International Festival
of Independent Cinema

28.04 – 7.05.2023, Kraków

Daniel Craig zagra u Guadagnino

Luca Guadagnino od dłuższego czasu przymierza się do realizacji pełnometrażowej adaptacji powieści Williama S. Burroughsa Queer z Danielem Craigiem w roli głównej. Nominowany do Oscara twórca Tamte dni, tamte noce jest w trakcie zbierania funduszy na realizację projektu.

„Pedał” (angielski tytuł to „Queer”) został napisany w latach 1951-1953, a opublikowany w 1985 roku. Jest to częściowo kontynuacja jego wcześniejszej powieści „Ćpun”, która kończy się deklarowaną ambicją znalezienia narkotyku o nazwie Yage. „Pedał” zawiera podróż do Ameryki Południowej w poszukiwaniu tej substancji, choć nie jest jej poświęcona. Powieść jest napisana w trzeciej osobie i Burroughs skomentował we „Wstępie” opublikowanym w 1985 roku, że przedstawia życie bez heroiny w przeciwieńskie do „Ćpuna”. „Pedał” opowiada o życiu Lee wśród amerykańskich studentów i właścicieli barów, którzy żyją z pracy na pół etatu i zasiłków w Mexico City. Lee jest niepewny siebie i ściga młodego człowieka o imieniu Allerton (który jest oparty na Adelbercie Lewisie Markerze), niedawno zwolnionym żołnierzu amerykańskiej marynarki wojennej z Jacksonville, który zaprzyjaźnił się z Burroughsem w Mexico City.

W filmie ma zagrać Daniel Craig, który powrócił jesienią do serii „Na noże” w reżyserii Riana Johnsona z filmem Glass Onion, który okazał się najlepszym z nowych filmów z wynikiem $15M brutto w pierwszym tygodniu. Film był wyświetlany w kinach tylko przez tydzień w ramach specjalnego pokazu Netflixa, a do serwisu streamingowego trafi 23 grudnia.

Guadagnino znany jest z tego, że zawsze rozwija kilka projektów jednocześnie. W początkowej fazie prac znajduje się również biografia Audrey Hepburn z Rooney Marą.

Kinga Majchrzak

źródło: Deadline.com