17.02.2018
Zalążki historii | "Czwarta władza"
Ktoś, kto oczekuje od nowego filmu Stevena Spielberga fajerwerków może się rozczarować. „Czwarta władza” to – jedynie i aż – sprawnie poprowadzona historia, bez zbędnego efekciarstwa i mizdrzenia się do widza. Reżyser postawił na stonowaną formę, pozwalając wybrzmieć historii. Udaje mu się to przede wszystkim za sprawą znakomitego scenariusza.
Zalążki historii | "Czwarta władza"
Kadr z filmu "The Post"
źródło: materiały prasowe

Akcja opartego na faktach filmu Spielberga rozgrywa się wokół publikacji w prasie „Pentagon Papers”, liczącego bagatela 7 tys. stron tajnego raportu zleconego przez rząd Stanów Zjednoczonych na temat wojny w Wietnamie. W 1969 zatrudniony przez Siły Zbrojne USA Robert McNamar systematycznie wykradał go z rządowego archiwum – od tego zaczynają się pierwsze kadry „Czwartej władzy” – doprowadzając do wycieku ściśle tajnych dokumentów. Oś fabuły filmu stanowi moment (rok 1971), w którym największe amerykańskie redakcje stają przed dylematem, czy raport kompromitujący politykę rządu powinien ujrzeć światło dzienne czy też powinien zostać przemilczany.

Pierwsze z tych dwóch stanowisk zajmie Ben Bradlee (Tom Hanks), redaktor naczelny The Washington Post, odpowiedzialny za kształt jednego z najpotężniejszych dzienników w Ameryce. Gdy w ręce redakcji – właściwie przez przypadek – wpada ważny i gorący materiał, zrobi wszystko żeby go opublikować. Dzięki temu przejdzie nie tylko do historii, ale przyczyni się do rozpowszechnienia tajnych wiadomości o jednym z najczarniejszych momentów w historii USA – konflikcie zbrojnym w Wietnamie. Wraz z wydawcą gazety Key Graham (Meryl Streep), rozpoczną intensywne działania na rzecz przywrócenia podupadającej redakcji miana opiniotwórczego i wartościowego medium.

Nie da się ukryć, że relacja prasy i władzy była napięta właściwie od zarania. Z obrazu Spielberga wynika, że pół wieku temu media, jako bastion prawdy i wolności słowa miały większy wpływ nie tylko na społeczeństwo ale też na politykę i rządzących. Dziś dziennikarze często uważani są za naczelnych manipulatorów, dużo mówi się o spadku reporterskiej rzetelności. Często w ten sposób wypowiada się właśnie ekipa postawiona na wysokich stołkach – nie trzeba nawet wędrować z tą myślą za ocean, wystarczy spojrzeć na nasze podwórko. Reżyser zwraca również uwagę na sytuację demokracji w Stanach portretując ludzi, często idealistów, którzy o nią walczyli dekady temu.Film Spielberga nie jest jednak laurką i peanem skierowanym antysystemowym działaniom. Posiada podobną konstrukcję do nagrodzonego Oscarami dwa lata temu „Spotlight” (2015), przygląda się bowiem konkretnym procesom oraz ich oddziaływaniu nie tylko na ogół społeczeństwa, ale i pojedynczych ludzi. Dążącym do prawdy głównym bohaterom obu filmów przyszło nam właściwie kibicować. Trudno nie trzymać strony oddanego pracy i pewnego siebie, choć budzącego sympatię Bena i wykonującej zawód przeznaczony wówczas dla mężczyzn Key. Dzięki bohaterce granej przez Streep w filmie zarysowana zostaje kwestia feministyczna, podejmująca kwestie zatrudnienia, pracy w tzw. „męskim zawodzie” oraz samospełnienia kobiet w ówczesnej epoce. Spielberg pokazuje świat, w którym kobiety opuszczają jadalnię, gdy zaczyna mówić się o interesach i polityce, udając się do salonu na pogaduszki o wystroju domu czy kosmetykach. Key jednak świetnie sobie radzi w zdominowanym przez mężczyzn biznesie, wzbudzając szacunek, na który pracowała latami, mimo że wielu inwestorów dziennika zdaje się mieć wątpliwości co do szefa w spódnicy. Moment kryzysu, związany z odpowiedzialnością, jaka na nią spadła oraz braku podpory w postaci jej – nieżyjącego już – męża, szybko zostanie zażegnany, a ostateczna decyzja o drukowaniu wrażliwych materiałów wydana zostanie stanowczo i bez miejsca na jakikolwiek sprzeciw.

Po otwierającej film kilkuminutowej sekwencji wojennej, akcja rozgrywa się głównie we wnętrzach. Mimo, że niektóre sytuacje biurowe i kuluarowe zainscenizowane są dość banalnie, trzeba przyznać że twórcom udało się uniknąć zbędnej estetyzacji lat 70-tych. Ciekawie zaprezentowane zostały sceny z Białego Domu: przez okno, z pewnej odległości widzimy tylko plecy prezydenta Nixona rozmawiającego przez telefon, wydającego odpowiednie wskazówki swoim podwładnym. Dobrze ogląda się również dynamicznie zmontowane sceny pracy maszyn w drukarni, nieliczne momenty przerwy od toczących się przez cały film rozmów i pertraktacji. Spielberg wprawną ręką prowadzi również aktorów, kreśląc ich portrety dość subtelną kreską. Dotyczy to również Streep, która nieco stonowała charakterystyczną ekspresję, czym pewnie zasłużyła sobie na kolejną nominację do Oscara.

- Wiesz co mój mąż mówił o wiadomościach? Nazywał je zalążkami historii – mówi pod koniec filmu Kay do Bena. To nie tylko od nadawców, ale właśnie od odbiorców zależeć będzie przyszłość publikowanej historii. Może stanowić zalążek przemiany społecznej bądź politycznej. Może stać się kanwą wokół której poswatanie całkiem porządne amerykańskie kino. Może być również katalizatorem lub zapalnikiem kolejnych wydarzeń historycznych. Następny skandal - afera Watergate – wisi już w powietrzu.

Marcin Miętus