17.02.2018
Powódź w labiryncie Andersena | "Kształt wody"
Dawno, dawno temu, u szczytu zimnej wojny, za siedmioma laboratoriami, za siedmioma zbiornikami, za siedmioma odmiennościami... rozegrał się romans nie z tej ziemi. I zanim wszyscy żyli długo i szczęśliwie, między jednym jajkiem na twardo a drugą kąpielą, trzeba było odnaleźć skarb na wanny dnie. Wstrzymajcie oddech, schodzimy pod wodę!
Powódź w labiryncie Andersena | "Kształt wody"
Kadr z filmu
źródło: materiały prasowe

Tym razem królewna nie czeka na księcia w oknie zamku. Jej miejsce zastępuje niema Elisa, która pracuje jako sprzątaczka w pilnie strzeżonym rządowym laboratorium i - o czym przekonamy się już wkrótce - lubi brać sprawy w swoje ręce. Monotonię dnia wyznaczaną przez poranne kąpiele i wieczorne powroty autobusem już za chwilę zakłóci coś więcej niż spotkania z zaprzyjaźnionym sąsiadem czy kolejne seanse starych filmów. Piękna wkrótce oswoi napotkaną Bestię i zobaczy w niej coś, czego nie zauważyły (bądź nie chciały zauważyć) wybitne naukowe umysły. Ostatecznie to jednak nie w tej opowieści zdaje się być zatopiony scenariusz Guillermo Del Toro. W „Kształcie wody” sławna baśń Hansa Christiana Andersena o małej syrence odbija się dwojako. Na pierwszy rzut oka, oczywiście, w konwencji à rebours. Nie zapominajmy jednak, że zakochana w księciu syrenka za swoją ludzką postać zapłaciła własnym głosem. Czyżby więc Elisa miała być jej dosłownym wcieleniem, zagubionym na wieczny czas w ziemskim świecie, które w końcu spotyka towarzysza ze swojego dawnego królestwa? Spełnienie również znajduje w morskiej pianie, jednak na przekór literackiemu pierwowzorowi, który serwuje nam tak naprawdę jedno z bardziej okrutnych i traumatycznych wspomnień z dzieciństwa, bohaterka powróci do swej prawowitej krainy z tarczą, u boku boskiego stwora.

Guillermo Del Toro to jeden z najbardziej nieposkromionych inscenizatorów baśniowych światów. Po nieudanym mezaliansie z gotyckim imaginarium, którego wizualne (ale już nie fabularne) spełnienie oglądaliśmy w „Crimson Peak. Wzgórze krwi” (2015), hiszpańskiemu reżyserowi udało się uciec z tego domu Usherów przed zagładą, by zawrócić swoje pióro z powrotem ku baśniowym inspiracjom. O ile arcydzielny „Labirynt fauna” (2006) w istocie pomazany został krwią braci Grimm, o tyle „Kształt wody” to dzieło natchnione andersenowskim duchem. Ów patronat staje się widoczny również w społecznych nastrojach, jakie zarysowują się w filmie. Mamy tutaj przecież do czynienia z całą paletą wykluczenia – na warsztat wzięte zostały wszelkie wyznaczniki mniejszości, uosobione w poszczególnych postaciach. Podobna strategia wpisuje się w katalog bohaterów duńskiego pisarza – dość wspomnieć „Dziewczynkę z zapałkami”, „Brzydkie kaczątko”, „Świniopasa” czy „Calineczkę”. Nad wszystkimi wspomnianymi tytułami dumnie powie sztandar wolności i inności.

Sally Hawkins stworzyła doskonałą kreację nieco autystycznej w zachowaniach dziewczyny o pięknej duszy, której zatopione w starych filmach marzenia nareszcie mają szansę się spełnić – i to w zupełnie nieoczekwiany sposób. Richard Jenkins jako nieco roztargniony Giles o wielkim sercu jest dla niej fantastycznym partnerem, zaś bezpretensjonalna Zelda Octavii Spencer umiejętnie odkurza wizerunek oddanej przyjaciółki, gotowej wesprzeć Elisę w dosłownie każdej sytuacji. No i jest jeszcze On – Doug Jones jako obleczony w zupełnie niezwyły kostium człowiek-amfibia, przywołujący swoją niezdarnością, a jednocześnie nieodzownym majestatem innych tuzów niedopasowania do otaczającego ich świata: King Konga, Tarzana, a może i Istotę Frankensteina. Z kolei Michael Shannon znów pozostanie nieodżałowanym pominiętym w kwestii Oscara –  w poprzednim rozdaniu otrzymał chociaż nominację za swą szorstką rolę szeryfa w „Zwierzętach nocy” (2016) Toma Forda. U Del Toro stworzył prawdziwy szwarccharakter, którego nie powstydziłby się Ian Fleming w swoim repertuarze wrogów agenta 007. I choć nieco zbyt donośne nuty, jakie przyszło mu zagrać w finale, o mały włos nie niweczą tej diabelskiej roboty, to Shannon wciąż wychodzi z tego zadania obronną ręką (no, może zaledwie czernieją mu dwa palce). Za to Alexandre Desplat najprawdopodobniej wygwizdał sobie złotego rycerza za swoją niebiańską muzykę – marzenia nie brzmiały tak onirycznie i poruszająco od czasów „Amelii” (2001), której towarzyszą podejrzanie podobne kompozycje Yanna Tiersena.

Akademia znów nie zaskoczyła w wyborze swego faworyta – niemal bliżniacza liczba nominacji dla „La La Land” (2016) i „Kształtu wody” wyraźnie znamionuje upodobania kapituły. W cenie pozostają klasyczne formuły gatunkowe, rządzące nimi stare jak sam kinematograf mechanizmy oraz czytelne nawiązania do kanonicznego dorobku X muzy, które konsekwentnie wplata w swoje dzieło Del Toro. Miejmy nadzieję, że tym razem ów list miłosny nie zostanie zwrócony do nadawcy.

Monika Żelazko