyca swoim wokalem. Natomiast reżyser podkreślił, że jego film nie jest musicalem. W obsadzie filmu dodatkowo możemy znaleźć m.in; Rowana Atkinsona, Olivię Colman, Jima Cartera oraz wielu innych aktorów znanych głównie ze scen brytyjskich teatrów i filmów. Kombinacja historii, aktorów i reżysera zwiastuje jedną z gorętszych premier końcówki tego roku.

„Ferrari” (reż. Michael Mann)

Premiera w Polsce – 29 grudnia. 

Kinowy rok w Polsce zamyka premiera filmu fabularnego o życiu Enzo Ferrari’ego, założyciela legendarnej włoski marki motoryzacyjnej. Michael Mann po wieloletniej przerwie (przeplatanej raczej przeciętnymi filmami), powraca najprawdopodobniej w lepszym stylu. Reżyser odpowiedzialny m.in. za „Ostatniego Mohikanina”, „Gorączkę”, „Informatora” i „Miami Vice” tym razem poświęca swoją uwagę na opowieść o powstawaniu najbardziej rozpoznawalnej, samochodowej marki świata. W roli tytułowej Adam Driver, jego żonę zagra zaś Penelope Cruz. 

Pozostałe premiery grudnia;

„Trolle 3” (reż. Walt Dohrn) – 01.12.2023. 

„20.000 especies de abejas” / „20.000 gatunków pszczół” (reż. Estibaliz Urresola Solaguren) – 08.12.2023.

„Aquaman and the Lost Kingdom” / „Aquaman i Zaginione Królestwo” (reż. James Wan) – 21.12.2023. 

Skip to content