International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

OFF z Mastercard

-20% z kartą Mastercard

Special Screenings

Mastercard OFF SPOTS

Volunteering

About volunteering

Wolontariat podczas Festiwalu Mastercard OFF CAMERA to nie tylko okazja do zawarcia nowych przyjaźni, ale także do zdobycia pierwszego doświadczenia i rozwijania swoich pasji. A to wszystko przy akompaniamencie najlepszych filmów kina niezależnego! Oprócz pokazów filmowych, okres Festiwalu obfituje w liczne spotkania z twórcami, wykłady branżowe, panele dyskusyjne oraz wydarzenia towarzyszące. Jako wolontariuszka/wolontariusz otrzymasz imienny identyfikator, uprawniający Cię do wstępu na seanse filmowe w czasie wolnym od swoich zmian. Zostaniesz również wyposażony niezbędny pakiet, zawierający m.in. festiwalową torbę i koszulkę.

Dzięki wolontariatowi na Mastercard OFF CAMERA będziesz częścią prestiżowego wydarzenia o skali międzynarodowej. To niecodzienne i obfitujące w wyzwania doświadczenie, które pozwoli Ci poznać od kuchni funkcjonowanie festiwalu filmowego. Niezależnie czy jesteś studentką/studentem, uczysz się czy pracujesz – na Mastercard OFF CAMERA jest miejsce dla każdego!

Nasz Festiwal to przede wszystkim ludzie tworzący niezwykłą, pełną energii i pasji atmosferę podczas całego wydarzenia, a znajomości zawarte podczas wolontariatu mogą przerodzić się w przyjaźń na lata – coś o tym wiemy!

Jak co roku zapraszamy Was do współtworzenia Mastercard OFF CAMERA.

Czekamy na Wasze zgłoszenia!

Additional information

W ramach wolontariatu istnieje możliwość odbycia praktyk studenckich, wystarczy zaznaczyć taką chęć w formularzu rejestracyjnym. Jeśli do zrealizowania masz dużo godzin, zaangażujemy Cię do pomocy także przed rozpoczęciem Festiwalu, dzięki czemu jeszcze lepiej poznasz tajniki organizowania wydarzenia kulturalnego.

Po Festiwalu każdy wolontariusz będzie mógł odebrać zaświadczenie o zrealizowanym wolontariacie. Jako organizatorzy zapewniamy ubezpieczenie OC i NW. Nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów zakwaterowania wolontariuszy.

Wolontariuszką / wolontariuszem może zostać każda osoba fizyczna, która ukończyła 17 rok życia.

Dowiedz się więcej o działach, w które możesz się zaangażować i zgłoś się już dziś!

TV festival

Festival TV to dział zajmujący się przygotowywaniem materiałów filmowych podczas Festiwalu. Rejestrowane są spotkania z gośćmi Festiwalu, wydarzenia towarzyszące jak i urywki codziennego festiwalowego życia, które następnie, w formie kronik, możemy zobaczyć przed każdym seansem na ekranach festiwalowych kin.

Do działu Festival TV szukamy:

  • Montażystów (mile widziana znajomość programów Premiere, After Effect, FinalCut)
  • Operatorów
  • Dźwiękowców
  • Reporterów
  • Kierowników Produkcji

Wolontariat w dziale Festival TV daje niepowtarzalną szansę na zdobycie doświadczenia pod okiem fachowców działających już od wielu lat w branży filmowej, poszerzenia swojego portfolio oraz poznania wielu niezwykłych osobistości świata kina i mediów. Nie musisz mieć wielkiego doświadczenia – możesz zdobyć je razem z nami!

Jeśli marzy Ci się praca w przemyśle filmowym i chcesz się w tym kierunku rozwijać – Festival TV jest dla Ciebie!

Production

Dział Produkcji to jeden z najważniejszych działów Festiwalu. Dlaczego? Ponieważ kompleksowo zajmuje się formalną, techniczną i logistyczną organizacją wydarzenia. Począwszy od zapewnienia formalnych zgód i właściwych pozwoleń miejskich, opracowania planów logistycznych oraz harmonogramów działań, przez nadzór nad pracami podwykonawców, zapewnienie scenografii, obsługi technicznej i transferów gości, po współpracę z ochroną i organizację uroczystych gal z koncertami i wręczaniem nagród.

Wolontariusze działu Produkcji pomagają w obsłudze sprzętów audiowizualnych, dbają o oprawę scenograficzną wydarzeń oraz wspierają koordynatorów w codziennych pracach organizacyjnych oraz wykonują lekkie prace techniczne.

Działania Produkcji rozpoczynają się na dwa lub trzy dni przed startem Festiwalu. W trakcie samej imprezy wolontariusze pracują zmianowo (godziny poranne i popołudniowe), przy czym podczas większych wydarzeń zdarzają się też prace w godzinach wieczornych. Zadania dla wolontariuszy kończą się wraz z zamknięciem demontaży, a więc kilka dni po Festiwalu.

Wspierając dział Produkcji, możesz zdobyć szczegółową wiedzę, jak wygląda organizacja wydarzeń „od zaplecza” i stać się niezbędnym filarem Festiwalu. Integracja i dobra zabawa gwarantowane!

Cinema Service

Do zadań działu należy przygotowanie sal do projekcji, przywitanie widzów i sprawdzanie ich biletów, zapowiadanie seansów przed projekcją oraz zbieranie głosów w konkursach festiwalowych.

Praca przy Obsłudze Kin trwa od dnia rozpoczęcia Festiwalu aż do ostatniego seansu Festiwalu i ma charakter dwuzmianowy.

Obsługa Kin to możliwość działania przy najistotniejszym elemencie Festiwalu – seansach filmowych, w przestrzeniach krakowskich kin studyjnych i widowiskowych kin plenerowych.

Jeśli więc chcesz doświadczyć jak najwięcej filmowych wrażeń podczas 16. Mastercard OFF CAMERA, dział Obsługi Kin jest właśnie dla Ciebie!

Editors

Redakcja zajmuje się prasową obsługą Festiwalu. Wolontariusze uczestniczą w sesjach Q&A z zaproszonymi gośćmi, tworząc następnie z nich relacje. Przeprowadzają również wywiady z twórcami filmów konkursowych i jury oraz aktywnie uczestniczą w galach i wydarzeniach specjalnych. Na stronie internetowej zamieszczane są również recenzje festiwalowych filmów oraz reportaże z wydarzeń towarzyszących festiwalowi pisane właśnie przez wolontariuszy!

U wolontariuszy działających w Redakcji mile widziane są: dobra organizacja pracy, lekkie pióro, komunikatywność, zaangażowanie i oczywiście miłość do kina niezależnego! To tutaj nauczysz się odpowiedniego tempa pracy, a także poznasz kulisy przygotowywania materiałów – od rozpoczęcia researchu, przez pisanie i autoryzację, po promocję tekstu. Dla wielu naszych wolontariuszy Mastercard OFF CAMERA była pierwszym zderzeniem wywiadowym ze znanym nazwiskiem w świecie filmu. Znakomita większość z Was tuż po Festiwalu zostaje przez nas zatrudniona, a inni trafiają do redakcji portali kulturalnych i filmowych.

Media

Dział Mediów zajmuje się obsługą dziennikarzy oraz wszystkimi sprawami związanymi z obecnością mediów na Festiwalu. Do głównych zadań Wolontariuszy będą należeć: wsparcie festiwalowych Social Mediów, współpraca z dziennikarzami, ustalanie harmonogramów wywiadów, przygotowanie i obsługa ścianek prasowych, konferencji oraz paneli dyskusyjnych.

Cechy pożądane w Dziale Media to przede wszystkim komunikatywność, punktualność i zaangażowanie w wykonywane zadania. Wolontariat w tym dziale pozwoli zaobserwować, jak wygląda praca przedstawicieli różnych mediów, jak przygotowują się i pracują ekipy telewizyjne. Poznasz wiele inspirujących osób oraz spróbujesz najświeższych nowinek w mediach społecznościowych.

Jeśli marzy Ci się praca z dziennikarzami, relacjonowanie ważnych wydarzeń, współtworzenie mediów społecznościowych dużego festiwalu filmowego – dział Media jest właśnie dla Ciebie!

 

Series Section

Sekcja Serialowa to towarzysząca Festiwalowi konferencji o serialach. Do zadań Wolontariuszy w tym dziale należy opieka nad sprawnym przebiegiem wydarzenia dla kilkuset osób: prowadzenie stanowisk akredytacyjnych i informacyjnych, dystrybucja materiałów, opieka nad strefą VIP i innymi przestrzeniami wydarzenia, a także konkursami. Ponadto, wolontariusze Sekcji Serialowej podejmują się opieki nad gośćmi polskimi i zagranicznymi, wspierają dział PR i social media Sekcji Serialowej.

Wolontariat przy Sekcji Serialowej to możliwość śledzenia od środka intensywnego wydarzenia o charakterze międzynarodowym i ze sporą publicznością. Można bliżej poznać twórców serialowych, zajrzeć za kulisy świata seriali oraz zdobyć wiedzę z dziedzin PR i social media.

Special Tasks

Praca w Dziale Zadań Specjalnych jest specyficzna – obejmuje bowiem cały obszar Festiwalu i zakłada pomoc koordynatorom wszystkich działów w nagłych sytuacjach.

Wolontariat w Zadaniach Specjalnych zaczyna się dzień przed Festiwalem i trwa do kilku dni po jego zakończeniu.

Jest to dział dla osób, które cechuje odpowiedzialność, komunikatywność, samodzielność, kreatywność, szybki czas reakcji oraz umiejętność rozwiązywania problemów. W Zadaniach Specjalnych możesz poznać naszą Festiwal od podszewki – poprzez pomoc pozostałym działom masz szansę nauczyć się zasad funkcjonowania każdego z nich. Do perfekcji opanujesz też pracę w zespole i zostaniesz superbohaterem Festiwalu.

Cinema Campus

Miasteczko Filmowe zlokalizowane na Placu Szczepańskim, w samum sercu Krakowa, to miejsce spotkań publiczności z gwiazdami Festiwalu. Od kilku lat wywiady z naszymi gośćmi przeprowadzają największe gwiazdy telewizji. Ponadto w Miasteczku odbywają się warsztaty, panele, spotkania z youtuberami i influencerami, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży – jest to więc strefa szeroko rozumianej edukacji filmowej i telewizyjnej. Można tu zobaczyć na żywo sprzęt filmowy, wziąć udział w konkursach wiedzy filmowej i wygrać bilety na festiwalowe projekcje.

Pożądane cechy Wolontariuszy Miasteczka Filmowego to odpowiedzialność, bystrość, umiejętność szybkiego reagowania i obserwacji – czyli autentyczna chęć do pomocy. Miłość do kina, aktorów i muzyki filmowej, jak również talent dziennikarski są dodatkowymi atutami. Ponadto w Miasteczku można nauczyć się: pracy na planie produkcji telewizyjnej (wywiady są rejestrowane), przy organizacji warsztatów, a głównie eventu plenerowego skierowanego do szerokiej i zróżnicowanej publiczności.

Guest Section

Ten dział odpowiada za kompleksową organizacją pobytu gości na Festiwalu. Dba o zakwaterowanie oraz transport, przygotowuje harmonogramy pobytu i welcome packi, nadaje akredytacje. Wolontariusze w dziale będą pomagać koordynatorom dwojako:

  • „nianie” – Każda „niania” ma przypisanego na czas Festiwalu gościa. Do obowiązków będzie należeć: odebranie go z lotniska, przekazanie festiwalowych dokumentów i opieka nad gościem w trakcie trwania festiwalu.
  • wolontariusze przy desku industry – wolontariusze spotykają się z gośćmi podczas ich wizyt w centrum festiwalowym i to oni są najczęściej pierwszym kontaktem z festiwalem. Odpowiadają za sprawne wydawanie welcome packów i akredytacji, uzupełnianie dokumentacji festiwalowej, udzielanie informacji gościom.

Jeśli jesteś: punktualny, cierpliwy, komunikatywny, rzetelny, uwielbiasz wyzwania, szybko i sprawnie reagujesz na pojawiające się trudności, lubisz poznawać nowych ludzi, sprawnie posługujesz się językiem angielskim, dobrze znasz Kraków, a na Twojej twarzy zawsze gości uśmiech, to znaczy, że szukamy właśnie Ciebie! W Dziale Gości będziesz miał okazję spotkać ludzi ze wszystkich stron świata, osobiście poznać przedstawicieli przemysłu filmowego z każdego kontynentu, dzięki czemu z pewnością nawiążesz przyjaźnie i znajomości dłuższe niż 10 festiwalowych dni.

Marketing

Wolontariusze w dziale Marketingu dbają o partnerów Mastercard OFF CAMERA – zarówno ich obsługę, jak i odpowiednie wyeksponowanie na Festiwalu. Chcemy, aby przedstawiciele firm i instytucji, którzy współtworzą nasze wydarzenie, czuli się podczas naszej imprezy jak w domu! Większość działań opiera się na pracy sponsor desku w Centrum Festiwalowym. To tam zajmujemy się kompleksową obsługą gości, m.in. wydawaniem akredytacji, przygotowaniem i wręczaniem welcome packów, materiałów informacyjnych czy wejściówek. Część zadań polega też na dystrybucji plakatów czy innych gadżetów promocyjnych. Wolontariusze tego działu zajmują się także koordynacją akcji promocyjnych, dokumentacją zdjęciową oraz wspieraniem bieżących działań festiwalowych.

Pożądane cechy osób chętnych do pracy w tym dziale to: odpowiedzialność, kreatywność, wysoka kultura osobista, komunikatywność, gotowość do podejmowania nowych wyzwań. Marketing festiwalowy to jedna z najszybciej rozwijających się części imprezy. To tutaj wraz z naszymi partnerami festiwalowymi tworzymy Mastercard OFF CAMERA i jego wydarzenia towarzyszące. Wolontariat w tym dziale pozwala na zdobycie nowych umiejętności interpersonalnych czy tych związanych z tworzeniem wydarzeń towarzyszących i specjalnych. Daje też okazję do poznania przedstawicieli festiwalowych partnerów. Pokazuje, że kultura i marketing idą w parze, a efekty tej współpracy przyciągają do kin tysiące widzów!

Festival Information Center

Centrum Informacji Festiwalowej dba przede wszystkim o informowanie widzów oraz gości Festiwalu o wszystkim, co dzieje się w trakcie imprezy. Przygotowanie w tym zakresie obejmuje głównie festiwalowy program i wydarzenia towarzyszące. Wolontariusze i wolontariuszki tego działu udzielają informacji praktycznych – np. jak kupić bilet na seans, co warto zobaczyć na Festiwalu, jak poruszać się po mieście, co można zobaczyć w Krakowie.

Ważne cechy i umiejętności wolontariuszy tego działu to szybkie przyswajanie informacji, cierpliwość, uprzejmość oraz wysoka kultura osobista. Praca w tym dziale szczególnie poszerzy Twoje umiejętności interpersonalne i komunikacyjne, dając również możliwość nawiązania nowych znajomości. Pogłębisz także wiedzę z zakresu organizacji Festiwalu, obsługi widzów i gości czy planowania pracy. Wolontariat w Centrum Informacji Festiwalowej oznacza działania w samym sercu Festiwalu, a Tobie pozwoli dowiedzieć o naszym wydarzeniu najwięcej!

Side Events

Dział Wydarzeń Towarzyszących obejmuje różnorodne działania związane z tworzeniem koncepcji, planowaniem, logistyką i organizacją poszczególnych wydarzeń odbywających się w ramach Festiwalu: gal i bankietów. Każde z nich generuje inne zadania.

W dziale zajmującym się Galami, zadaniem wolontariuszy będzie między innymi pomoc w pakowaniu zaproszeń oraz ich dystrybucja, planowanie widowni, przygotowanie sali widowiskowej, jak również obsługa gości podczas gal: witanie gości, udzielanie informacji oraz wskazywanie wyznaczonych miejsc.

W przypadku bankietów Wolontariusze pomagają w ich organizacji, pilnowaniu listy uczestników i obsłudze szatni. Cateringiem i obsługą kelnerską zajmuje się w całości firma obsługująca bankiety.

Szukamy osób cechujących się punktualnością, komunikatywnością i odpowiedzialnością. Dzięki nam dowiesz się, jak przebiega organizacja wydarzeń począwszy od tworzenia koncepcji i planowania po samą realizację. Ponadto nauczysz się dobrej organizacji czasu, pracy w grupie, radzenia sobie w stresowych sytuacjach oraz profesjonalnej obsługi uczestników wydarze ń kulturalnych.

Jeśli więc kochasz blask fleszy i obserwację filmowego świata, dział Wydarzeń Towarzyszących jest dla Ciebie!

 

 

Sales

Dział Sprzedaży zajmuje się wydawaniem biletów zerowych dla osób z akredytacjami festiwalowymi, sprzedażą pojedynczych biletów dla uczestników Festiwalu oraz udzielaniem informacji wszystkim gościom wydarzenia.

Pożądane cechy Wolontariuszy działu Sprzedaż to: odpowiedzialność, komunikatywność, samodzielność oraz kultura osobista. Ważna jest też dla nas umiejętność sprawnego liczenia i znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. Ten dział to przede wszystkim dobra szkoła, która nauczy pracy pod presją czasu. Jest dla ludzi, którzy chcą nauczyć się także współdziałania i mechanizmów naszych programów sprzedażowych. Pozwoli też zdobyć doświadczenie pracy na tego typu wydarzeniu, w miejscu, gdzie dużo się dzieje.

Dział Sprzedaży oznacza bezpośredni kontakt z gośćmi i uczestnikami Festiwalu, a co za tym idzie, znajduje w samym jego sercu, gwarantując najlepsze emocje!

Pro Industry

Mastercard OFF CAMERA Pro Industry to program wydarzeń festiwalowych adresowanych do profesjonalistów z branży filmowej. Głównym celem sekcji PRO INDUSTRY jest stworzenie przestrzeni, w której twórcy, producenci i inni przedstawiciele branży będą mogli poznać się i wymienić nie tylko doświadczeniami, ale też nowymi pomysłami. Spotkania podczas wydarzenia mają charakter wykładów mistrzowskich (masterclass), paneli dyskusyjnych, warsztatów praktycznych, nieformalnych spotkań z twórcami i profesjonalistami z branży audiowizualnej oraz spotkań w formule One on One, czyli specjalistycznych, indywidualnych konsultacji biznesowych dla przedsiębiorców z branży audiowizualnej z ekspertami o międzynarodowym doświadczeniu.

Wolontariat w dziale PRO INDUSTRY daje niepowtarzalną możliwość bycia świadkiem jak rodzą się filmowe projekty oraz jak z pomysłu przejść do realizacji. Jest to okazja dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość z branżą filmową!

Formularz rekrutacyjny można wypełnić do 13 marca. Wybranych kandydatów zaprosimy na krótkie, prowadzone online, rozmowy rekrutacyjne. Wyniki rekrutacji zostaną przekazane drogą mailową do 31 marca. Czekamy na Wasze zgłoszenia! Zostańcie częścią zespołu Mastercard OFF CAMERA

#offvolo and social media

Wolontariuszki i wolontariusze naszego Festiwalu są częścią naszej rodziny. Jako członkowie zespołu festiwalowego sami chętnie dzielimy się w swoich mediach społecznościowych materiałami z Mastercard OFF CAMERA, ponieważ jesteśmy dumni ze swojej pracy. Do tego zachęcamy także Was – osoby, bez których ten Festiwal nie byłby taki, jaki jest i nie byłby tak lubiany.

Oczywiście nie wszystkie materiały mogą trafić do sieci, dlatego liczymy na Wasze wyczucie oraz… odpowiedzialność. Odwiedza nas wielu gości z całego świata, którzy cenią i szanują swoją prywatność, dlatego warto zapytać ich, czy wyrażają zgodę na zrobienie zdjęcia lub nagranie materiału video.

Zachęcamy Was jednak do bieżącego relacjonowania Waszej pracy oraz samego Festiwalu, by Wasi przyjaciele dowiedzieli się, że razem tworzymy najważniejszy festiwal kina niezależnego w tej części Europy.

Wrzucajcie więc materiały z oficjalnymi hashtagami #offvolo oraz #mastercardoffcamera, dzięki czemu łatwiej będzie nam je znaleźć i polubić, a także oznaczajcie nasze profile w mediach społecznościowych. Pokażmy światu, że jesteśmy festiwalową rodziną!

Volunteer department contact

Małgorzata Horwat
Manager
Volunteer Office
Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję