19.02.2018
Roger Vadim: po kobietach pięknych go poznacie
18 lat po jego śmierci wciąż trudno orzec, czy bardziej znaczącą część jego biografii tworzą nakręcone przez niego filmy, czy raczej jego życie prywatne. Prawdopodobnie jedno i drugie tworzy ciekawy obraz oryginalnego autora – Rogera Vadima.
Roger Vadim: po kobietach pięknych go poznacie
Roger Vadim

- Nie powinieneś prosić Rodina, aby stworzył brzydką postać, ani mnie, abym nakręcił film z brzydką kobietą. To część mojego stylu i mojej natury – odpowiadał często dziennikarzom reżyser filmu „I Bóg stworzył kobietę”. Jego życie personalne wskazywało na więcej – przenikał je bowiem ten sam gust estetyczny, przez co piękne kobiety jego filmów stawały się pięknym kobietami przy jego boku. W sumie nakręcił 26 filmów i pięciokrotnie się ożenił. Gdy poznał swoją pierwszą przyszłą żonę, miała ona 15 lat (on 21). Była wtedy początkującą modelką (Roger dostrzegł ją na okładce „Elle”) i aspirowała do stania się profesjonalną baletnicą. Brigitte Bardot, bo oczywiście o niej mowa, wyszła (z niechętnym błogosławieństwem swych rodziców) za Vadima w wieku 18 lat. Po czterech latach małżeństwa Vadim pisze dla swojej żony rolę, która na dobre zapisze się w historii kina jako kreacja przełamująca tabu zmysłowej erotyzacji.Z chwilą, gdy kariera Vadima zaczyna nabierać tempa, jego małżeństwo zaczyna się rozpadać. Brigitte Bardot na planie „I Bóg…” zakochuje się w aktorze, z którym odgrywa fabularny romans. Jean-Louis Trintignant, który został przez Vadima do tej roli obsadzony, uczucie to odwzajemnia (choć jest żonaty z aktorką Stéphane Audran). Dla samego Vadima, dostrzegającego, że atmosfera scen miłosnych Bardot i Trintignanta unosi się także poza kamerą, nie był to moment zazdrości, ale „egzorcyzmów” – jako reżyser miałem prawo do ,,szpiegowania" tej miłosnej historii, która straciła dla mnie wszelką tajemniczość, ponieważ wszystko było jawne – wspomina Vadim. Dwa miesiące po premierze filmu, Vadim i Brigitte rozwodzą się.

Po rozstaniu z Bardot, Vadim żeni się z duńską aktorką Annette Strøyberg. Jako że Annette piękną kobietą była, reżyser angażuje ją do kilku swoich filmów, m. in. do „Niebezpiecznych związków, 1960” (1959) oraz „…i umrzeć z rozkoszy” (1960). Z ich wspólnego związku rodzi się także Nathalie. Córka po rozwodzie rodziców w 1960 roku pozostanie u boku Vadima, towarzysząc mu w jego filmowo-romansowej odysei. W tym czasie Roger powraca do współpracy z Bardot, obsadzając ją do swych dwóch kolejnych filmów: „Kłopotliwej narzeczonej” (1961) oraz „Odpoczynku wojownika” (1962). Z resztą do końca jego życia, Bardot będzie utrzymywała z Vadimem przyjazne stosunki – wspólnie stworzą jeszcze pięć realizacji (żadna z nich nie odniesie jednak takiego sukcesu, jak „Et Dieu... créa la femme”).Przyszłe realizacje Vadima również będą naznaczone jego romansami oraz małżeństwami. W 1963 roku reżyseruje on „Występek i cnota” (1963), w której występuje 20-letnia Catherine Deneuve.  Młoda aktorka już wtedy była w ciąży, nosząc pierwszego syna Vadima. Dwa lata później reżyser bierze ślub. Jego trzecią żoną nie jest jednak Catherine (z tą się rozstaje), ale poznana cztery lata wcześniej amerykańska aktorka, Jayne Seymour Fonda. Filmową pamiątką ich związku stał się „Krąg” (1964) oraz „Barbarella – królowa galaktyki” (1968), pierwszy film sci-fi (a dokładniej – pierwsza sci-fi sex komedia) wyreżyserowany przez francuskiego twórcę. Ich małżeństwo trwa do 1973 roku.Vadim ożeni się jeszcze dwukrotnie: z francuskimi aktorkami Catherine Schneider oraz Marie-Christine Barrault (ta ostatnia będzie mu towarzyszyć aż do jego śmierci w 2000 roku). Choć wiele z jego późniejszych filmów nie spotkało się z przychylną krytyką filmowców i publiczności, a dziś większość z nich razić może uprzedmiatawiającym erotyzmem i kiczem, trudno nie zgodzić się ze słowami byłego prezydenta Jacquesa Chiraca, dla którego Vadim „był filmowcem życia i pasji dla życia oraz wolności. Pomagał w wykluciu się nowych talentów i wiedział, jak tworzyć mity współtworzone przez jedne z największych aktorek ostatnich kilku dekad”.

Maciej Żeromski

Źródła: nytimes.com; theguardian.com