10.03.2018
Spóźniony Dzień Kobiet |Boski porządek
W zwykły dzień roboczy trudno znaleźć czas na świętowanie. Dzień Kobiet można uczcić jednak także w weekend – na przykład wizytą w kinie. Ze względu na swój temat, „Boski porządek” to zdecydowanie adekwatna propozycja filmowa na takie wyjście. Pytanie jednak, czy wystarczająco dobra?
Spóźniony Dzień Kobiet |Boski porządek
Kadr z filmu 'Boski porządek'

Historia powszechna jest pełna ciekawostek. Pamiętam, że w podręczniku do historii zawsze ogromnie fascynowała mnie tabelka zestawiająca ze sobą daty otrzymania przez kobiety praw wyborczych. Polska dumnie widniała tam z rokiem 1918 – przełomowym annus mirabilis w dziejach wielu europejskich krajów. Chlubimy się, że to właśnie u nas uchwalono pierwszą w Europie konstytucję, jednak w przypadku praw wyborczych dla kobiet wyprzedziło nas sporo innych państw, np. Finlandia (1906), Norwegia (1913) czy Islandia (1915). W prawdziwe zdziwienie wprawia jednak data znajdująca się przy Szwajcarii – 1971. Jak to możliwe, że ten zachodnioeuropejski, dostatni kraj przyznał kobietom prawa wyborcze później niż Sudan (1964), Czad (1958) czy Malezja (1956)?

Tą zaskakującą historyczną ciekawostkę stara się wyjaśnić „Boski porządek” – hit szwajcarskiego boxoffice’u i tegoroczny kandydat do Oscara z tego kraju. Jednak zamiast prezentować na ekranie tło społeczne czy polityczne tego zadziwiającego opóźnienia, proponuje perspektywę mikro – osobistą historię przebudzenia i przemiany. W filmie Petry Biondiny Volpe przenosimy się na niemal odciętą od świata, skrytą w górach szwajcarską prowincję, gdzie do setek lat nic się nie zmieniło. Wiatry historii omijały tą górską krainę szerokim łukiem, a wojny zatrzymywały się u progu ze względu na zadeklarowaną wieczystą neutralność.

W tej zastygłej w czasie rzeczywistości tkwi Nora – gospodyni domowa, codziennie odhaczająca niekończącą się listę obowiązków skupiających się głównie wokół sprzątania i gotowania. Choć jest już rok 1971, a zachodnim światem rządzi kontrkultura, kobieta żyje w dokładnie taki sam sposób jak jej przodkinie. Bez prawa do własnego zdania, możliwości podjęcia pracy zawodowej czy spełniania się w sposób inny niż jako przykładna matka i żona. Ten zastygły status quo nie trwa jednak wiecznie. Również do rodzinnej miejscowości Nory zaczynają dochodzić wywrotowe materiały na temat niezależności kobiet, słychać także głośne wołania działaczek i aktywistek. Sporą rolę w nadchodzących zmianach odegra sama Nora. Ku swojemu zaskoczeniu, znajdzie się w samym środku wydarzeń i to właśnie ona rozpocznie żmudną walką o poprawę sytuacji kobiet. Jej kluczowa rola może budzić zdziwienie także u widza – przemiana bohaterki nie jest szczególnie dobrze umotywowana i widać ją głównie ze względu na diametralną zmianę garderoby. Na całe szczęście Norze towarzyszy cała galeria wyjątkowych kobiet, które tak jak ona, mają dość życia w anachronicznym miasteczku. Stworzona przez nie nieformalna grupa wsparcia jest żywym i pulsującym energią ideałem kobieciej solidarności.

„Boski porządek” w porównaniu z innymi niedawnymi filmami o feministycznym zacięciu, np. „Sufrażystką” (2015) wypada bardzo korzystnie. Dużo tu humoru, wiarygodnych kobiecych przyjaźni i płciowych stereotypów będących pretekstem do szeregu zabawnych sytuacji. Niestety nadal sporo w tym wszystkim uproszczeń i skrótów: stylizacja na lata 70., choć pulsująca deseniami, wydaje się czysto umowna, a filmowi mężczyźni zostali zredukowani właściwie wyłącznie do roli konserwatywnego i upierdliwego bohatera zbiorowego. Mimo to, Szwajcarzy z powodzeniem opowiedzieli o tym dość niechlubnym epizodzie w swojej narodowej historii, na dodatek ubierając go w szaty całkiem zgrabnie zbudowanej komedii. Choć „Boski porządek” nie jest wymarzonym filmem o kobiecej sile, to na spóźniony Dzień Kobiet nadaje się jak znalazł.

Kaja Łuczyńska