04.05.2017
Wybudujmy nowy świat
Dwie osoby żyjące jednym życiem. Bezlitosny system sięgający po wszystko, co przynależne jednostce – nawet tożsamość. „We własnej osobie”, inspirowana faktami historia kariery szpiegowskiej młodego nauczyciela żyjącego w czasach PRL-u, otrzymała główną nagrodę Konkursu Scenariuszowego SCRIPT PRO. Jak powstał scenariusz? Czym jest pisanie opowieści? Na te pytania odpowiadają laureaci – Arkadiusz Biedrzycki oraz Bartłomiej Konarski.
Wybudujmy nowy świat
Arkadiusz Biedrzycki, Bartłomiej Konarski
źródło: Ewa Ferdynus

Julia Smoleń: Kiedy przeczytałam, że wśród laureatów konkursu SCRIPT PRO jest autor scenariusza „Córek dancingu”, „Hardkor Disko” czy „Ostatniej Rodziny”– Robert Bolesto, zrozumiałam prestiż tego wydarzenia. Czujecie, że drzwi do filmowego świata właśnie się otworzyły?
Arkadiusz Biedrzycki: Zdecydowanie jest to najważniejszy konkurs dla scenarzystów. Tak naprawdę, nawet jedyny, który autentycznie pomaga w późniejszej realizacji filmu. Przez to, że organizuje go Szkoła Wajdy wszystko okazuje się mieć realny sens. Wygrana, ale także samo bycie w finałowej dziesiątce, umożliwia spotkanie z ludźmi, którzy mogą zainteresować się projektem i dalej go rozwijać. Inne konkursy to tylko pewne stemple, który nie uruchamiają tego co najważniejsze, czyli realizacji scenariusza. Bo przecież nawet najlepszy materiał nie ma najmniejszej wartości, jeśli nie zostanie sfilmowany.

O czym jest Wasza historia?
A.B.: To historia, która jest inspirowana prawdziwym życiem, a takie właśnie są najlepsze. Scenariusz opowiada o człowieku, który chcąc uciec jak najdalej od systemu, od reżimu komunistycznego, zostaje w niego wmanipulowany w jego najstraszniejszej formule. Bohater zostaje komunistycznym szpiegiem, który działa w Niemczech Zachodnich. Tym bardziej bolesne jest to, że, aby jego misja się powiodła, aby móc od tego systemu uciec, musi skrzywdzić inną osobę. To bardzo dramatyczna historia, która jednak niepozbawiona jest elementów szpiegowskich. Są one siłą napędową takich historii.

Co najbardziej pociąga Cię w zapisywaniu, kreowaniu historii?
Bartłomiej Konarski: Przede wszystkim możliwość kreowania nowego świata, nowej rzeczywistości, w której tworzymy własne zasady. Możemy ten świat naprawić, upiększyć, zobaczyć, jak wyglądałby w innych konfiguracjach. W przypadku, kiedy scenariusz bazuje na autentycznej historii, staramy się naprawić rzeczywistość. To była próba wciągnięcia bardziej ludzkich emocji z autentycznych postaci. Chcieliśmy dać szansę bohaterom na to, na co nie mieli szansy w prawdziwym życiu. To okazje do spotkania, wybaczenia i odkupienia. Film jest tym wspaniałym medium, które pozwala na taką zabawę rzeczywistością, przestawianie elementów.

Jakie są Twoje filmowe inspiracje? A może jest coś wśród programu festiwalu co  szczególnie zwróciło Twoją uwagę?
A.B.: Zdecydowanie Paul Thomas Anderson. A jeśli chodzi o filmy to są dwa – „Aż poleje się krew” oraz „Mistrz”.

Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

Rozmawiała: Julia Smoleń