International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

Debbie McWilliams

Jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych

Reżyserka castingu

Debbie McWilliams to jedna z wiodących, światowych reżyserek castingu. Jest odpowiedzialna za obsadę ostatnich 14 filmów serii o Jamesie Bondzie. Działalność przy filmach z Bondem pozwoliła jej na pracę na całym świecie, w przeróżnych niekonwencjonalnych okolicznościach, zarówno z największymi gwiazdami kina jak i nieznanymi aktorami. Debbie współpracowała z rozlicznymi reżyserami, między innymi z Derekiem Jarmanem, Romanem Polańskim, Stephenem Frearsem, Anthonym Minghellą, Samem Mendesem, czy Ronem Howardem.

Do jej wczesnych projektów należą takie filmy jak Amerykański Wikołak w Londynie, Moja piękna pralnia, Nadstaw uszu i Henryk V (reż. Kenneth Branagh). W ostatnich latach pracowała natomiast przy Gwiazdy nie umierają w Liverpoolu, za który to film została nagrodzona przez brytyjską Gildię Reżyserów Castingu za najlepszy casting w filmie fabularnym, oraz przy 25 filmie z serii Bond, Nie czas umierać.

McWilliams jest odpowiedzialna za obsadę wielu filmów wysokobudżetowych, pomimo tego niezmiernie ceni sobie pracę przy kinie niezależnym i odkrywanie nowych talentów aktorskich.

Debbie jest członkinią Gildii Reżyserów Castingu, Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Reżyserów Castingu (ICDN).

wybrana filmografia:

Nie czas umierać (2021)
Gwiazdy nie umierają w Liverpoolu (2017)
Spectre (2015)
Skyfall (2012)
Henryk V (1989)
Nadstaw uszu (1987)
Moja piękna pralnia (1985)
Sens życia według Monty Pythona (1983)
Amerykański wilkołak w Londynie (1981)