International Festival
of Independent Cinema

Kraków

Kristen Stewart za kamerą…

…„The Chronology of Water” – taki tytuł nosi zapowiadana ekranizacja prozy Lidii Yuknavitch. Będzie to już drugi film w reżyserskim portfolio Stewart.

Wszystko, co przechowuję w pamięci, wiruje wokół wydarzeń w moim życiu jak woda – pisze autorka książki, czyniąc z tego żywiołu centralny punkt własnej historii. „Chronologia wody” to literatura niełatwa w lekturze, będąca szczerym, bezkompromisowym zapisem traumy z dzieciństwa, w tym doświadczenia codziennej przemocy ze strony ojca i bierności matki. Jak utrzymuje polski wydawca (Wydawnictwo Czarne), to również głos sprzeciwu wobec tyranii współczesnej kultury próbującej wmówić kobietom, jak powinny żyć.

Główną rolę w filmowej „Chronologii wody” zagra Imogen Poots, znana z takich tytułów jak oscarowy „Ojciec” czy „Nauka spadania”. Scenariusz powstał we współpracy Stewart z Andym Mingo. Za produkcję odpowiada należące do Ridleya Scotta studio Scott Free, z pomocą którego amerykańska aktorka stworzyła również swoją krótkometrażówkę – „Come Swim” (2017).

Kristen Stewart ostatnio wystąpiła w intrygującym dziele Davida Cronenberga „Zbrodnie przyszłości”. Niedawny występ w dramacie „Spencer” w roli księżnej Diany przyniósł jej nominację do Oscara. Na przyszły rok zaplanowana jest premiera thrillera „Love Lies Bleeding” z jej udziałem.

Monika Żelazko

Skip to content