International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

OFF z Mastercard

-20% z kartą Mastercard

Special Screening

Mastercard OFF SPOTS

CZY XAVIER DOLAN „PRZECHODZI NA EMERYTURĘ”?

3 lipca,w gazecie El Mundo ukazał się wywiad z Xavierem Dolanem pod tytułem „Sztuka jest bezużyteczna, a poświęcanie się kinu to strata czasu”. Cytowano w nim Dolana, który powiedział, że nie interesuje się już kinem i że rezygnuje z kręcenia filmów. Fani zareagowali wzburzeniem, a do sprawy odniósł się także sam Xavier Dolan w swoich social mediach.

W świetle ostatnich artykułów opublikowanych w hiszpańskim mediach poczułem potrzebę wyjaśnienia pewnych myśli i punktów widzenia. Pewne rzeczy, które powiedziałem podczas promowania mojego programu w El Pais i El Mundo, zaniepokoiły niektórych z Was, którzy skontaktowali się ze mną, aby sprawdzić co u mnie. Więc przede wszystkim, mam się dobrze. Dziękuję. Naprawdę. Zaczął swoją wypowiedź Xavier Dolan w swoim poście. Napisał także, że czuje się pogodzony z decyzją aby przestać robić filmy. Opowiadanie historii zasługuje na to, co najlepsze z nas i każdego, kto się w to angażuje. Każdy szczegół powinien być idealny. (…) Tak to widzę. Tak mi się podoba. I nie dam rady inaczej. Nie będę tańszy. Nie będę szybszy. (…) Zawsze będę wolny w sposobie tworzenia i w wolny w tworzeniu kiedy zechcę, albo kiedy nie zechcę. – dodaje.

Podkreśla, że nie jest to tak jak niektórzy mówią, że to tylko przerwa. Tłumaczy, że jego obecny stan umysłu i obecny świat nie inspirują już go do realizowania tego, co kiedyś było nieuniknionym powołaniem. Podkreśla jednak, że nie chce zrezygnować jednak z projektów telewizyjnych. Chce także poświęcić swój czas zdrowiu, przyjaciołom i rodzinie. 

Przywołuje także swoją wypowiedź z wywiadu, ponieważ uważa, że tytuł jest dla niego bardzo krzywdzący a w dodatku nieprawdziwy: Nigdy tego [„Sztuka jest bezużyteczna, a poświęcanie się kinu to strata czasu”] nie powiedziałem i poczułem potrzebę wyjaśnienia, że ja na przykład nie uważam „sztuki” za bezsensowną, ani „kina” za stratę czasu. Myślę, że sztuka oferuje lekarstwo na naszą duszącą rzeczywistość i ratuje życie.

Kinga Majchrzak

źródło: Instagram.com/xavierdolan

Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję