International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

OFF z Mastercard

-20% z kartą Mastercard

Special Screening

Mastercard OFF SPOTS

Konkursy i nagrody

Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”

 

Międzynarodowy konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy to jeden z dwóch głównych konkursów Festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Jak co roku publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy debiuty i drugie filmy twórców, o których obecnie dyskutuje się na świecie; filmy, które wywołały zachwyt widzów na największych imprezach filmowych, z festiwalami w Toronto, Locarno, Rotterdamie czy Sundance na czele. Wysokość Nagrody to aż 25 000 dolarów.

Laureatka 17. edycji Mastercard OFF CAMERA: „Power Alley”, reż. Lillah Halla

Konkurs Polskich Filmów Fabularnych

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA prezentowane jest to, co w rodzimej kinematografii ostatniego roku jest najciekawsze, najbardziej oryginalne i jednocześnie uniwersalne. W każdej edycji największego święta kina niezależnego w tej części Europy dziesięć fabuł walczy o Nagrodę Dominiki Kulczyk & dFlights w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych w wysokości 100 000 złotych. Zostanie ona przyznana przez międzynarodowe jury.

Laureatka 17. edycji Mastercard OFF CAMERA: „Imago”, reż. Olga Chajdas

Nagroda Female Voice

Nagroda Female Voice dla Kobiet Filmu jest przyznawana wybitnie uzdolnionym kobietom, które na co dzień aktywnie działają w polskiej branży filmowej. Są ambitne, kreatywne, skuteczne. Wyróżnienie ma na celu wspieranie kobiet w realizowaniu ich artystycznych projektów i zawodowych planów w mocno zmaskulinizowanym świecie kina. Co roku nominowanych jest pięć twórczyń, a laureatka jest wybierana przez Jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Nagrodę po raz pierwszy przyznano w 2023 roku. Wartość nagrody to aż 50 000 zł.

Laureatka 17. edycji Mastercard OFF CAMERA: Monika Sobień-Górska, scenarzystka – „Lęk”

Nagroda dla Najlepszej Aktorki Konkursu Polskich Filmów Fabularnych

Najlepsza Aktorka w filmach nominowanych w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych (nagroda 10 000 zł)

Laureatki 17. edycji Mastercard OFF CAMERA: Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz za role w filmie „Lęk”

Nagroda dla Najlepszego Aktora Konkursu Polskich Filmów Fabularnych

Najlepszy Aktor w filmach nominowanych w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych (nagroda: 10 000 zł)

Laureat 17. edycji Mastercard OFF CAMERA: Jakub Zając za rolę w filmie „Horror Story”

Mastercard Rising Star

Mastercard Rising Star – najlepszy debiut aktorski w filmie pełnometrażowym (nagroda: 10 000 zł)

Laureatka 17. edycji Mastercard OFF CAMERA: Magdalena Dwurzyńska, za rolę w filmie „Błazny”

Nagroda Publiczności

Reżyserzy i reżyserki filmów biorących udział w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” oraz Konkursie Polskich Filmów Fabularnych walczą także o Nagrodę Publiczności w wysokości 10 000 złotych. To, który film zostanie wyróżniony, zależy od najbardziej wymagających jurorów, jakimi są widzowie i widzki. Przed seansem konkursowych filmów publiczność otrzymuje kartę do głosowania i po zakończeniu projekcji filmu może wrzucić do urny do głosowania.

Laureat 17. edycji Mastercard OFF CAMERA: „Lęk”, reż. Sławomir Fabicki

Nagroda FIPRESCI

Nagroda przyznawana przez Międzynarodową Federacją Krytyków Filmowych FIPRESCI (Fédération Internationale de la Presse Cinématographique) – organizację zrzeszającą krytyków filmowych z ponad 50 krajów całego świata i przyznającą nagrody na najlepszych festiwalach filmowych.

Laureat 17. edycji Mastercard OFF CAMERA: „Tyle co nic”, reż. Grzegorz Dębowski

Nagroda KIPA

Nagroda KIPA dla najlepszego debiutującego producenta została zainicjowana przez Sekcję Młodych Producentów KIPA w 2014 r.  Ubiegać się o nią mogą twórcy pełnometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych lub animowanych. Wyprodukowany przez debiutanta film musi także spełniać warunek premiery kinowej lub festiwalowej. Osoba wyróżniona nagrodą KIPA otrzymuje 16 000 zł.

Laureaci 17. edycji Mastercard OFF CAMERA: Piotr Grawender oraz Maciej Hamela za produkcję filmu „Skąd, dokąd?”

Wyróżnienie: Maria Kraus za produkcję filmu „Twarze Agaty”

#63sekundy

Konkurs filmowy #63sekundy skierowany jest do młodych ludzi w wieku 15–22 lata, którzy chcą opowiedzieć o tym, jak widzą swoją przyszłość w świecie pełnym rewolucji społecznych, politycznych, technologicznych i ekonomicznych. Uczestnicy mogą stworzyć swoje dzieło filmowe w dowolnej technice. Może to być film fabularny, animacja lub grafika. Każdy zgłoszony materiał zostanie oceniony pod względem aspektów artystycznych zawartych w 63-sekundowej formule. Głównym organizatorem konkursu jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Wysokość nagród: I miejsce – 10 000 zł, II miejsce – 2000 zł, III miejsce – 1000 zł.

Laureaci

I miejsce: Aleksander Szeląg za film „Samotność”

II miejsce: Rafał Cieszyński za film „Pomocna dłoń”

III miejsce: Milena Sikora za film „Zupa”

Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję