17.05.2017
A po offie –muzyka filmowa!
Gdy emocje związane z jubileuszową edycją Festiwalu NETIA OFF CAMERA nieco opadną, Kraków ponownie stanie się stolicą filmu. Tym razem za sprawą Festiwalu Muzyki Filmowej, który rozpocznie się już 17 maja! W programie między innymi seans „Titanica” (1997) z muzyką na żywo, koncerty ze ścieżką dźwiękową do „Gwiezdnych Wojen” oraz wieczór poświęcony Ablowi Korzeniowskiemu.
A po offie –muzyka filmowa!
źródło: facebook.com/FestiwalMuzykiFilmowej

Organizowany w Krakowie Festiwal Muzyki Filmowej to zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń o tej tematyce na całym świecie. Po opieką Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz RMF Classic impreza nabrała unikalnego kształtu, łącząc w sobie najwyższej jakości interpretacje muzyki filmowej, wykonywanej przez czołowych artystów w połączeniu z wysokiej jakości obrazem kinowym. Do tego z pewnością należy dodać ogromną innowacyjność w sferze technologii dźwięku i obrazu oraz śmiałość produkcyjną prezentowanych widowisk. Będzie w tym roku w czym wybierać! My stawiamy na pięć najciekawszych wydarzeń - sprawdźcie, gdzie się zobaczymy!

#spotkanie z Ablem Korzeniowskim
To, co łączy wszystkie wydarzenia Festiwalu Muzyki Filmowej to z pewnością wysoki poziom artystyczny. Nazwisko jednego z zaproszonych – światowej sławy kompozytora Abla Korzeniowskiego mówi samo za siebie. Twórca muzyki do m.in. „Samotnego mężczyzny” (2009) i „Zwierząt nocy” (2016) Toma Forda będzie honorowym gościem koncertu otwarcia, w całości poświęconemu temu wybitnemu polskiemu kompozytorowi. Korzeniowski osobiście zadyryguje orkiestrą, inaugurując tym samym 10. edycję Festiwalu. Warto dodać, że kompozytor związany jest z Krakowem, bowiem tu się urodził i wychował, kończąc studia kompozytorskie pod okiem Krzysztofa Pendereckiego.
Kiedy?
The Music of Abel Korzeniowski – 17 V, 20:00 Centrum Kongresowe ICE Kraków
Q&A: Abel Korzeniowski – 20 V, 11:00, Akademia Muzyczna w Krakowie

# Światowa premiera filmu „Niekończąca się opowieść” z muzyką na żywo
Promujący muzykę filmową festiwal to również szansa na uczestnictwo w wielu światowych premierach, branżowych spotkaniach oraz zapoznania się z twórczością wielu niezwykle uzdolnionych gości. Zaproszenie do Krakowa przyjął między innymi saksofonista Klaus Doldinger, współtwórca kultowej ścieżki dźwiękowej do klasyki gatunku jaką stanowi nieśmiertelne fantasy „Niekończąca się opowieść”. Oprócz spotkania z gwiazdą, organizatorzy zapowiedzieli światową premierę filmu z muzyką na żywo, który uświetni sam Doldinger.
Kiedy?
Q&A Klaus Doldinger i Jean-Michel Bernard, 18 V, 14:30 Pałac Krzysztofory
NEVERENDING STORY Live in Concert – światowa premiera, 18 V, 19:00 Centrum Kongresowe ICE Kraków# impreza z Giorgiem Moroderem
Na uwagę zasługuje z pewnością Giorgio Moroder – zdobywca trzech Oscarów, czterech Złotych Globów i czterech nagród Grammy, współpracujący z największymi nazwiskami z branży muzyki popularnej. Jego nieszablonową twórczość będziemy mogli usłyszeć podczas specjalnego „dance party” organizowanego w plenerowej aurze starego dworca na Placu im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. A jeśli tęsknicie za offcamerowymi kinami w plenerze – wpadnijcie na Powiśle! Już w poniedziałek zobaczycie tam „Top Gun” z oscarową piosenką Morodera. Nie może Cię zabraknąć!
Kiedy?
Q&A: Giorgio Moroder, 18 V, 16:15, Pałac Krzysztofory
DANCE2CINEMA: Midnight Express Party with Giorgio Moroder, 18 V, 22:00, Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Pokaz kina plenerowego – „Top Gun”, 22 V, 21:30, Powiśle 11

# spotkanie z Howardem Shorem
„Hobbit”, „Władca Pierścieni”, „Aviator”, „Gangi Nowego Jorku”, „Mlczenie” – to tylko kilka z ponad pięćdziesięciu filmowych romansów Howarda Shore’a. Kanadyjski kompozytor i dyrygent, który na swoim koncie ma m.in. trzy statuetki Oscara gościł już na Festiwalu Muzyki Filmowej. Nie mogło go więc zabraknąć na hucznych urodzinach Festiwalu! Jubileusz będziemy świętować już sobotniego wieczora usłyszymy „wszystko to, co budowało markę FMF przez lata”. Na koncercie zabrzmią suity z kultowych produkcji filmowych i seriali telewizyjnych przygotowane specjalnie na ten wieczór przez mistrzów tego gatunku – Howarda Shore’a i Jana A.P. Kaczmarka.
Kiedy?
Q&A: Howard Shore, 20 V, 12:30 Pałac Krzysztofory
ALL IS FILM MUSIC: 10.FMF Gala Jubileuszowa, 20 V, 18:00, TAURON Arena Kraków#„Tiitanic” z muzyką na żywo
Jubileuszowa edycja imprezy to święto różnorodności gatunków i stylów muzycznych. Uczestników czeka wiele niespodzianek. Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla publiczności prawdziwą bombę – wyjątkowy pokaz filmu Jamesa Camerona „Titanic”, zdobywcy jedenastu Oscarów, w tym za ponadczasową muzykę Jamesa Hornera. „Titanic Live in Concert” zabrzmi w TAURON Arenie Kraków, a będzie prezentowany z audiodeskrypcją, prowadzoną we współpracy z Fundacją Siódmy Zmysł. Za jej pomocą w ofercie programowej Festiwalu po raz kolejny uczestniczyć będą mogły osoby niedowidzące i niewidome. Sinfoniettę Cracovię poprowadzi wówczas szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki.
Kiedy?
TITANIC Live in Concert – 21 V, 18:00 TAURON Arena Kraków

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w tym roku odbywać się będzie w dniach 17-23 maja. Jej szczegółowy program można znaleźć tutaj. To jedyna w swoim rodzaju uczta zarówno dla kinomanów, jak i melomanów. Do zobaczenia!

Marcin Miętus
Angelika Pitoń