International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

Maurycy Was zadziwi

Znacie legendę o grajku z Hamelin? No to teraz wyobraźcie sobie, że kontroluje go przebiegły kot, który na podorędziu ma całą ekipę tresowanych szczurów. Flet wcale nie jest magiczny, a plagi szczurów w kolejnych miastach to skrupulatnie zaplanowane mistyfikacje. Przed Wami – Zadziwiający kot Maurycy” (i jego edukowane gryzonie)!

Ekranizacja jednej z bardziej znanych powieści sir Terry’ego Pratchetta powstała pod skrzydłami studia Sky Cinema. Scenarzystą tej produkcji jest Terry Rossio, który współtworzył między innymi „Shreka” czy „Piratów z Karaibów”. Wygląda więc na to, że nie musimy się zbytnio martwić o zawartość charakterystycznego humoru Pratchetta w tej animacji. Pikanterii dodaje fakt, że Maurycemu głosu użyczył Hugh Laurie, czyli serialowy Dr House – trudno tu chyba o lepszy casting dubbingowy. Z kolei w polskiej wersji językowej tytułowy kot przemówi głosem Piotra Adamczyka.

„Zadziwiający kot Maurycy i jego edukowane gryzonie” to kultowa w pewnych kręgach książka Pratchetta, stanowiąca 28. tom serii “Świat Dysku”. Ten cykl satyrycznych powieści fantasy sprzedał się jak dotąd w ponad 80 milionach egzemplarzy i został przetłumaczony na 37 języków, co pozwoliło jego autorowi stać się najpoczytniejszym pisarzem brytyjskim lat 90.

Premiera „Zadziwiającego kota Maurycego” w polskich kinach już 20 stycznia 2023 roku.

Monika Żelazko