Pierwsza wielka premiera Nowego Roku, czyli „W trójkącie” Rubena Östlunda, już przetoczyła się z hukiem przez ekrany kin. Co jeszcze szykuje się w filmowym świecie w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy? Przed Wami osiem tytułów, na które czekamy w roku 2023*..
#„Niebezpieczni dżentelmeni”
Zaczynamy od rodzimej produkcji z udziałem gwiazd – aktorski kwartet stworzyli tu bowiem Marcin Dorociński, Tomasz Kot, Andrzej Seweryn oraz Wojciech Mecwaldowski. Pełnometrażowy debiut Macieja Kawalskiego może przywodzić na myśl „Kac Vegas”. Moment zawiązania akcji jest bowiem całkiem podobny – oto czterech kumpli budzi się po szalonej, narkotycznej imprezie z… trupem na kanapie i żaden z nich nie pamięta wypadków ostatniej nocy. Dodajmy jednak, że akcja dzieje się w Zakopanem roku 1914, a głównymi bohaterami tej intrygi są… Witkacy, Tadeusz Boy-Żeleński, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski. Eviva l’arte!
data polskiej premiery: 20 stycznia
#„Babilon”
Damien Chazelle chyba nie trzeba przedstawiać – dał już nam znakomite „Whiplash” (2014), magiczne „La La Land” (2016) i imponującego (głównie sekwencją lądowania na Księżycu) „Pierwszego człowieka” (2018). Teraz powraca w wielkim stylu trzygodzinną epopeją o blaskach i cieniach wczesnego Hollywoodu. W obsadzie: Brad Pitt i Margot Robbie. Za muzykę ponownie odpowiada stały współpracownik reżysera, Justin Hurwitz. Pozostaje zatem już tylko odliczać dni do spektakularnego widowiska z porywającym soundtrackiem.
data polskiej premiery: 20 stycznia
#„Wieloryb”
Pięć lat po kontrowersyjnym i rozbuchanym „mother!” (2017) Darren Aronofsky powraca na ekrany kin ze znacznie bardziej kameralną opowieścią. „Wieloryb” to portret cierpiącego na poważną otyłość, samotnego nauczyciela angielskiego, który po latach postanawia spróbować odbudować więź z nastoletnią córką. W roli głównej… Brendan Fraser, znany głównie z serii „Mumia” (1999, 2001, 2008).
data polskiej premiery: 17 lutego
#„Mała syrenka”
Studio Walta Disneya już przyzwyczaiło nas do nowożytnej tradycji corocznego serwowania światu aktorskiej wersji któregoś z animowanych hitów wytwórni. Tym razem wybór padł na morską opowieść o Arielce. Za kamerą stanął Robert Marshall, reżyser „Chicago” (2002), „Wyznań gejszy” (2005) czy „Nine” (2009). Znacznie więcej emocji budzi jednak fakt, kto stanął przed nią. Na odtwórczynię tytułowej postaci wybrano bowiem czarnoskórą Halle
Bailey. W pozostałych rolach zobaczymy Melissę McCarthy (Urszula), Javiera Bardema (Tryton), Jacoba Tremblaya (Florek) i Jonaha Hauera-Kinga (Eryk).
data polskiej premiery: 26 maja
#„Indiana Jones i tarcza przeznaczenia”
Piątą część serii o słynnym archeologu wyreżyseruje James Mangold, twórca takich hitów jak „Logan: Wolverine” (2017) czy „Le Mans’ 66” (2019). W roli głównej ponownie zobaczymy legendarnego Harrisona Forda, który w kilku scenach został cyfrowo odmłodzony. U boku gwiazdora wystąpią Mads Mikkelsen i Phoebe Waller-Bridge – ta ostatnia jako chrześniaczka Indiany. Ford we wrześniu zeszłego roku potwierdził, że będzie to ostatni raz, gdy wcieli się w jedną ze swych najbardziej ikonicznych postaci, co w parze z utrzymywaniem szczegółów fabuły w tajemnicy tylko wzmaga apetyt na tę premierę.
data polskiej premiery: 30 czerwca
#„Barbie”
I’m a Barbie girl, in the Barbie world! Life in plastic, it’s fantastic! Manifest płynący z przeboju zespołu Aqua zdaje się unosić nad głośnym filmem Grety Gerwig („Lady Bird” <2017>, „Małe kobietki” <2019>) – ale czy na pewno życie tytułowej lalki będzie w nim fantastyczne? Ironiczny trailer, inspirowany słynną sekwencją otwierającą „2001: Odyseję kosmiczną” (1968), stawia więcej kolejnych pytań niż daje odpowiedzi, jednocześnie składając obietnicę prawdziwie postmodernistycznej uczty filmowej. Scenariusz do „Barbie” napisała sama reżyserka do spółki z Noahem Baumbachem (którego nową czarną komedię, „Biały szum”, można już oglądać na Netflixie). Angaż do tytułowej roli miały otrzymać kolejno: Amy Schumer, Anne Hathaway oraz Lady Gaga. Wiemy już od dawna, że ostatecznie trafił on do Margot Robbie – zwiastuny z udziałem aktorki i Ryana Goslinga w kostiumie Kena obiegły świat i zalały różem serca fanów.
data polskiej premiery: 21 lipca
#„Oppenheimer”
Po przerwie na projekt spod znaku science fiction („Tenet” <2020>), Christopher Nolan powraca do wojennych narracji. W widowiskowej „Dunkierce” (2017) reżyser pochylił się nad jednym z największych cudów II wojny światowej – przeprowadzona na wielką skalę ewakuacja pozwoliła na uratowanie życia ponad 300 tysięcy aliantów, uwięzionych na francuskiej plaży. Kilka lat temu Nolan wziął na warsztat losy tłumów, teraz wybór padł na jednostkę. W tytułową postać J. Roberta Oppenheimera, amerykańskiego naukowca i dyrektora zapoczątkowanego w 1942 roku Projektu Manhattan, mającego na celu opracować pierwszą bombę atomową, wcieli się Cilian Murphy. W tej superprodukcji zobaczymy także inne wielkie nazwiska: Emily Blunt, Matta Damona, Florence Pugh, Roberta Downeya Jr., Ramiego Maleka i Josha Hartnetta. Warto dodać, że „Oppenheimer” jest pierwszym filmem w historii, w którym do nakręcenia kilku scen użyto czarno-białego filmu w kamerze IMAX. Za zdjęcia odpowiada zresztą Hoyte Van Hoytema („Interstellar”<2014>, „Spectre”<2015>, „Dunkierka”, „Ad Astra” <2019>”, „Nope!”<2022>), więc o efekt możemy być spokojni.
data polskiej premiery: 21 lipca
#„Chłopi”
Kolejny malarski majstersztyk Doroty Kobieli, która w 2017, wespół z Hughem Welchmanem, zachwyciła Polskę (i świat, zdobywając choćby nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Długometrażowy Film Animowany) „Twoim Vincentem” (2017). Po niezwykłym, synestezyjnym portrecie holenderskiego artysty przyszła pora na wyjątkową adaptację „Chłopów” Władysława Reymonta. Klasyka rodzimej literatury zostanie przeniesiona na ekran dosłownie pędzlem – oba filmy Kobieli powstały bowiem przy użyciu techniki animacji malarskiej, która polega na ręcznym namalowaniu każdej z klatek filmu, a następnie rejestracji obrazu za pomocą aparatu. W „Chłopach” zagrali m.in. Mirosław Baka (Boryna), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Andrzej Konopka (Wójt), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Maciej Musiał (Jasio).
data polskiej premiery: 15 września
*Lista uwzględnia tytuły, dla których ogłoszono już datę polskiej premiery.
Monika Żelazko