19.04.2017
Michalina Wisłocka czy Jan Banaś? Poznaj bohaterów Konkursu Polskich Filmów Fabularnych!
Filmy, o których dyskutowało się w ciągu ostatnich miesięcy, portrety generacyjne, próby zmierzenia się z trudną historią, powtórka z PRL - o Nagrodę Kulczyk Foundation walczy 10 najlepszych polskich filmów. Do kogo trafi 300 000 PLN?
Michalina Wisłocka czy Jan Banaś? Poznaj bohaterów Konkursu Polskich Filmów Fabularnych!
Kadr z filmu "Sztuka kochania"
źródło: materiały prasowe

W ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych zostanie pokazany m.in. debiut Łukasza Grzegorzka. Film „Kamper” wielu nazywa generacyjnym obrazem pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków. Przeciwieństwa na początku się przyciągają, potem jednak tracą moc. Co wtedy? Odpowiedzi szukają Piotr Żurawski i laureatka nagrody im. Z. Cybulskiego, Marta Nieradkiewicz. Budują ujmujące szczerością i bezpretensjonalne portrety zagubionych młodych ludzi. Wielu w ekranowych bohaterach może zobaczyć swoje lustrzane odbicie.

Kasia Adamik tym razem zajmuje się zbrodnią, którą kilka lat temu żyła cała Polska. W jej „Amoku” fikcja miesza się z rzeczywistością, a prawda i kłamstwo stają się coraz trudniejsze do odróżnienia. Intrygująca historia zbrodni i kary z Mateuszem Kościukiewiczem, Łukaszem Simlatem i Zofią Wichłacz w głównych rolach.

Wołyń” Wojtka Smarzowskiego wywołał wiele dyskusji tak w Polsce, jak i na Ukrainie. Można odczytywać go na wielu płaszczyznach, bo pod wstrząsającą i drastyczną dosłownością kryje się poważne, uniwersalne przesłanie. Formalna maestria miesza się tu z umiejętnym oddaniem specyfiki niespokojnych czasów.

Gwiazdy" to opowieść o Janie Banasiu - słynnym prawoskrzydłowym reprezentacji Polski, którego gol dał Polakom prowadzenie w meczu z Anglią w Chorzowie w 1973 roku. Film ten to niezwykłe przeżycie dla kibiców piłki, ale też świetnie opowiedziana historia niełatwej drogi do sławy, jej blasków i cieni. Jan Banaś (Mateusz Kościukiewicz) dorasta na Śląsku, od dzieciństwa jego największą pasją jest piłka, a największym rywalem... oddany kumpel Ginter (Sebastian Fabijański).

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” to biografia najsłynniejszej seksuolożki epoki PRL-u i autorki bestsellerowego poradnika „Sztuka kochania”. Aby wydać swoją książkę, musiała przejść długą, pełną politycznych i społecznych przeszkód drogę. O zmaganiach z absurdalnym systemem oraz próbie przełamywania obyczajowych granic Maria Sadowska opowiada ze swadą i dużym poczuciem humoru.

Konkurs Polskich Filmów Fabularnych realizowany jest w ramach projektu "Obraz świata / Świat w obrazach". Kto jeszcze powalczy o 300 000 PLN? Poznaj drugą piątkę nominowanych! Kliknij TUTAJ. Do zobaczenia już 28 maja w Krakowie!