International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

OFF z Mastercard

-20% z kartą Mastercard

Special Screening

Mastercard OFF SPOTS

Mastercard OFF CAMERA: rozmowa z Krystyną Zachwatowicz-Wajdą poprzedzi seans specjalny „Bez znieczulenia”

Fascynująca rozmowa pełna emocji i wspomnień z Krystyną Zachwatowicz Wajdą, Krzysztofem Burnetko i Witoldem Beresiem tuż przed seansem specjalnym „Bez znieczulenia” w reż. Andrzeja Wajdy poprowadzi Kuba Armata. Porozmawiają m.in. o tym jak poprzez propagandę zło przejmuje władzę i niszczy społeczeństwo. Pokaz już 2 maja o godzinie 18.00 w Centrum Manggha.

Film Andrzeja Wajdy z 1978 roku pt. „Bez znieczulenia” wydaje się być dojmująco aktualnym w świecie dzisiejszych medialnych zawirowań. Nie tylko w Polsce, ale i globalnie. W tym roku zostanie on pokazany w czasie Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie. W rozmowie poprzedzającej projekcję w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha weźmie udział Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Krzysztof Burnetko i Witold Bereś.

„Bez znieczulenia” uchodzi za jeden ze sztandarowych tytułów kina moralnego niepokoju. Opowieść o dramacie wybitnego dziennikarza staje się dla Andrzeja Wajdy pretekstem do postawienia ważnych pytań natury moralnej oraz obnażenia mechanizmów peerelowskiej rzeczywistości. Nagrodzony w Cannes film, do którego Wajda napisał scenariusz z Agnieszką Holland, to aktorski popis Zbigniewa Zapasiewicza. Uczestniczki i uczestnicy Festiwalu Mastercard OFF CAMERA będą mogli zobaczyć film w czasie pokazu specjalnego, który odbędzie się w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie we wtorek, 2 maja 2023 r., o godzinie 18.00.

W produkcji, która została doceniona w czasie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes Nagrodą Jury Ekumenicznego, ceniony dziennikarz Jerzy Michałowski wraca do kraju z kolejnego zagranicznego wyjazdu. Ku swojemu zaskoczeniu dowiaduje się, że jego żona Ewa podjęła decyzję o rozstaniu. Trudności osobiste bohatera zbiegają się z kłopotami zawodowymi, zarówno w telewizji, jak i na uniwersytecie, gdzie Michałowski prowadził zajęcia, będąc ulubionym wykładowcą studentów. Co więcej, odwołany zostaje wyjazd zagraniczny, na który mężczyzna bardzo liczył. Jerzy próbuje pojednać się z żoną, kompletnie nie rozumiejąc jej decyzji, ale gdy odkrywa, że związała się ona z jego redakcyjnym kolegą, dociera do niego, że sytuacja jest przegrana. Mimo to nie wyraża zgody na rozwód. Cała sprawa ma znaleźć finał w sądzie, a bohater zmierzyć się musi z fałszywymi zeznaniami, jakie przeciwko niemu składa kobieta. Film zdobył także Wielką Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku „Złote Lwy Gdańskie”.

Tegoroczna edycja Festiwalu Mastercard OFF CAMERA trwa w Krakowie od 28 kwietnia do 7 maja. Miłośniczki i miłośnicy kina niezależnego spotkają się już po raz szesnasty. W programie m.in. pokaz specjalny filmu „Całkowite zaćmienie”, który poprzedzi rozmowa Grażyny Torbickiej z Agnieszką Holland, pokazy plenerowe, sekcja PRO INDUSTRY by Digital Domain dla profesjonalistów branży filmowej z całego świata i blisko dwieście projekcji niemal stu tytułów w najlepszych niesieciowych kinach studyjnych w stolicy Małopolski. Więcej na offcamera.pl

Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję