12.03.2018
Sportowa strona kina
Sport to zdrowie? Pod kilkoma warunkami. W ramach jednej z nowych sekcji specjalnych 11.NETIA OFF CAMERA filmowcy zajmą się jego najbardziej „ekstremalną” wersją. Czego dowiedzą się widzowie? Sprawdź nowości nadchodzącej edycji Festiwalu!
Sportowa strona kina

W czasach licealnych w Lenny’ego Cooke’a wszyscy wpatrzeni byli, jak w obrazek. Dopatrywano się w nim nawet następcy Michaela Jordana. Cooke nigdy do zawodowej ligi jednak nie trafił. Ominęły go milionowe kontrakty, rzesze fanów, a przede wszystkim szansa, by się zapisać na kartach historii koszykówki. Bracia Safdie, którzy gościli przed kilkoma laty na Festiwalu, zadają w swym dokumencie pytanie o to, co się stanie, jeżeli amerykański sen przyjdzie za wcześnie. Ich Lenny Cooke to nie tylko historia o zmarnowanym talencie i brutalnej konfrontacji marzeń z rzeczywistością, ale też opowieść o hipokryzji oraz moralności, kryjącymi się za efektownym opakowaniem amerykańskiego sportu.          
"Lenny Cooke" - dokument braci Safdie ("Good Time") był nominowany do Czarnych Szpuli - nagród Fundacji na Rzecz Promocji Afroamerykanów w Filmie. Zobacz zwiastun ➝ kliknij TUTAJ.

Na pierwszy rzut oka Naomi Kutin nie różni się niczym od typowej jedenastolatki. Nawet jej hobby, czyli podnoszenie ciężarów, nie stanowiłoby wielkiej sensacji, gdyby nie fakt, że ustanowiła rekord świata w swojej kategorii wagowej, podnosząc niemal trzykrotność swojej wagi. Jessie Auritt w dokumencie ”Supergirl” przygląda się codzienności dziewczynki - od morderczych treningów pod okiem ojca, byłego ciężarowca, po surowe religijne zasady, według których funkcjonuje na co dzień. Problem przenoszenia niespełnionych ambicji rodziców na dzieci dotyczy wielu dziedzin życia, ale w świecie sportu widać go szczególnie wyraźnie. Powstał nawet specjalny termin – „komitet szalonego rodzica”, będący dowodem na to, że miłość od fanatyzmu dzieli zaledwie jeden krok…
Film Naomi Kutin pokazywano na największych żydowskich festiwalach filmowych i tych skupiających się na problematyce kobiet. Zwiastun dokumentu zobaczysz TUTAJ.

W 2022 roku gospodarzem mistrzostw świata, będzie Katar. Nasze skojarzenia, czyli wspaniałe mecze, przepiękne gole, radość jednych i rozpacz drugich, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Adama Sobel w dokumencie „Zapracować na puchar koncentruje się na przygotowaniach do imprezy, których najważniejszym elementem jest stworzenie całej infrastruktury, z wizytówką w postaci nowoczesnych stadionów. Katar cierpi na brak siły roboczej. Ściągają tam setki tysięcy imigrantów z Indii, Bangladeszu, Nepalu, a nawet Afryki. Problem w tym, że zastana na miejscu rzeczywistość w żaden sposób nie przystaje do wizji wysokich zarobków i lepszego jutra. Promykiem nadziei ma być turniej piłkarski zorganizowany dla pracowników. Sobel udowadnia, że niezależnie od życiowej sytuacji po wejściu na boisko wszyscy są równi. W szerszym wymiarze ta opowieść o współczesnym niewolnictwie pokazuje, że sport może łączyć, ale niestety też i dzielić.
"Zapracować na puchar" pokazywano w Konkursie Głównym Sundance, obok m.in. "Ostatniego z Aleppo", ktory był nominowany do Oscara.

Do zobaczenia w Krakowie od 27 kwietnia do 6 maja podczas 11.NETIA OFF CAMERA! 
Nowości dotyczące pierwszych tytułów z sekcji "Zemsta jest słodka" i "Zawód:Artysta" zobaczysz na tej stronie.
Znamy również pierwsze filmy, które zobaczymy w ramach sekcji „Nasto dramy” i „Working Class Hero”. Zobacz, jakie tytuły warto zobaczyć w kalendarzu - kliknij tutaj.
11. edycja NETIA OFF CAMERA to również panorama kina niezależnego. Co zobaczymy na ekranach w filmową majówkę. Sprawdź, klikając tutaj.
Chcesz stać się częścią 11. edycji Festiwalu? W sprzedaży są już akredytacje i festiwal pass na zbliżającą się edycję NETIA OFF CAMERA. Szczegóły w zakładce KARNETY.