International Festival
of Independent Cinema

Kraków

23 LATA „KOCHANYCH KŁOPOTÓW”

5 października 2000 roku został wyemitowany pierwszy odcinek „Kochanych kłopotów”. Od tego czasu Gilmore Girls stały się bezsprzecznie inspiracją dla wszystkich „jesieniar”, bo przecież w Stars Hollow jesień trwa cały rok. 

Fikcyjne Stars Hollow to miasteczko idealne do życia – kawę można wypić u Luke’a a zakupy zrobić u Taylora, o program artystyczny dba Miss Patty i jest nawet sklep z antykami pani Kim, a to wszystko w zasięgu ręki! Czas płynie tam wolniej, konflikty szybko się rozwiązują a sąsiedzka pomoc nie zna granic. Może właśnie ten utopijny klimat sprawił, że w „Kochanych kłopotach” momentalnie można się z miejsca zakochać?

Fabuła kręci się wokół Lorelai Gilmore (Lauren Graham), która została matką w wieku 16 lat. Uciekła z bogatego domu, by na własnych zasadach wychować swoją córkę Rory (Alexis Bledel). Ma z nią dużo lepszy kontakt niż sama miała z własną matką. To relacja oparta na wzajemnym zaufaniu i braku tajemnic. Między Gilmore Girls nie ma tematów tabu, nie ma też problemów, których nie da się rozwiązać we dwie. Kiedy Rory dostaje się do prestiżowej szkoły w Hartford, która ma jej pomóc w dostaniu się na Harvard, Lorelai po raz pierwszy od kiedy uciekła z domu jest zmuszona prosić o pomoc finansową rodziców. Ci stawiają jeden warunek – w zamian za pieniądze na czesne, Lorelai i Rory mają każdy piątkowy wieczór spędzać u nich na kolacji. Brak relacji między nimi stopniowo zaczyna się zapełniać emocjami. 

Gilmore Girls są kochane nie tylko przez widzów, ale także przez mieszkańców Stars Hollow. Uczestniczą w bogatym życiu miasteczka, pełnym festynów, akcji dobroczynnych czy wspólnym obchodzeniu świąt. Lorelai zawsze może liczyć na swoich przyjaciół – Sookie, będącą szefową kuchni w hotelu prowadzonym przez Lorelai, Luke’a, Babette, a także ojca Rory, który chociaż nie mieszka z nimi, jest obecny w ich życiu. Obie Gilmore Girls także randkują – i choć trafiają na różnych mężczyzn, to zawsze największe oparcie znajdują w sobie nawzajem. Serial wspaniale pokazuje siłę kobiet, które świetnie sobie radzą i mogą osiągnąć co tylko chcą w życiu. 

Pomimo wielkiego sukcesu „Kochanych kłopotów”, aktorzy w nim grający nie zrobili po serialu wielkiej kariery. Z pewnością najbardziej rozpoznawalny pozostaje filmowy Dean, czyli Jared Padalecki, który krótko po zakończeniu serialu zaczął grać główną rolę w serialu „Nie z tego świata” (ang. „Supernatural”). Rozpędu nabrała także kariera Melissy Ann McCarthy, wcielającej się w postać Sookie, która za swoje późniejsze kreacje aktorskie wielokrotnie nominowana była do najważniejszych nagród filmowych. Ostatnio zaczęło się także robić głośniej o Alexis Bledel, która zagrała w „Opowieści podręcznej”, za którą dostała nagrodę Emmy. 

 „Kochane kłopoty” nie są pozbawione błędów, nie wszystkie odcinki są równie dobre, fabuła niekiedy spowalnia, ale nie do dzieła idealnego pretendowali twórcy serialu. Miał on działać niczym kubek ciepłej kawy w jesienny wieczór i wydaje się, że ten cel został osiągnięty. 

Kinga Majchrzak 

Skip to content