International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

Na granicy

Granice to ostatnimi czasy gorący temat. Zwłaszcza w wymiarze geopolitycznym, przyglądając się coraz bardziej przerażającej rzeczywistości, jaka nas otacza. Wyniszczająca wojna w Ukrainie, brutalny konflikt zbrojny w Izraelu, globalny kryzys uchodźczy czy postępujące zmiany klimatyczne. To wydarzenia, którymi żyje dzisiaj cały świat, analizując przyczyny, jakie do nich doprowadziły. Status quo zostało zachwiane, a granice, w bardzo różnym wymiarze, przekroczone. Pozostaje niepokój i obawa o to, co będzie dalej.

W tegorocznej sekcji tematycznej festiwalu Mastercard OFF CAMERA będziemy chcieli się zastanowić nad tymi kontekstami. Zarówno w makroskali, przyglądając się granicom w sensie politycznym, religijnym czy coraz większej ingerencji człowieka w środowisko naturalne, jak również w bardziej osobistej perspektywie. Często przecież jest tak, że większe napięcia generowane są przez przekroczenie czyichś granic moralnych czy kulturowych, jak również to, że sami nie potrafimy poradzić sobie z ograniczeniami, jakie mamy we własnej głowie. To rodzi klincz, z którego trudno się wyswobodzić.

I choć pierwszy krok zawsze jest tym najtrudniejszym, zrobienie go daje nadzieję na lepszą przyszłość, tak w wymiarze jednostkowym, jak i globalnym.

Behint the Mountains

Oura el jbel

Reż.: Mohamed Ben Attia

2023, 98 min.

Temporaries

Richelieu

Reż.: Pier-Philippe Chevigny

2023, 89 min.

El Paraiso

El Paraiso

Reż.: Enrico Maria Artale

2023, 106 min.

Heroic

Heroico

Reż.: David Zonana

2023, 88 min.