International Festival
of Independent Cinema

26.04 – 05.05.2024, Kraków

OFF z Mastercard

-20% z kartą Mastercard

Special Screening

Mastercard OFF SPOTS

#4DZIEŃ LEKCJE OPOWIADANIA HISTORII

Za nami już czwarty dzień festiwalu Mastercard OFF CAMERA, a podczas niego Miasteczko Filmowe nie próżnowało! Odbyły się na nim dwie rozmowy z cyklu STORYTELLERS BY STORYTEL.

W pierwszej z nich, panel anglojęzyczny „Modern takes on history. Współczesne adaptacje historii:„Paris Police 1905”, „Maria Antonina””, w składzie aktorów przytoczonych adaptacji historycznych: Gaia Weiss, Louis Cunningham, Philippe Tłokiński, Jeremie Laheurte oraz James Purefoy (obecny wirtualnie), dyskutował o powodach fascynacji adaptacjami wydarzeń historycznych i wyzwaniach tworzenia takich seriali. Bardzo często, kiedy ogląda się taki serial, jak ten, w którym występuję, zaczynamy dochodzić do takiego przekonania, że wszyscy byli mordercami, wszystko wokół było brudne. Natomiast ci ludzie byli tacy sami jak dziś, rozmawiali, porozumiewali się tak jak porozumiewamy się dzisiaj, dzisiaj te same zbrodnie i ten sam brud dalej funkcjonuje. – puentował Jeremie Laheurte, aktor w „Paris Police 1905”.

W drugiej rozmowie, tym razem po polsku, „STORYTELLERS BY STORYTEL Nowoczesne historie”, goście: Barbara Żelazko, Marta Mazuś, Kaja Szafrańska oraz Klaudia Chruściel rozmawiały z Magdaleną „tattwa” Stępień o reportażu „Zona”. Wyszły jednak poza tematykę sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, deliberując o tym, co ciągnie ludzi do oglądania tragedii i moralnych aspektów jej komercjalizacji. …mówi się o odpowiedzialności społecznej biznesu, dlaczego nie miałoby być odpowiedzialności społecznej serialu? – mówiła Kaja Szafrańska z kanału jakbyniepaczeć, podkreślając szczególną zdolność i jednocześnie obowiązek serialu jako formy, do odpowiadania na bieżące trendy społeczne.

Wczoraj odbył się także pierwszy pokaz w ramach Kina w Ogrodzie Botanicznym – widzowie mieli możliwość obejrzeć film „Kociarze” w reżyserii Mye Hoang.

Mastercard OFF CAMERA 02-05-2023 – PLAN NA DZISIAJ

11:00-17:45 PRO INDUSTRY by Digital Domain

W ramach wydarzeń branżowych uczestnicy będą mieli możliwość uczestniczyć w rozmowach m.in „WORD2PICTURE Case Study – Od książki do ekranu: animowane adaptacje literatury” oraz „Od shortu do fabuły” a także spotkaniach stolikowych.

10:00-11:00 Warszataty MakonLine: Ubezpieczenia. Jak ubezpieczyć produkcję filmową, żeby spać spokojnie (Plac Szczepański)

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli się dowiedzieć nieco więcej od produkcyjnej strony tworzenia filmu.

11:00-13:00 Warsztaty DOBRA PALARNIA KAWY Cupping edukacyjny – jak rozpoznać dobrą kawę – degustacja. (Plac Szczepański)

Chociaż kawę wszyscy znają, nie wszyscy jednak wiedzą jak rozpoznać, która jest faktycznie dobra. Cupping z DOBRĄ PALARNIĄ KAWY z pewnością to zmieni!

14:00 – 14:45 Storytellers by Storytel: Sprawy rodzinne „Bracia”. (Plac Szczepański)

O tym jak opowiedzieć historię o braciach i jak wiarygodnie sportretować rodzinę opowiedzą: Dominika Kachlik, Nikodem Rozbicki, Damian Kret.

15:00-15:45 Storytellers by Storytel: „Inny niż wszyscy” (Plac Szczepański)

Dlaczego lubimy bohaterów innych niż wszyscy? – Magdalena „tattwa” Stępień w rrozmowie z Nataszą Parzymies, Kamilą Czają i Kają Szafrańską.

16:00-16:30 Storytellers by Storytel: Mocne drugoplanowe. „Emigracja XD” (online)

O graniu drugoplanowych postaci w komedii – zagrożeniach i wyzwaniach, opowiedzą Piotr Trojan, Paulina Gałązka i Marcin Miodek w rozmowie z Katarzyną Sobiechowską Szuchtą i Marcinem Radomskim.

16:00-17:30 ROCK ON OFF: rozmowa z Klaudią Kurak i Erykiem Lubosem (Plac Szczepański)

Obecni na Miasteczku Filmowym będą mogli wysłuchać wywiadu Maćka Rocka z Klaudią Kurak i Erykiem Lubosem, którzy zagrali w filmie „Tata” w reżyserii Anny Maliszewskiej. Na 16. Mastercard OFF CAMERA film uczestniczy w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych o Nagrodę Dominiki Kulczyk i dFlights.

17:00 Storytellers by Storytel: „Bracia” (Plac Nowaka Jeziorańskiego)

Pokaz dwóch pierwszych odcinków serialu „Bracia” – serialu o pokonywaniu własnych słabości, lęków i potrzebie miłości.

18:00 Pokaz specjalny: „Bez znieczulenia” (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha)

Tuż przed pokazem filmu „Bez znieczulenia” (reż. Andrzej Wajda) Kuba Armata odbędzie rozmowę z Krystyną Zachwatowicz Wajdą, Krzysztofem Burnetko i Witoldem Beresiem pełną emocji i wspomnień.

19:00 Kino plenerowe na Placu Szczepańskim: „Piosenki o miłości” (Plac Szczepański)

19:30 Storytellers by Storytel: „Królowa Charlotta. Opowieść ze świata Bridgertonów” (MOS – mała sala)

Uroczysta premiera pierwszego odcinka prequela z uniwersum Bridgertonów. To historia życia królowej Charlotty i  jej drogi do władzy oraz o jej małżeństwie z królem Jerzym.

21:00 Kino w Ogrodzie Botanicznym: „Duch śniegów”

Historia pantery śnieżnej w magicznym filmie w reżyserii Marie Amiguet.

zdjęcie Robert Słuszniak

Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję