13.12.2017
Malarska kariera latino lovera
Pablo Picasso i Antonio Banderas – trudno o bardziej hiszpańskie nazwiska. Do niedawna karkołomnym wyzwaniem było również stworzenie zdania, w którym obaj panowie pojawialiby się razem i to nie w sytuacji oksymoronicznej. Dzięki National Geographic to się zmieniło. Banderas został bowiem Picassem w serialu poświęconym legendzie kubizmu.
Malarska kariera latino lovera
Antonio Banderas jako Pablo Picasso
źródło: National Geographic

Nowe zdjęcia z planu drugiego sezonu „Geniusza” nawet największym malkontentom, sceptycznym wobec obsadzenia etatowego niegdyś latino lovera w roli gwiazdy światowego malarstwa, skutecznie zamykają usta. Banderas, który ostatnio znacznie zmienił się fizycznie, z siwą peruką na głowie, wygląda zupełnie jak kalka autora „Panien z Awinionu” (1907). Sam aktor, pytany przez dziennikarzy o swoje nowe ekranowe wcielenie, podkreśla żywą fascynację postacią artysty, z którym wszak dzieli nie tylko tę dużą, ale również małą ojczyznę – obaj sławni Hiszpanie pochodzą z Malagi. Warto dodać, że to nie jedyna szansa, by już wkrótce przekonać się, czy Antonio Banderas równie przekonująco wymachuje tak giwerą, jak i pędzlem. Aktor w produkcji zatytułowanej po prostu „Dali” (2017) wciela się w tytułowego surrealistę o charakterystycznym wąsiku.

Jak się okazuje, twórcy „Geniusza” nie byli pierwszymi, którzy wpadli na pomysł połączenia na planie w jedną osobę tych dwóch gorących hiszpańskich nazwisk. W 2016 roku sam Carlos Saura rozpoczął pracę nad filmem „33 dni”, poświęconym trudnemu okresowi pracy nad legendarną „Guernicą” (1937). W produkcji jako Dora Maar, muza malarza i żywa personifikacja cierpień Hiszpanii w czasie wojny domowej, odzwierciedlona na obrazach jako płacząca kobieta, miała także wystąpić Gwyneth Paltrow. Angaż do roli Pabla Picassa nie będzie również dla Banderasa debiutem w historycznym czy kostiumowym wydaniu. Był on już wszak Pancho Villą, meksykańskim rewolucjonistą w telewizyjnym tytule z 2003 roku i Che Guevarą w „Evicie” (1996). Dwukrotnie nosił też maskę Zorro (1998, 2005), a nawet pelerynę wampira („Wywiad z wampirem, 1994). Dla wielu na zawsze pozostanie El Mariachi z kultowego dziś „Desperado” (1995) w reżyserii Roberta Rodrigueza, jednak najbardziej elektryzujące role stworzył przede wszystkim u innego rodaka – Pedro Almodovara. „Matador” (1986), „Kobiety na skraju załamania nerwowego” (1988) czy „Zwiąż mnie” (1990) kreują wyrazisty portret ognistego kochanka, który z kolei ostrym cięciem przełamuje wizerunek okrutnego chirurga plastycznego ze „Skóry, w której żyje” (2011). Wszystko zostaje więc w Hiszpanii!

Projekt produkowany przez wspomniane National Geographic, FOX 21 Televison Studios oraz Imagine Television ma na celu przybliżenie szerokiej publiczności sylwetek geniuszy w rozmaitych dziedzinach. Bohaterem pierwszej części tej serialowej antologii był Albert Einstein. Niemieckiego fizyka, który zrewolucjonizował współczesne nauki ścisłe, zagrał wówczas niemniej utytułowany aktor – Geoffrey Rush, laureat Oscara za występ w „Blasku” (19916) czy kapitan Hector Barbossa z „Piratów z Karaibów” (2003). Serial emitowany w kwietniu tego roku zdobył aż dziesięć nominacji do Emmy i zgromadził przeszło 45 milionów widzów. Premiera drugiej części antologii poświęconej geniuszowi Pabla Picassa odbędzie się już w 2018 roku na antenie National Geographic w 171 krajach i 45 wersjach językowych.

Monika Żelazko

Antonio Banderas jako Pablo Picasso / materiały prasowe National Geographic: