08.01.2018
Cumberbatch gwiazdą serialu!
Patrick Melrose to wychowanek światka bogatej angielskiej rodziny, gdzie przepych i zbytek łączy się z koszmarem doświadczeń i ambiwalentnym podejściem do uroków burżuazji. W serialowej adaptacji opowiadań o życiu tej postaci wystąpi Benedict Cumberbatch, dla którego autor opowiadań o Melrose jest „jednym z najniezwyklejszych współczesnych twórców prozy”.
Cumberbatch gwiazdą serialu!
Kadr z serialu "Patrick Melrose"

Autorem opowiadań o Patricku Melrose jest Edward St. Aubyn, urodzony w Londynie w 1960 roku pisarz, którego ojciec był brytyjskim arystokratą, a matka spadkobierczynią amerykańskiej fortuny. Zawarta w serii pięciu książek historia jest po części autobiograficznym doświadczeniem Aubyna, który w dzieciństwie – obok materialnego dostatku – doświadczył okropieństw despotyzmu i molestowania, będących później nieustanną udręką jego dorosłego życia.

Realizowana przez kooperatyw studyjny Showtime oraz Sky Atlantic (gdzie serial będzie oficjalnie emitowany) adaptacja przyjmie formę mini-serialu składającego się z pięciu odcinków, których scenariusze powstały na podstawie poszczególnych opowiadań serii Patricka Melrose. Oglądać będziemy fabuły rozgrywające się we Francji lat 60, Nowym Jorku lat 80. oraz Wielkiej Brytanii początku lat dwutysięcznych. Odgrywającymi rodziców Melrose’a będą Hugo Weaving oraz Allison Williams. W postać tytułową serii wcieli się z kolei Benedict Cumberbatch.Powrót gościa siódmej edycji naszego Festiwalu na mały ekran zapowiada się ekscytująco – jak sam przyznaje, seria Edwarda St. Aubyna wywarła na niego ogromne wrażenie. – W samym centrum tej opowieści jest świat, który wydawał mi się znajomy, i który został postawiony na głowie. Jest on widziany oczami wyjątkowego bohatera, który doświadcza ogromnego bólu i kontynuuje tę niezwykłą przygodę – przyznał aktor z „Sherlocka” w wywiadzie podczas zimowej konferencji Television Critics Association. Wydaje się, że postać ekscentrycznego alkoholika i narkomana, obdarzonego ciętą ironią i specyficznym humorem dobrze wpasowuje się w emploi Cumberbatcha, dzięki czemu będziemy mogli (a przynajmniej miejmy taką nadzieję) oglądać tego ostatniego w pełnym spektrum swoich aktorskich możliwości.

Adaptacją serii zajął się David Nicholls, nominowany do BAFTA scenarzysta (serial „Cold Feet”, 1997 – ), a reżyserią Edward Berger (najbardziej znany jako współtwórca serialu „Deutschland 83”, 2015 – ). Data premiery „Patricka Melrose” nie jest jeszcze ogłoszona, ale najprawdopodobniej będzie to druga połowa 2018 roku.

Iwo Garstecki

źródło: variety.com