Gala Otwarcia festiwalu OFF PLUS CAMERA

13.04.2012

W piątek 13 kwietnia ruszyła machina piątej edycji OFF PLUS CAMERA. Od godziny 18.30 w Operze Krakowskiej trwała uroczysta Gala Otwarcia festiwalu.Inauguracyjną Galę poprowadzili Marta Grzywacz, prezenterka radia RMF FM oraz Bartosz Węglarczyk, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała Magdalena Sroka, Wiceprezydent Miasta Krakowa. Następnie głos zabrali Szymon Miszczak, dyrektor festiwalu oraz Anna Trzebiatowska, dyrektor artystyczny. Dziękowali oni wszystkim gościom, współpracownikom, sponsorom i wolontariuszom oraz wspominali poprzednie edycje festiwalu Off Plus Camera.

Galę swoją obecnością zaszczycił Azazel Jacobs, reżyser będący zwycięzcą pierwszej edycji Off Plus Camera. – Wracając tutaj, czułem się jak pięć lat temu – stwierdził. Był wówczas przekonany, że jego nagroda wyniosła... sto dolarów (zamiast stu tysięcy euro).

Inauguracja festiwalu stała się okazją do wręczenia nagród dla zwycięzców konkursów organizowanych przez ID FILM. W kategorii Ty Plus Festiwal zwyciężył Szymon Kuriata dzięki filmowi „Płaskie kino”, konkurs Allegro Short Film wygrała produkcja „Armagedon KUR” Jana Jakubka, natomiast w kategorii Allegro Short LAB zwycięstwo odniosła Malwina Sworczuk ze swoim filmem „Gdzie jest Heniu?”. W konkursie Grolsch Film Works „Życie to sztuka wyboru – choose interesting” pierwsze miejsce zajął Piotr Wancerz i jego „23:23”, zaś nagroda publiczności powędrowała do Pawła Soi za film „Zgrolschenie”. Konkurs Relacja z Wydarzenia przyniósł wygraną Zbigniewowi Bieńkowskiemu, autorowi filmu „Kolizja narciarza ze snowboardzistą w Białce Tatrzańskiej”. W kategorii Powiedz A... główną nagrodę zdobył Marcin Malewski za film „A...”.

W Gali uczestniczył również brytyjski aktor, scenarzysta i reżyser David Thewlis, znany m.in. z roli Remusa Lupina w serii ekranizacji powieści o Harrym Potterze oraz kreacji w filmach takich jak „Nadzy” (1993), „Całkowite zaćmienie” (1995) czy „Siedem lat w Tybecie” (1997). Artysta odebrał specjalną nagrodę „Pod Prąd” przyznawaną od 2010 roku osobistościom szczególnie zasłużonym dla niezależnego kina. Przyjmując wyróżnienie David Thewlis zauważył szczególnie ważną rolę kina niezależnego, gdyż, jak sam stwierdził – wraz z wielkością budżetu filmu często rośnie poziom zawartej w nim głupoty.

Inaugurację uświetnił swoimi występami, tak jak podczas pierwszej edycji festiwalu, wokalista i instrumentalista Czesław Mozil, będący jedną z czołowych postaci polskiej muzyki alternatywnej. Wychowany w Danii artysta zdobył popularność w Polsce dzięki swojemu projektowi Czesław Śpiewa, w którym umiejętnie oscyluje między ambitnym popem a kabaretem wzbogaconym miejscami o iście punkową energię. Wcześniej muzyk był wokalistą duńskiego zespołu rockowego Tesco Value. Podczas występów w trakcie Gali Czesław Mozil zaprezentował swój utwór „Caesia & Ruben” oraz piosenki ze słowami wierszy Czesława Miłosza, a także spełnił swoje marzenie... o skorzystaniu z playbacku.

Inaugurację zakończył seans filmu „Terri” w reżyserii Azazela Jacobsa. Historia próby odnalezienia się trójki nastoletnich outsiderów w małomiasteczkowej rzeczywistości stała się w tej produkcji pretekstem do opowieści o odmienności, dojrzewaniu i młodzieńczych problemach z dostosowaniem się do otocznia.

Piątek 13 kwietnia z pewnością nie okazał się pechowy. Właśnie w tym dniu Kraków dzięki festiwalowi Off Plus Camera stał się polską, a może nawet światową stolicą kina niezależnego i będzie nią aż do dnia 22 kwietnia.

Rafał Sowiński

Facebook
Newsletter
Kontakt
OffCamera na Facebook'u
Chcesz być na bieżąco z nowościami
ze świata filmu?
ul. Karmelicka 55/7
31-128 Kraków

tel.:(0048) 12 421 5257
Fax:(048) 12 395 7242
Email:info@offcamera.pl

Napisz do nas
Copyright 2015 Off Camera   |   Created by HOQS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę, lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.