14.12.2017
Finn Wolfhard w nawiedzonym domu
Czternastoletni aktor, który zdobył popularność dzięki roli Mike'a w serialu „Stranger Things”, nie przestaje przysparzać swoim fanom powodów do radości. Pojawił się już bowiem na dużym ekranie w horrorze „To” (2017), założył własny zespół, z którym wystąpił między innymi podczas „Strange 80s” – koncertu charytatywnego w Los Angeles, a teraz przygotowuje się do pracy przy kolejnym filmie – „The Turning”.
Finn Wolfhard w nawiedzonym domu
Finn Wolfhard

Floria Sigismondi, reżyserka filmu „The Runaways: Prawdziwa historia” (2016), głośnego serialu „Opowieść podręcznej” (2017-), a także wyjątkowych teledysków dla Davida Bowiego, The Cure, The White Stripes czy Marylina Mansona, zapragnęła ujrzeć Finna w jednej z głównych ról w swojej najnowszej produkcji – horrorze opartym na dziewiętnastowiecznej powieści Henry'ego Jamesa „W kleszczach lęku” (1898), która doczekała się już wielu ekranizacji (najbardziej znana to chyba ta z 1999 roku z Colinem Firth'em), a także posłużyła za podstawę opery.

Książkę Jamesa magazyn „The Independent” opisywał jako najbardziej przenikliwą opowieść o istocie zła, jaka kiedykolwiek powstała. Wszystko zaczyna się tutaj w Wigilię Bożego Narodzenia. Grupa przyjaciół zbiera się wokół kominka w starym dworze, by snuć opowieści o duchach. Do tych najbardziej poruszających i trzymających w napięciu należy historia matki i jej dziecka nawiedzanych przez tajemnicze widmo, która przypomina jednemu z bohaterów o serii niesamowitych zdarzeń, spisanych przez jego dawną przyjaciółkę, guwernantkę. To zapiski (wspomnienia) niani tworzą właściwą akcję powieści, a tym samym stają się podstawą dramaturgii „The Turning”. Bohaterka zostaje zatrudniona do opieki nad dwoma sierotami w domu na pustkowiu. Wuj rodzeństwa nie życzy sobie wizyt ani nawet listów, dlatego guwernantka zostaje obarczona całościową odpowiedzialnością za wychowanie dzieci. Praca okazuje się całkiem przyjemnym wyzwaniem, które prędko jednak się skomplikuje, przekształcając życie kobiety w trudny do zniesienia horror. Guwernantka zacznie bowiem napotykać duchy byłych pracowników mrocznej posiadłości...

Finn zagra jedną ze sierot, w roli opiekunki zobaczymy zaś Mackenzie Davis, którą aktualnie można podziwiać na dużym ekranie jako Mariette z filmu „Blade Runner 2049”. Reżyserka postanowiła przenieść historię Jamesa, nazywanego „Szekspirem opowieści”, w czasy współczesne. Prace nad produkcją rozpoczną się w pierwszym kwartale 2018 roku.

Alicja Muller