International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

OFF z Mastercard

-20% z kartą Mastercard

Special Screening

Mastercard OFF SPOTS

Adrian Kilar przewodnikiem uczestników konkursu filmowego #63sekundy – laureatów poznamy na Gali Zamknięcia Mastercard OFF CAMERA

Od 17 marca na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTubie będą emitowane filmy instruktażowe dla młodych twórców, którzy chcą wziąć udział w konkursie filmowym #63sekundy, którego finał odbędzie się podczas Gali Zamknięcia Festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Przewodnikiem po świecie filmowych niuansów zostanie Adrian Kilar – filmowiec i twórca kanału „Mówi kamera” na YouTubie, który opowie o najważniejszych zasadach tworzenia dzieł artystycznych: od kadrowania, przez pracę z kamerą i właściwe oświetlenie, po montaż.

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy Adriana Kilara, który przygotował i nagrał siedem filmów instruktażowych.

W najbliższych dniach zostaną wyemitowane następujące filmy:

  • 17 marca: Jak profesjonalnie ustawić aparat lub telefon do nagrywania?
  • 20 marca: Akcesoria, które ci się przydadzą
  • 21 marca: Najważniejsze zasady kadrowania
  • 22 marca: Praca kamery – tych błędów nie popełniaj
  • 23 marca: Światło – jak dobrze doświetlić swój film?
  • 24 marca: Dźwięk – niech cię DOBRZE usłyszą
  • 27 marca: Montaż – jak montować na telefonie?

Materiały te będą zawierać praktyczne informacje o tym, jak nagrywać filmy telefonem komórkowym. Tutoriale będą emitowane od 17 do 27 marca (nie licząc weekendów), zostaną również opublikowane w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego – na TikToku, YouTubie i Instagramie.

Poradniki wideo są dla mnie próbą stworzenia „zapalników do działania”. Każdy z nas jest twórcą i ma swoje przemyślenia oraz pomysły, ale czasami obawiamy się kwestii technicznych i brakuje nam wiedzy. Te krótkie nagrania mają młodym twórcom pokazać, że mogą wziąć udział w konkursie i w prosty oraz profesjonalny sposób stworzyć nawet smartfonem film na wysokim poziomie. Współpraca z Muzeum Powstania Warszawskiego jest dla mnie przede wszystkim zaszczytem i wyróżnieniem. Kocham Warszawę, lubię poznawać jej historię, niedawno nawet kupiłem tutaj swoje pierwsze mieszkanie. Jestem dumny z tego, że mogę być częścią konkursu, który w twórczy sposób upamiętnia powstańcze walki, trwające 63 dni – powiedział Adrian Kilar.

Zapowiedź cyklu: https://www.youtube.com/watch?v=5TP_8fgTCWo

W tym roku chcieliśmy pomóc młodym twórcom i sprawić, by przygotowali jeszcze lepsze prace konkursowe. Jesteśmy przekonani, że kolejny raz zaskoczą nas wrażliwością, spojrzeniem na świat, przemyśleniami. Zależy nam na tym, żeby konkurs #63sekundy rozwijał się i żeby przesyłane filmy osiągały coraz wyższy poziom merytoryczny i jakościowy. Właśnie dlatego nawiązaliśmy współpracę z Adrianem Kilarem, który udzieli młodym filmowcom wielu praktycznych porad i wskazówek – tłumaczy Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na stronie konkursu www.63sekundy.pl uczestnicy znajdą darmowy poradnik dla młodych filmowców z podstawowymi pojęciami i zasadami dotyczącymi filmowania.

Link do formularza zgłoszeniowego: https://www.1944.pl/wydarzenie/formularz-zgloszeniowy-63sekundy,273.html

Spot: https://youtu.be/qYXPEQqfDPc

„Moja przyszłość” to hasło tegorocznej, ósmej edycji konkursu filmowego #63sekundy organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Konkurs potrwa do 20 kwietnia. Główną nagrodą jest 10 000 zł oraz udział w finałowej gali Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie. Konkurs filmowy #63sekundy skierowany jest do młodych ludzi w wieku 15–22 lata, którzy chcą opowiedzieć o tym, jak widzą swoją przyszłość w świecie pełnym rewolucji społecznych, politycznych, technologicznych i ekonomicznych. Uczestnicy mogą stworzyć swoje dzieło filmowe w dowolnej technice. Może to być film fabularny, animacja lub grafika. Każdy zgłoszony materiał zostanie oceniony pod względem aspektów artystycznych zawartych w 63-sekundowej formule.

Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję