International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

OFF z Mastercard

-20% z kartą Mastercard

Special Screening

Mastercard OFF SPOTS

Harmonogram projekcji Mastercard OFF CAMERA 2023 – już jest!

Miłośniczki i miłośnicy ekscytujących seansów w niezależnych kinach czy pokazów plenerowych na miejskich placach i w Ogrodzie Botanicznym UJ – to nowość – już dziś powinni zaplanować swoją majówkę w Krakowie. Już wkrótce, w dniach 28 kwietnia – 7 maja 2023 roku, odbędzie się 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Tysiące widzek i widzów, gwiazdy filmowe z całego świata i profesjonaliści branży filmowej na przełomie kwietnia i maja ponownie przyjadą do Krakowa, by spędzić to święto kina razem. Dziś ogłoszono harmonogram projekcji!

Każdego roku uczestniczki i uczestnicy Mastercard OFF CAMERA mogą obejrzeć blisko sto filmów w ramach ośmiu sekcji: cztery sekcje stałe oraz cztery sekcje tematyczne. Te ostatnie zmieniają się z każdą kolejną edycją – stanowią komentarz do tego, co aktualnie dzieje się na świecie oraz jakie tematy poruszane są przez filmowców w różnych zakątkach globu. Dzięki temu program Festiwalu pozwala na podróż poprzez wiele filmowych gatunków, konwencji, zjawisk i trendów. 

Sekcję stałą Festiwalu Mastercard OFF CAMERA tworzy m.in. Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, czyli dziesięć debiutów lub drugich filmów reżyserek i reżyserów z całego świata, które walczą o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy w wysokości 25 000 dolarów. W tym roku jurorami w owym konkursie będą m.in.: Ewa Puszczyńska, ceniona i wielokrotnie nagradzana producentka filmowa, m.in. takich filmów jak „Zimna wojna” i oscarowa „Ida” Pawła Pawlikowskiego oraz Michael Seresin, urodzony w Nowej Zelandii operator filmowy, który pracował przy takich produkcjach jak „Ptasiek”, „Harry Potter i Więzień Azkabanu”. Trzeciego jurora poznamy już niedługo! 

Kolejnym konkursem w stałej sekcji Festiwalu jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych – dziesięć najbardziej interesujących polskich produkcji, które walczą o Nagrodę Dominiki Kulczyk & dFlights – 100 000 zł. Znamy już dwóch z trzech przedstawicieli międzynarodowego kina, którzy zasiądą w tegorocznym jury konkursu: Debbie McWilliams, jedna z wiodących światowych reżyserek castingu, która odpowiadała za obsadę ostatnich 14 filmów serii o Jamesie Bondzie oraz Bernd Buder, Dyrektor Programowy Festiwalu Filmowego w Cottbus – Festiwalu Filmów Europy Wschodniej.

Ponadto stałą część Festiwalu tworzą również sekcje: „Amerykańscy Niezależni” – odważne, bezkompromisowe i fascynujące kino zza oceanu – oraz „Festiwalowe Hity”, czyli interesujące i nagradzane produkcje z festiwali filmowych z całego świata, które polska publiczność ma okazję zobaczyć najczęściej po raz pierwszy na dużym ekranie.

Tegoroczne sekcje tematyczne Festiwalu Mastercard OFF CAMERA będą składać się z sekcji: „Ahoj Przygodo!”, czyli wielkiego powrotu „Kina Nowej Przygody”, które swoje triumfy święciło pod koniec lat 70. i 80. XX wieku, „Herstorie”, gdzie na dużym ekranie przyjrzymy się losom wielu kobiet, „Techno Party” – tu zastanowimy się nad blaskami i cieniami, które niesie ze sobą nieunikniony rozwój technologii, a dzięki sekcji „Wszystko w rodzinie” przyjrzymy się… nowym formacjom rodzinnym. 

Podczas Festiwalu Mastercard OFF CAMERA organizowane są również branżowe spotkania na najwyższym poziomie pod szyldem PRO INDUSTRY by Digital Domain. Przez trzy dni (2-4 maja 2023 roku) Kraków stanie się centrum spotkań dla międzynarodowego grona twórców, producentów, reżyserów, scenarzystów, ekspertów i konsultantów. Podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów i spotkań koprodukcyjnych będziemy poznawać pomysły na nowe projekty, dzielić się doświadczeniami z realizacji filmów fabularnych i mierzenia się z wieloma trudnościami, porozmawiamy również o sukcesach dystrybucji polskich filmów.

Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję