Bartłomiej Topa
Bartłomiej Topa

Bartłomiej Topa jest aktorem teatralnym i filmowym. W 1991 roku ukończył studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Swoją karierę rozpoczynał w teatrze. Za rolę w przedstawieniu „Ryszard III" otrzymał nagrodę na  IX Ogólnopolskim Przedstawieniu Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi.

W latach 90. aktor pojawił się w kilku produkcjach, m.in. w głośnym filmie „Trzy kolory: Biały". Dużą popularność zyskał grając m.in. w serialach „Głęboka Woda” (2011), „Paradoks” (2012), „Czas honoru” (2008), „Oficer” (2004), „Wataha” (2015) dla HBO i ostatnio w drugim sezonie „Krew z krwi” (2012). Uznanie środowiska filmowego, dziennikarskiego oraz publiczności zdobył grając w produkcji Wojtka Smarzowskiego „Wesele" (2004), „Dom zły" (2009) oraz „Drogówka” (2013) – za ten ostatni film otrzymał Polska Nagrodę Filmową „Orły 2013”. Można było go oglądać na ekranach kin w filmie pt. „Kebab i Horoskop” (2014), w którym grał jedną z tytułowych ról, „Obce niebo” (2015) Dariusza Gajewskiego, „Król życia” (2015) Jerzego Zielińskiego oraz wielokrotnie nagradzanej „Karbali” (2015) w reż. Krzysztofa Łukaszewicza. Za rolę w „Karbali" otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora podczas 9.NETIA OFF CAMERA. Ostatnie produkcje kinowe z udziałem Aktora to film Mariusza Gawrysia „Sługi Boże” oraz „Po prostu przyjaźń” Filipa Zylbera.  

Bartłomiej Topa gra również w Teatrze Polonia w sztuce „Happy now”w reż. Adama Sajnuka oraz  w Teatrze Imka w „Triathlon story czyli chłopaki z żelaza” i w „Ludziach inteligentnych” w rez. Olafa Lubaszenko.

fot. Paweł Wodnicki