Joanna Johnston
Joanna Johnston

Brytyjska kostiumograf, znana głównie z owocnej współpracy z Robertem Zemeckisem oraz Stevenem Spielbergiem. Ma na swoim koncie wiele wybitnych nagród i wyróżnień z dwiema nominacjami do Oscara i nagród BAFTA (za „Sprzymierzonych” i „Lincolna”) na czele.

Pierwszy film, nad którym pracowała Joanna Johnston to „Kto wrobił Królika Rogera” Boba Zemeckisa. Od tamtego czasu współpracowała z nim wiele razy, między innymi przy filmach takich jak: „Forrest Gump”,  „Ze Śmiercią Jej do Twarzy”, „Powrót do Przyszłości 2 i 3,” „Ekspres Polarny”, „Kontakt”, i „Poza Światem”. Na swoim koncie ma również wieloletnią współpracę ze Stevenem Spielbergiem – m.in. przy „Szeregowcu Ryanie,” „Munich”,  „Wojnie Światów”, „Czasie Wojny”, i „Lincolnie”, za który otrzymała nominacje do Oscara, nagrody BAFTA i CDG.

Inne ważne filmy w jej karierze to „Szósty Zmysł” M. Night Shyamalana, „To tylko miłośćy” i “The Boat that Rocked” Richarda Curtisa oraz „Walkiria” i „Jack: Pogromca Olbrzymów” Bryana Singera.

Ostatnio pracowała z Guyem Ritchiem nad „The Man from U.N.C.L.E.”, z Christopherem McQuarrie nad „Mission Impossible 5”, oraz ze Stevenem Spielbergiem nad “Bardzo Fajnym Gigantem” i “Sprzymierzonymi”, za który otrzymała kolejne w swojej karierze nominacje do nagród Akademii, BAFTA i Critics Choice.

Podczas 10. NETIA OFF CAMERA Joanna Johnston zasiądzie w jury oceniające rodzime filmy w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych.