International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

Koreeda kręci dla Netfliksa

Azjatyckie seriale już od jakiegoś czasu święcą tryumfy na platformie z czerwonym „N” w logo. Furorę zrobił „Squid Game”, sporą popularnością nadal cieszy się “Alice in Borderland”, ostatnio uznanie zdobyła też „Niezwykła prawniczka Woo”. Teraz Netflix zaprosił do współpracy zdobywcę Złotej Palmy („Złodziejaszki”, 2018).

„Makanai: W kuchni domu Maiko” będzie ekranizacją mangi autorstwa Koyamy Aiko. Miejsce akcji serialu to dzielnica gejsz w Tokio, oglądana okiem Kiyo, która zostaje tytułową „makanai”, czyli kucharką, w internacie dla młodych dziewczyn szkolących się na wspomniane damy do towarzystwa o wysokich umiejętnościach artystycznych.

To nie jest opowieść o ludziach, o których zapomniał czas, tylko historia, która może dać nam wskazówkę, jak żyć w świecie po pandemii COVID – zapowiada Hirokazu Koreeda. Japoński twórca jest jednocześnie reżyserem, showrunnerem i scenarzystą serii.

W polskich kinach wciąż można zobaczyć „Baby Broker”, ostatni film Koreedy, który zdobył w tym roku Nagrodę Jury Ekumenicznego w Cannes. Premiera pierwszego odcinka „Makanai: W kuchni domu Maiko” na Netfliksie w styczniu przyszłego roku, tymczasem w sieci krąży już zwiastun produkcji.

Monika Żelazko