International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

OFF z Mastercard

-20% z kartą Mastercard

Special Screening

Mastercard OFF SPOTS

#5DZIEŃ O reprezentacji i inkluzywności na ekranie

Piąty dzień festiwalu Mastercard OFF Camera pełen kolejnych wydarzeń w Miasteczku Filmowym, któremu nie straszny nawet deszcz. Po warsztatach MakonLine Ubezpieczenia na temat ubezpieczenia produkcji filmowej oraz warsztatach Dobrej Palarni Kawy o rozpoznawaniu dobrej kawy, odbyły się dwa panele z cyklu Storytellers by Storytel. W pierwszym – Sprawy rodzinne „Bracia”  Marcin Radomski rozmawiał z odtwórcami głównych ról serialu. Poruszono temat budowania rodzinnych relacji na planie i w serialu oraz o roli ojca i jego archetypie w telewizji.
 „Bracia” to opowieść o sile rodziny, ale pokazanej nie siła przez siłę, tylko poprzez słabości – mówił Nikodem Rozbicki, odtwórca jednego z tytułowych braci.
– Praca na planie serialu, filmu, charakteryzuje się tym, że nie ma czasu. W tej produkcji podobało mi się to, że zawsze znalazł się czas, żeby porozmawiać o scenie, postaci, wnieść uwagi, nawet nie zgodzić się czasem – dodała Dominka Kachlik, odtwórczyni Zosi – Mam poczucie, że każdy z nas był tak samo ważny. Łatwiej się pracuje, gdy wszyscy jesteśmy partnerami.
Dwa pierwsze odcinki serialu „Bracia” można było obejrzeć w ramach kina plenerowego pod Galerią Krakowską.
 
Druga rozmowa nosiła tytuł „Inny niż wszyscy” – w niej Natasza Parzymies, Kamila Czaja i Kaja Szafrańska rozmawiały o inkluzywności i reprezentowaniu mniejszości w telewizji. Rozmowę prowadziła Magdalena „tattwa” Stępień.
– Ta nowość, to przełamywanie bariery i pokazywanie jakiejś postaci, która wcześniej nie była reprezentowana, jest ważna, bo ma szansę rzeczywiście zmienić życie młodej dziewczyny, która zobaczy i pomyśli „też tak mogę” – mówiła Kaja Szafrańska – Natomiast powielanie później tego samego wzorca i nie poszerzanie go już, to jest pułapka popkultury.
– Pokazywanie ludzi, którzy istnieją, tylko nie są pokazywani to nie jest inność, to jedynie inność na ekranie – puentowała Natasza Parzymies.
 
Po rozmowach Storytellers by Storytel odbył się wywiad z cyklu ROCK ON OFF, w którym Maciek Rock rozmawiał z Klaudią Kurak oraz Erykiem Lubosem – aktorami z filmu „Tata” (Konkurs Polskich Filmów Fabularnych o Nagrodę Dominiki Kulczyk i dFlights). A o godz. 19.00 odbył się również seans filmu „Piosenki o miłości”.
 
O 18:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się projekcja filmu „Bez znieczulenia” w reżyserii Andrzeja Wajdy, który to film został doceniony w czasie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes Nagrodą Jury Ekumenicznego. Przed seansem odbyła się rozmowa, w której uczestniczyła m.in. Krystyna Zachwatowicz-Wajda.
 
Mastercard OFF CAMERA 03-05-2023 – PLAN NA DZISIAJ
 
10:00 – 18:45 PRO INDUSTRY (MOS)
3 maja uczestnicy tegorocznego PRO INDUSTRY będą mogli uczestniczyć: w warsztatach „Komunikacja projektów filmowych”, „Case study dyskusje dotyczące procesu produkcji” (m.in. „Apokawixa”, „Norwegian Dream, „Chleb i sól, „Silent Twins”, „Niebezpieczni dżentelmeni”), a także w spotkaniach stolikowych z producentami.
 
11.00 – 13.00 Warsztaty DOBRA PALARNIA KAWY. Jak parzyć kawę w domu? (Plac Szczepański)
Warsztaty pomogą każdemu smakoszowi w osiągnięciu wymarzonego smaku kawy w swoim domowym zaciszu.
 
14.30 – 16.00 Pokaż swoją historię – storytelling w fotografii wizerunkowej  (Plac Szczepański)
Warsztaty adresowane do twórców internetowych, artystów, rękodzielników i osób budujących swoją markę osobistą.
 
16.00 – 17.30 ROCK ON OFF: rozmowa z Hubertem Miłkowskim i Tomaszem Ziętkiem (Plac Szczepański)
Maciek Rock poprowadzi wywiad z Hubertem Miłkowskim – odtwórcą głównej roli w filmie „Norwegian Dream” (Konkurs Polskich Filmów Fabularnych o Nagrodę Dominiki Kulczyk i dFlights) oraz Tomaszem Ziętkiem, aktorem znanym m.in. z „Bożego ciała”.
 
19.00 Kino plenerowe na Placu Szczepańskim: pokaz filmu „Trzy piętra” (Plac Szczepański)
Film „Trzy piętra” (reż. Nanni Moretti) to oparty na bestsellerowej powieści izraelskiego pisarza, Eshkola Nevo dramat prosto z festiwalu w Cannes.
 
19:00 Kino pod Galerią: pokaz filmu „Eden”
Paul mieszka w Paryżu, jest DJ-em, a najważniejsza jest dla niego muzyka. Co się stanie, jeśli po latach świat muzyki przestanie go zauważać? Film w reżyserii Mii Hansen-Løve. W obsadzie: Félix De Givry, Pauline Etienne, Vincent Macaigne, Greta Gerwig.
 
21:00 Kino w Ogrodzie Botanicznym: „Coś się kończy, coś zaczyna”
Daphne po rozstaniu z chłopakiem, pragnie odpocząć od bycia w związku, jednak po pewnej imprezie zaczyna spotykać się z Jackiem i Frankiem jednocześnie. Film Drake’a Doremusa z Shailene Woodley, Jamie’m Dornanem i Sebastianem Stanem.

zdjęcie Robert Słuszniak

Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję