International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

Aidan Gillen i Marianne Blicher – znamy pełny skład jury w konkursach Mastercard OFF CAMERA

Aidan Gillen, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny będzie w gronie jurorów Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi” 16. edycji Mastercard OFF CAMERA. Oceni międzynarodowe produkcje razem z Ewą Puszczyńską, producentką takich filmów jak „Ida”, „Zimna wojna” czy „Aida” i Michaelem Seresinem, operatorem „Ptaśka”, Harry’ego Pottera i Więźnia Azkabanu”, czy „Midnight Express”. Rodzime produkcje w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych będą oceniać: reżyserka castingów Debbie McWilliams, dyrektor Festiwalu Filmowego w Cottbus Bernd Buder i Marianne Blicher – reżyserka, artystka wizualna i scenopisarka.

Aiden Gillen – aktor wszechstronny

Aidan Gillen zdobył trzy irlandzkie nagrody filmowe i telewizyjne (IFTA) i za role na małym i dużym ekranie jak i te teatralne był nominowany do nagród BAFTA, BIFA i Tony.

Można go zobaczyć w takich serialach telewizyjnych jak „Burmistrz z Kingstown” oraz „Kin”. W swoim telewizyjnym dorobku Aidan ma role w takich produkcjach jak „Queer as Folk”, „Prawo Ulicy”, „Love/Hate”, „Gra o Tron” i „Projekt Błękitna Księga”.

W filmach widzieliśmy go w takich produkcjach jak „Dance First”, „Rose gra Julie”, „Mister John”, „Blitz”, „Bohemian Rhapsody”, „Treacle Jr.”, „Życie pomiędzy”, „Więzień Labiryntu: Próby ognia”, „Więzień Labiryntu: Lek na śmierć”, „Mojo”, „Młodzi Przebojowi”, „Kalwaria”, „Shadow Dancer”, „Ci, którzy życzą mi śmierci”.

Marianne Blicher – od krótkiego metrażu po pełnometrażowy sukces

Duńska reżyserka, artystka wizualna i scenopisarka Marianne Blicher jest zdobywczynią wielu nagród filmowych. Blicher zaczęła swoją karierę jako kierownik sceny w teatrze, producent w filmie, zanim odnalazła swoją drogę jako autorka scenariuszy i reżyserka.

Jej filmy krótkometrażowe „Mallorca”, „Belinda Beautiful”, „Reflections” i „Odd Job Man” walczyły o nagrody na ponad stu festiwalach i zostały sprzedane do kilku europejskich stacji telewizyjnych.

W 2022 Blicher zadebiutowała filmem pełnometrażowym, „Miss Viborg”. Film wygrał ponad 14 głównych nagród na festiwalach na całym świecie, takich jak Santa Barbara International Film Festival, Monte-Carlo Film Festival, Magnolia Independent Film Festival i Winter Film Awards, jak również w zeszłym roku na Mastercard OFF CAMERA. Obecnie Marianne pracuję nad swoim drugim pełnym metrażem.

Tegoroczna edycja Mastercard OFF CAMERA rozpocznie się już 28 kwietnia i potrwa aż do 7 maja. W programie blisko 200 projekcji, ponad 90 filmów, kina plenerowe, Miasteczko Filmowe na placu Szczepańskim w Krakowie, sekcja PRO INDUSTRY by Digital Domain oraz sekcja Storytellers by Storytel, która skupia się na świecie seriali. Bilety dostępne na offcamera.pl