7 OFFCAMEROWYCH FILMÓW O SZKOLE

2 września oznacza dla wszystkich uczniów powrót do szkoły. Wszyscy wciąż pamiętają jeszcze słodki smak wolności, letnie zauroczenia, bliskie i dalekie wyprawy oraz przyjaźnie, pozostające niekiedy na całe życie. Ale to przecież nie jest tak, że przez pozostałe 10 miesięcy roku nie czekają Was, drodzy uczniowie i studenci, żadne przygody! Dla Was i dla wszystkich tych, którzy chcą sobie szkolne lata przypomnieć, zebraliśmy 7 filmów, które mogliście obejrzeć na przestrzeni lat podczas Mastercard OFF CAMERA, pokazujących wszystkie odcienie uczuć i emocji, których można doświadczyć w szkole.

„Carte Blanche”, reż. Jacek Lusiński

Szkoła bywa przyjaźniejsza, gdy ma się nauczyciela, którego się lubi. Czasem jednak to uczniowie muszą pomóc swoim pedagogom. W „Carte Blanche” Jacek Lusiński przedstawia prawdziwą historię, w której nauczyciel historii otrzymuje tragiczną dla siebie diagnozę – w przeciągu paru miesięcy nieodwracalnie straci wzrok. Ma on jednak przed sobą jeszcze jedno zadanie do wykonania – doprowadzić swoją klasę do matury. Czy uda mu się wprowadzić swoich uczniów w dorosłość? A może to oni będą musieli wprowadzić w nową rzeczywistość jego?

„Błazny”, reż. Gabriela Muskała

Sekrety szkoły aktorskiej odkrywają przed nami studenci Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki. Gdy dowiadują się, że znany reżyser nakręci ich film dyplomowy, każdy zaczyna walczyć o rolę – czy to z resztą kolegów i koleżanek, czy nawet z samym sobą. Film doskonale pokazuje mechanizmy, z którymi muszą się mierzyć aktorzy, ale przede wszystkim młodzi ludzie na początku swojej drogi.

Recenzję naszej redakcji możecie przeczytać tutaj.

„Forever Young”, reż. Valeria Bruni Tedeschi

Trudy szkoły teatralnej prezentuje także Valeria Bruni Tedeschi w swoim filmie „Forever Young”. O kształceniu się w prestiżowej Les Amandiers w Nanterre, stworzonej przez Patrice’a Chéreau i Pierre’a Romans’a marzy wielu, jednak egzaminy wstępne uda się zdać tylko nielicznym. Do grupy tych, którym się to udaje należą Stella, Adèle oraz Étienne. Czy jednak spełnienie marzeń okazuje się tym, czego naprawdę się chciało? I jaką cenę trzeba za to zapłacić?

Recenzję naszej redakcji możecie przeczytać tutaj.

„Dilli Dark”, reż. Dibakar Das Roy

O tym, że na studiach niekiedy bywa ciężko, musi boleśnie się przekonać nigeryjski student Michael Okeke, którego wśród innych studentów w Indiach zdecydowanie wyróżnia kolor skóry. Żeby sobie poradzić, Michael zajmuje się szemranymi interesami, handlując nielegalnymi substancjami. To satyra poruszająca tematy rasizmu i kolonializmu, których z dnia na dzień nie da się pozbyć.

Recenzję naszej redakcji możecie przeczytać tutaj.

„Forever-Forever”, reż. Anna Buryachkova

A co powiecie na film „Challengers”, tyle że osadzony w post-komunistycznej rzeczywistości i w realiach kijowskiej szkoły? Gdy Tonia przenosi się do nowej szkoły, od razu wzbudza zainteresowanie, w szczególności Zhurika i Sanie. Jednak niektóre sprawy z jej przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Młodość to niesamowicie skomplikowana sprawa, a czasem najtrudniejsza miłość to ta do siebie samego.

Recenzję naszej redakcji możecie przeczytać tutaj.

„Aliens Abducted My Parents and Now I Feel Kinda Left Out”, reż. Jake Van Wagoner

Szkoła to także czas rozwijania swoich pasji – dla Itsy, która jest w klasie nowa, będzie to dziennikarstwo, zaś dla jej sąsiada i zarazem kolegi z klasy, Calvina – kosmos. Gdy, jak się wydaje Calvinowi, jego rodzice zostają porwani przez kosmitów, tę dwójkę czeka zaskakująca przygoda, która połączy ich zaskakująco ciepłą nicią przyjaźni.

„7 uczuć”, reż. Marek Koterski

A jak 7 filmów, to i 7 uczuć, bo w szkole przeżywamy ich przecież całą masę. To kolejna odsłona przygód Adasia Miauczyńskiego, tym razem ze szkolnej perspektywy. Plejada aktorska brawurowo wciela się w rolę dzieci, odkrywając przed nami gamę zachowań najmłodszych.

Recenzję naszej redakcji możecie przeczytać tutaj.

 

Kinga Majchrzak

fot. kadr z filmu „Błazny”, materiały promocyjne dystrybutora

 

 

Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję