International Festival
of Independent Cinema

Kraków

Jeszcze więcej opowieści o Śródziemiu

Jeżeli czytają to jacyś fani świata wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena to to jest wiadomość właśnie dla Was – New Line Cinema i Warner Bros Pictures zawarły nową wieloletnią umowę ze spółką Middle-Earth Enterprises należącą do Embracer Group AB na współpracę przy nowych filmach związanych z „Władcą Pierścieni”.

Middle-earth Enterprises jest właścicielem wyłącznych na całym świecie praw do filmów, gier, towarów handlowych, scenicznych i innych do niektórych dzieł literackich Tolkiena, w tym „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. Licencjonowali i produkowali filmy, gry, produkcje teatralne i towary oparte na pracach od ponad czterech dekad. Embracer w sierpniu kupił prawa do filmu o Śródziemiu od nieżyjącego już producenta, zdobywcy Oscara, Saula Zaentza.

Umowa między Middle-earth Enterprises a New Line Cinema i Warner Bros Pictures, została podpisana 20 lat po tym, jak New Line wydało trylogię Petera Jacksona „Władca Pierścieni”, która zdobyła 17 Oscarów, w tym 11 w 2004 roku za ostatni z filmów – „Władca Pierścieni: Powrót Króla”, ustanawiając tym samym rekord dla jednego filmu. Warners ponownie nawiązał współpracę z Jacksonem przy trylogii filmów opartych na „Hobbicie”. W sumie sześć filmów zarobiło prawie 6 miliardów dolarów na całym świecie.

Po niedawnym przejęciu Middle-earth Enterprises z radością rozpoczynamy nową współpracę z New Line Cinema i Warner Bros. Pictures, sprawiając, że niezrównany świat J.R.R. Tolkiena powraca na duży ekran w nowy i ekscytujący sposób – powiedział w oświadczeniu Lee Guinchard, dyrektor generalny grupy operacyjnej Embracer Group Freemode. – Rozumiemy, jak cenne są te prace, i współpracując z naszymi partnerami z New Line Cinema i Warner Bros. Pictures, planujemy uszanować przeszłość, patrzeć w przyszłość i przestrzegać najwyższego poziomu jakości i wartości produkcyjnych.

Dwadzieścia lat temu firma New Line dokonała bezprecedensowego skoku wiary, aby zrealizować na dużym ekranie niesamowite historie, postacie i świat „Władcy Pierścieni”. Rezultatem była przełomowa seria filmów, które zostały przyjęte przez pokolenia fanów – powiedzieli współprzewodniczący i dyrektorzy generalni Warner Bros Pictures Group, Michael De Luca i Pam Abdy. – Ale mimo całej rozmachu i szczegółów pięknie upakowanych w dwie trylogie, rozległy, złożony i olśniewający wszechświat wymyślony przez J.R.R. Tolkien pozostaje w dużej mierze niezbadany w filmie. Możliwość zaproszenia fanów głębiej do filmowego świata Śródziemia to zaszczyt i cieszymy się, że możemy współpracować z Middle-earth Enterprises i Embracer w tej przygodzie.

Jak wiemy, nie są to jedyne doniesienia o opowiadaniu historii ze świata Śródziemia – w 2018 roku w oddzielnej umowie dotyczącej praw telewizyjnych, Amazon zobowiązał się na pięć sezonów do wprowadzenia Władcy Pierścieni do usługi przesyłania strumieniowego. „The Lord of the Rings: The Rings of Power” zadebiutowało w Prime Video we wrześniu 2022 roku. New Line i Warner Bros Animation pracują obecnie nad animowanym „Władcą Pierścieni: Wojną Rohirrimów”, którego akcja toczy się 183 lata przed wydarzeniami z Władcy Pierścieni. Film, który opowiada o losach rodu Helma Hammerhanda, legendarnego króla Rohanu, wejdzie do kin 12 kwietnia 2024 roku.

Kinga Majchrzak

źródło: Deadline.com 

fot. materiały promocyjne „Władca Pierścieni: Dwie wieże” 

Skip to content