International Festival
of Independent Cinema

25.04 – 4.05.2025, Kraków

10 PROJEKTÓW, KTÓRE MÓGŁBY ZREALIZOWAĆ LYNCH GDYBY NIE…

…wiele czynników, ponieważ zachwycająca dziwność Lyncha nie jest łatwa do zrealizowania. Jego surrealistyczne impulsy rzadko łączą się z komercyjnymi realiami, a sam David Lynch otwarcie mówił o swoich licznych zmaganiach z uzyskaniem finansowania dla swoich filmów.

W ustaleniu, które projekty faktycznie realizuje, albo chce zrealizować David Lynch, nie pomagają jego fani, którzy dorzucają niezweryfikowane informacje, które czasem ciężko odrzucić ze względu na to, że nigdy nie wiadomo, co mogłoby przyjść Lynchowi do głowy, bo on sam przyzwyczaił nas do surrealistycznych pomysłów. Poniżej przedstawiamy te, które w pewnym momencie zostały potwierdzone jako te, które miały zostać zrealizowane.

1. Spin-off „Twin Peaks” o Audrey Horne

Dziwne małżeństwo Audrey Horne z Charliem to jeden z najdziwniejszych i najbardziej zapadających w pamięć wątków pobocznych w „Twin Peaks: The Return”. Ale gdyby Lynch początkowo postawił na swoim, historia Audrey miałaby zupełnie inne zakończenie. Po tym jak ABC anulowało „Twin Peaks” w 1991 roku, David Lynch i Mark Frost planowali spin-off, który podążałby za postacią graną przez Sherilyn Fenn, która przeniosła się do Los Angeles i została uwikłana w skomplikowaną sagę noir. Projekt został później przerobiony na historię bez związku z „Twin Peaks” i ostatecznie znany jest nam jako „Mulholland Drive”.

Mieszkałem wtedy na Mulholland Drive i pomyślałem, że to świetny tytuł – powiedział Frost w wywiadzie dla IndieWire. – Rozważaliśmy stworzenie postaci Audrey i umieszczenie jej w Hollywood, w nowoczesnym filmie noir.

2. „Wisteria/Nienagrana noc”

Chyba każdy lynchoholik słyszał plotki, krążące od końca 2020 roku, że Lynch powróci do telewizji, aby napisać i wyreżyserować 13-odcinkowy serial o roboczym tytule „Wisteria/Nienagrana noc”. Chociaż szczegóły fabuły nigdy nie zostały ujawnione, wielu spekulowało, że projekt może mieć coś wspólnego z „Twin Peaks”, ponieważ 13 niezatytułowanych scenariuszy do serialu zostało zarejestrowanych w firmie Lyncha i Frosta Twin Peaks Productions. Obsesyjni fani „Twin Peaks: The Return” szybko zauważyli, że w w Teksasie jest droga o nazwie Wisteria Street. Choć serial nigdy nie pojawił się w serwisie Netflix, współpracownicy Lyncha, tacy jak Kyle MacLachlan i Mark Frost, nadal podsycali plotki, publikując zdjęcia kwiatów glicynii na swoich osobistych kontach w mediach społecznościowych jeszcze w czerwcu 2023 roku.

3. „Venus Descending”

Zanim wspólnie stworzyli „Twin Peaks”, David Lynch i Mark Frost próbowali zaadaptować książkę Anthony’ego Summersa „Goddess: The Secret Lives of Marilyn Monroe” na film zatytułowany „Venus Descending” pod koniec lat 80-tych. Film miał być wysoce fabularyzowanym opisem życia zmarłej gwiazdy ze zmienionym na Rosilyn Ramsey imieniem.

4. „Dream of the Bovine”

Jednym z dziwniejszych zaginionych projektów Davida Lyncha jest „Dream of the Bovine”, niezrealizowany film, który według Lyncha opowiadał o trzech facetach, którzy kiedyś byli krowami, mieszkających w Van Nuys. Lynch napisał scenariusz wraz ze scenarzystą Robertem Engelsem i na krótko obsadził Harry’ego Deana Stantona w roli jednej z byłych krów. Podobno Lynch z propozycją roli zwrócił się także do Marlona Brando.

5. „Ronnie Rocket”

Po „Eraserhead” Lynch przygotował wiele wersji scenariusza „Ronnie Rocket”. Historia opowiada o wysokim na trzy metry mężczyźnie imieniem Ronald d’Arte, który zyskuje zdolności kontrolowania elektryczności po przejściu eksperymentalnej operacji. Na szczęście Ronnie postanawia wykorzystać swoje nowe ciało i moce na dobre, inwestując czas w zostanie muzykiem. Lynch wielokrotnie rozważał powrót do scenariusza w kolejnych dekadach, jednak projekt nigdy nie doszedł do skutku.

6. Sequele „Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną” 

David Lynch początkowo miał nadzieję, że jego „Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną” będzie pierwszym z kilku filmów kontynuujących serial. Jednak wielu fanów i krytyków ocenili, że woleli bardziej mydlany ton serialu niż brutalną historię z filmu. Lynch miał również problemy z przekonaniem wielu członków obsady – w tym Kyle’a MacLachlana – do ponownego wcielenia się w rolę. Przeszkody te uniemożliwiły Lynchowi nakręcenie kolejnych filmów „Twin Peaks” w latach 90-tych, ale wiele z jego porzuconych pomysłów ostatecznie trafiło do „Powrotu”.

7. „Antelope Don’t Run No More”

David Lynch nie wyreżyserował filmu fabularnego od czasu „Inland Empire” z 2006 roku i w tym momencie wydaje się mało prawdopodobne, by nakręcił kolejny. Autor otwarcie krytykował stan przemysłu filmowego i wydaje się, że w ostatnich latach był zadowolony z pracy nad projektami telewizyjnymi i wizualnymi, ale w 2010 roku podjął próbę stworzenia filmu fabularnego. W  „Room to Dream” ujawnił, że napisał scenariusz zatytułowany „Antelope Don’t Run No More”, który podobno zawierał kosmitów, gadające zwierzęta i nękanego kłopotami muzyka o imieniu Pinky.

8. “The Metamorphosis”

Będąc zagorzałym fanem Franza Kafki, Lynch chciał zaadaptować jedną z książek autora na scenariusz filmowy. W typowo lynchowski sposób zabrał się za adaptację „Metamorfozy”, opowieści o niespodziewanej przemianie człowieka w owada. Lynch twierdził, że „bardzo identyfikuje się” z głównym bohaterem opowieści. Jednak pomimo jego pasji i żywej wizji tego projektu, nie udało mu się nakręcić tego filmu. Wysokie koszty i brak technologii dostępnej dla filmowców pod koniec lat 80. sprawiły, że zbudowanie gigantycznego i wiarygodnego potwora-robala było niezwykle trudne.

9. „One Saliva Bubble”

Po sukcesie filmu „Blue Velvet” Lynch nawiązał współpracę z Markiem Frostem, aby przygotować scenariusz mrocznej komedii. Historia opowiadała o ofiarach tajnego projektu rządowego w Newtonville w stanie Kansas, który powoduje zauważalną zmianę ich osobowości. Wszystko zaczyna się, gdy pojedynczy bąbelek śliny jednego z ochroniarzy wyłania się z jego ust.

10. “Gardenback

Kiedy David Lynch po raz pierwszy przeprowadził się do Los Angeles, aby studiować ma American Film Institute, rozpoczął pracę nad surrealistycznym horrorem zatytułowanym „Gardenback”, który przedstawiał mężczyznę uprawiającego ogród z dużym owadem żyjącym na jego tyłach. Film został ostatecznie porzucony, gdy sponsorzy finansowi Lyncha poprosili go o uczynienie scenariusza bardziej konwencjonalnym, a on wkrótce skupił się na pracy nad „Eraserhead”.

Kinga Majchrzak

źródło: IndieWire.com

Kadr: Showtime Networks (przedstawia) / Lynch/Frost Productions / Twin Peaks Productions

Skip to content
Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję