International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

OFF z Mastercard

-20% z kartą Mastercard

Special Screening

Mastercard OFF SPOTS

„Hela” | relacja ze spotkania Q&A

Festiwal Mastercard OFF CAMERA to nie tylko świetne filmy, ale i wyjątkowe spotkania. Mogli się o tym przekonać widzowie, dla których tuż po wtorkowym seansie filmu „Hela” zorganizowano spotkanie z jego twórcami. W rozmowie prowadzonej przez dyrektora artystycznego Festiwalu, Grzegorza Stępniaka, udział wzięli: reżyserka i scenarzystka filmu, Anna Kasperska, autor zdjęć, Lucas Amió oraz odtwórczyni jednej z głównych ról, Martyna Zuzola.

Głównym tematem spotkania był proces powstawania tego fascynującego, mikrobudżetowego filmu. Reżyserka „Heli” opowiedziała o źródłach swojej inspiracji i podkreśliła, że główna bohaterka od początku stanowiła centrum opowiadanej przez nią historii. Projekt pierwszej w dorobku Anny Kasperskiej produkcji rozwijał się stopniowo i ulegał wielu zmianom. W końcowej wersji pozostało jednak to, co najważniejsze: opowieść o trudnych doświadczeniach i niezwykła siła siostrzeństwa. 

Na prośbę widzów twórcy filmu przybliżyli też kwestie doboru aktorek wcielających się w Helę i Zuzię. Martyna Zuzola, najmłodsza członkini ekipy, wcielająca się w rolę kilkuletniej Zuzi, z rozbrajającą szczerością opowiedziała o pracy na planie i swoich aktorskich planach na przyszłość. Dzięki obecności Lucasa Amió uczestnicy sesji Q&A mogli też u źródła dopytać o ideę stojącą za dynamicznym sposobem obrazowania akcji w filmie. Choć „Hela” powstała w ciągu zaledwie siedemnastu dni zdjęciowych, jej twórcom udało się zawrzeć w niej niezwykłą energię, jaką dzielili się z widzami także w trakcie spotkania. 


Gabriela Mynarska

     

    Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję