03.07.2017
Pocztówka z Dixielandu
Biuro podróży NETIA OFF CAMERA zaprasza na wycieczkę śladami handlarzy niewolników, zombie i krwiożerczych krokodyli. Nasza oferta obejmuje ubezpieczenie od laleczek Voodoo, gigantycznych pijawek oraz bagiennych kreatur.
Pocztówka z Dixielandu
Kadr z serialu "Detektyw"
źródło: materiały prasowe

Poszukując niepowtarzalnych wakacyjnych wrażeń warto obrać za cel podróży amerykańskie Południe. To region pełen sprzeczności: z jednej strony spocone ciała, Voodoo, frywolne Mardi Gras, a z drugiej tłumy konserwatywnych protestantów, republikański rygor i silne ramię Ku Klux Klanu. Tak silne kontrasty nie umknęły uwadze filmowców, którzy lubią osadzać akcję swoich produkcji w południowych stanach USA. Oferowana przez NETIA OFF CAMERA wycieczka obejmie najbardziej ikoniczne filmowe i serialowe miejsca: zaglądniemy w wampiryczne wrota rezydencji Oak Alley, poznamy prawdziwą naturę zombie oraz staniemy oko w oko z niezwykłymi czarownicami. Ruszajmy w drogę!

Malownicza aleja otoczona z dwóch stron szeregiem potężnych dębów wiedzie do wybudowanej w stylu Greek Revival luizjańskiej rezydencji Oak Alley. Wydaje się ona wcieleniem gracji, smaku i romantycznego nastroju, a jej założycielem był jeden z najbogatszych plantatorów trzciny cukrowej, Valcour Aime. Jednakże co znajduje się pod warstwą śnieżnobiałej farby pokrywającej ściany budowli? Czy życie w Oak Alley naprawdę było kwintesencją szczęśliwości? Można mieć poważne wątpliwości, skoro stała się idealnym tłem dla „Wywiadu z wampirem”(1994). Filmową karierę zrobiły również inne luizjańskie rezydencje, które odwiedzimy podczas wycieczki: posiadłość Evergreen pojawiła się w „Django” (2012) Quentina Tarantino, a plantacja Felicite stanowiła tło dla horroru „Klucz do koszmaru” (2005) z Kate Hudson w roli głównej oraz „Zniewolonego. 12 Years a Slave” (2013), który kręcony był także we wspaniale zachowanym kompleksie St. Joseph Plantation. Narzeczonych informujemy, że w ostatnim z budynków istnieje możliwość organizacji wesela.


                                                                     Pamiętacie te rezydencje? 

Przed tym punktem programu radzimy zaopatrzyć się w wysokie gumowce i kapelusze z moskitierą - odwiedzimy bowiem bagniste tereny Parku Narodowego Everglades. Zwisający z drzew hiszpański mech, konary drzew o dziwnych kształtach i pływające w mętnych wodach aligatory tworzą atmosferę będącą idealnym tłem dla wielu filmów grozy. Już od lat 50-tych filmowcy przekonywali, że te moczary zamieszkują ludzie-aligatory („The Alligator People”, 1959), gigantyczne pijawki („Attack of the Giant Leeches”, 1959) a nawet niezidentyfikowana bagienna kreatura („Curse of the Swamp Creature”, 1966). To zdecydowanie nie są poczciwe mokradła ze „Shreka” (2001), lecz schronienie dla przerażających istot oraz żądnych krwi morderców, jak dowodzi choćby filmowa seria „Topór” („Hatchet”, 2007).

Zainteresowanych duchowością zapraszamy do odkrycia prawdziwej natury Voodoo, religii typowej dla zamieszkujących południowe stany Afroamerykanów, która także stała się inspiracją dla wielu horrorów. To właśnie z Voodoo wywodzą się zombie, bez których nie powstałby ani legendarny teledysk „Thriller” Michaela Jacksona, ani film „Noc żywych trupów” (1968), czy serial „The Walking Dead” (2010-). Według wierzeń, dysponujący wielką mocą kapłani Voodoo potrafią uśmiercić człowieka, a następnie przywrócić go do życia w charakterze bezwolnego zombie, który jest w stanie wykonywać proste prace w polu i gospodarstwie. Co ciekawe, istoty te nie miały negatywnego charakteru, były posłuszne i pomocne, a negatywne cechy (takie jak postępujący rozkład, żądza krwi, obsesja na punkcie ludzkiego mięsa) zostały nadane im dopiero przez kulturę popularną.Podczas naszej wycieczki znajdzie się coś także dla fanów małego ekranu. Seriale rozgrywające się na Amerykańskim południu to zauważalny i istotny element współczesnej telewizji, jednak największe triumfy święcą tytuły wykorzystujące mroczną stronę tego regionu. Należy tu wymienić chociażby pierwszy sezon „Detektywa” (2014), który za tło swoich makabrycznych zdarzeń przyjął wszechobecne bagna, mokradła oraz zagubione w gąszczu potężnej przyrody osady. Tropieni przez tytułowych detektywów złoczyńcy, nie są geniuszami zbrodni w białych rękawiczkach, lecz zezwierzęconymi postaciami, żyjącymi w nieludzkich warunkach i skrajnej biedzie. Także serial „American Horror Story” (2011-) po nawiedzonym domu i szpitalu psychiatrycznym, wziął na warsztat aurę Nowego Orleanu, stolicę południowej duchowości. Bohaterkami „American Horror Story: Sabat” są czarownice, zrzeszone w dwóch rywalizujących ze sobą grupach. Pierwsza, zgromadzona jest wokół szkoły dla wyjątkowych dziewcząt z zamożnych domów, prowadzonej przez restrykcyjną Cordelię Foxx (Sarah Paulson) i mieszczącej się w istniejącej naprawdę Buckner Mansion (której koszt wakacyjnego najmu wynosi 20 000 $). Natomiast druga to kipiące żywiołowością i energią czarne kobiety, które pod wodzą potężnej i nieśmiertelnej Marie Laveau (Angela Bassett) posługują się przede wszystkim praktykami Voodoo. 

To tylko niektóre z atrakcji, jakie obejmuje wycieczka oferowana przez biuro podróży NETIA OFF CAMERA. Zachęconych opisem wyprawy informujemy, że w programie oprócz powyższych pozycji są także zajęcia praktyczne z użyciem laleczek Voodoo, zawody w zbieraniu korali podczas Mardi Gras oraz rejs statkiem po Luizjanie. Za dodatkową opłatą można także wziąć czynny udział w pokazie zapasów z aligatorem. Rozrywka gwarantowana! 

Kaja Łuczyńska