International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

#DZIEŃ 9 MASTERCARD OFF CAMERA RODZAJE NAGRODY. GALA ZAMKNIĘCIA!

Najważniejszym wydarzeniem dziewiątego dnia Mastercard OFF CAMERA była Gala Zamknięcia, w trakcie której poznaliśmy laureatów w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy i 25 000 dolarów, a także w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych o Nagrodę Dominiki Kulczyk & dFlights i 100 000 zł.

16. edycja Mastercard OFF CAMERA zmierza ku końcowi. Jednak Festiwal nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Miasteczko Filmowe działa w najlepsze, a kina festiwalowe nieustanie grają niezależne filmy. Ponadto wydarzenia pokrewne, jak chociażby ROCK ON OFF trwają nadal. Już jutro Maciej Rock będzie rozmawiał z Julią Wieniawą.

Dziewiąty dzień festiwalu rozpoczął się od warsztatów Dobrej Palarni Kawy Espresso. W wydarzeniu udział wzięły dwie grupy festiwalowiczów. Pierwsza chcąca nauczyć się parzyć idealną kawę i druga degustująca przygotowane napoje. O godzinie 10:00 warsztaty poprowadził nieoceniony Mateusz Dąbek. Kawosz przekazał dalej sprawdzone sposoby na pyszną kawę espresso i nie tylko.

Rozbudzeni kawą festiwalowicze wzięli udział w kolejnym wydarzeniu z cyklu ROCK ON OFF, którego partnerem jest BNP Paribas Bank Polska. Przedostatniego dnia festiwalu gościem Macieja Rocka była Maria Dębska. Rozmowa odbyła się tradycyjnie na Miasteczku Festiwalowym o godzinie 12:00 w chwilowej słonecznej aurze tego dnia. Wywiad oscylował głównie wokół tematów związanych z dotychczasowym dorobkiem aktorki. Rock nie zapomniał zapytać Marii o pamiętną rolę Kaliny Jędrusik, w którą Dębska wcieliła się w filmie „Bo we mnie jest seks” z 2021 roku.

Aktorka została zapytana przez Macieja Rocka o jej stosunek i przywiązanie do pracy na planie filmowym. Najciężej było mi wyjść z roli Kaliny Jędrusik odpowiedziała. Dodając, że traktuje pracę na planie filmowym niczym obozy kolonijne dla dzieci. I czas wakacji, które nie wrócą już nigdy więcej. Maria Dębska zauważyła, że nie brzmi, to najlepiej, ale właśnie tak wygląda praca aktora. Następnie prowadzący wywiad zapytał, co sądzi o podziale na kino męskie lub żeńskie. Pytana zdradziła, że według niej świata filmu nie powinno się dzielić ze względu na płeć. Jednocześnie zasygnalizowała potrzebę tworzenia kina poruszającego kobiece tematy. Zamykając wątek podziału na płeć Dębska, dodała: Współpracowało mi się dobrze zarówno z kobietami, jak i mężczyznami. Jedno z kolejnych pytań Macieja Rocka z cyklu ROCK ON OFF dotyczyło umiejętności zarządzania czasem przez Marię Dębską i łączeniu aktorstwa filmowego z tym teatralnym. Jestem niezwykle szczęśliwa, że udaje mi się to łączyć. Przez ostatnie trzy lata staram się zrobić jedną sztukę w roku – to jest kontakt z widzem, który uwielbiam – zdradziła aktorka.

Wywiad z Marią Dębską dobiegł końca, a na festiwalowiczów czekał pokaz filmu z serii Mastercard Special Screening. O godzinie 13:15 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie odbył się pokaz filmu „Banger.” w reżyserii Adama Sedláka. Produkcji biorącej udział w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy i 25 000 dolarów. Po seansie nadszedł czas na Q&A z reżyserem.

Mimo deszczowej pogody o godzinie 14:30 na Miasteczku Festiwalowym odbyły się warsztaty: Hagi Otul się zapachem. Dziewiąty dzień festiwalu, to także kontynuowanie tradycji Mastercard OFF CAMERA, którą są seanse w kinach plenerowych. O 19:00 na Placu Szczepańskim zaprezentowano fiński dramat „Dziewczyny”. Jednocześnie w Kinie pod Galerią odtworzono film „Sprawa dla dwojga”, a o 21:00 w Kinie na Rynku Podgórskim festiwalowicze mogli zapoznać się z produkcją „Projekt Koliber”.

Dziewiąty dzień 16. edycji Mastercard OFF CAMERA zakończył się Galą Zamknięcia w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego Centrum Kongresowego ICE Kraków i wręczeniem nagród laureatom i laureatkom:

Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”: Tonya Noyabrova za film „Do You Love Me?”

Nagroda Dominiki Kulczyk i dFlights w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych: „Tata” w reżyserii Anny Maliszewskiej, wyprodukowany przez Marcina Wierzchosławskiego

Nagroda Mastercard Rising Star: Sonia Szyc za rolę w filmie „Miało cię nie być”. Partnerem Nagrody jest Mastercard

Nagroda Female Voice: Klaudia Śmieja-Rostworowska za film „The Silent Twins”. Partnerem Nagrody jest BNP Paribas Bank Polska i Mastercard

Nagroda Publiczności: „Kobieta na dachu” w reżyserii Anny Jadowskiej. Partnerem Nagrody jest Bank BNP Paribas

Nagroda dla Najlepszej Aktorki 2023: Dorota Pomykała za rolę w filmie „Kobieta na dachu”. Partnerem Nagrody jest Albert Riele

Nagroda dla Najlepszego Aktora 2023: Eryk Lubos za rolę w filmie „Tata”

Nagroda FIPRESCI: „Chleb i sól” w reżyserii Damiana Kocura

Nagroda KIPA: Jakub Mróz za produkcję filmu fabularnego pt. „Słoń”

Nagroda #63SEUKUNDY: Magdalena Guzek za film „Wiosna”

Mastercard OFF CAMERA 07-05-2023 — jakie atrakcje przygotowano na niedzielę?

10:30-12:00 Warsztaty z HAGI: Otul się zapachem (Plac Szczepański)

Uczestnicy warsztatów stworzą niezapomniane zapachy wraz z marką Hagi.

12:00-13:00 ROCK ON OFF (Plac Szczepański)

W ostatni dzień festiwalu Maciej Rock porozmawia z aktorką Julią Wieniawą.

13:30-15:00 Warsztaty (13 – 18 lat). Młodzi mistrzowie kina – podstawy reżyserii dla młodzieży (Plac Szczepański)

Maciej Dutczak poprowadzi warsztaty dla młodych mistrzów kina. Chcących pogłębić swoją wiedzę filmową i poznać podstawy reżyserii.

21:00 Kino na Rynku Podgórskim: „Rosie”.

Irlandzki dramat z 2018 roku – Rosie musi dokonać niemożliwego: kiedy właściciel wynajmowanego przez nią i jej rodzinę domu z dnia na dzień wystawia go na sprzedaż, młoda kobieta ma za zadanie jak najszybciej znaleźć dla swoich bliskich nowy dach nad głową.

fot. Robert Słuszniak