Jestem i mnie nie ma | wernisaż wystawy JAN A.P. MARZYCIEL

Z okazji 70-tych urodzin Jana A.P. Kaczmarka w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha do 01.06.2023 możemy oglądać wystawę poświęconą wybitnemu zdobywcy Oscara. Konceptem scenariuszowym wystawy jest idea dialogu kultur i ludzi. 29 kwietnia miał miejsce wernisaż ze specjalnym udziałem żony artysty – Aleksandry Twardowskiej-Kaczmarek oraz Krystyny Zachwatowicz-Wajdy.

Dialog i komunikacja od zawsze były bliskie Janowi A.P. Kaczmarkowi. Niech dowodem na to będzie „Fanfara na cześć autostrady”, bowiem przecież to droga jest alegorią połączenia między ludźmi. Muzyka, koncerty, warsztaty i promowanie wspólnych idei stało się dziełem życia artysty, który łączy wartości muzyczne z etyką, tolerancją i mówieniem o dobru.

Wystawa skupia się na czterech strefach życia Jana A.P. Kaczmarka. Pierwsza odnosi się do początku kariery, kiedy wyjechał do USA, gdzie niedługo później wydał płytę – najpierw tam, a dopiero później w Polsce, co było i dalej jest ewenementem. Zaczął wtedy także konstruować swoje własne instrumenty, poszukując konkretnych dźwięków. Druga strefa odnosi się do sukcesów amerykańskich kompozytora – najpierw tych teatralnych a potem między innymi tego związanego ze ścieżką do „Marzyciela”, za którego dostał Oscara. W trzeciej strefie są wielkie idee, przyświecające Janowi A.P. Kaczmarkowi, ponieważ muzyka nie była dla niego wystarczająca – znajdziemy tam jego działania warsztatowe a także Transatlantyk Festival. Czwarta strefa odnosi się zaś do Jana A.P. Kaczmarka jako stąpającego twardo po ziemi Marzyciela.

Wystawę można oglądać do 01.06.2023 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

zdjęcie Filip Radwański

Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję